| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt instinctele primare ale omului?

17 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Freud zicea ca au doua instincte: de viata (Eros, aici intrand si instinctul sexual) si de moarte (Thanatos, care explica de ce oamenii se implica in autodistrugere, la nivel subconstient, desigur). Toate actiunile: sa mananci, sa nu mananci, sa te dai cu skate-ul pe sinele de tren, sa faci sex, provin din aceste 2 instincte primare.

| fabiola a răspuns:

De aparare!

daniela
| daniela a răspuns:

Sa respire, sa se hraneasca, sa se miste

| pep a răspuns:

Omul are doua instincte primare: 1 - instinctul de aparare; 2-instinctul de perpetuare.

| remus a răspuns:

Instinctul de conservare.

| JustMeFlory a răspuns:

Sa traieasca, sa manance, sa respire, sa bea...

| kufu a răspuns:

Supravietuirea este principalul instinct.

prfml
| prfml a răspuns:

Sa supravietuiasca.

| valsulnorilor a răspuns:

Sa manince si sa faca sex.

| anonymus_1825 a răspuns:

Supravietuirea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Instinctele primare ale unui om sunt: de a se apara, de a lua o decizie, de a fi atent la cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aparare, sexual, alimentar, siguranta

| gogu_9244 a răspuns:

Eu zic ca respiratia deoarece cand ne nastem asta e primul lucru care il facem

| Hopartean_Iacob_1953 a răspuns:

Instinctele primare nu sunt specifice omului. Ele sunt specifice oricarei fiinte, si acestea sunt instinctul de conservare a individului si instinctul de conservare a speciei. Primului instinct i se subscriu toate manifestarile egoiste ale omului, iar celui de al doilea cele altruiste. Problema este ca oamenii le cam incurca, astfel ca atractia fata de sexul opus (instinctuala) se transforma in manifestarea egoista de proprietate asupra partenerului si ajungem. Omul, fiinta rationala si sociala, caruia i s-a dat in plus si cuvantul, a imbracat in diferite haine manifestarile celor doua instincte. Ce a iesit vedem acum. E bine, e rau, greu de spus!

| Hopartean_Iacob_1953 a răspuns (pentru Hopartean_Iacob_1953):

... si ajungem sa stropim cu mii de lacrimi un instinct atat de van...

| tonybraila80 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa va treziti la realitate sa nu mai dormiti in picioare nu vedeti ca va preocupa instinctele pe vremea cand trebuie sa fii sclavul proprieii tale vieti pentru o gura de apa trebuie sa muncesti sa ei ceva ce este lasat de la natura realitatea este alta decat viata imaginara pe care o aveti fiecare

| Popescu_Nela_1970 a răspuns:

Asa avem posibilitatea sa-l cunoastem/descoperim pe "Dumnezeu-Mama" (= Duhul Sfant, Kundalini, energia divina, Eva), gratie caruia existam in acest corp fizic. Dualitatea viata-moarte vizeaza doar corpul fizic (= Fiul/Fiica, Adam). Corpul spiritual (=Tatal, din triada arhicunoscuta) este etern, nemuritor, imuabil, atotcunoscator... Realizam ca OMUL (Cristos) exista in 3 dimensiuni, care toate Una sunt! sau. când 2 va fi 1, iata Omul!