| mentholinks a întrebat:

Care teorie e mai plauzibila din punctul vostru de vedere, evolutionista sau creationista?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Creaționismul nu este teorie științifică. Orice articol științific care pretinde că Dumnezeu este/nu este într-un fel sau altul, că există/nu există e pură bătaie de joc.

Ce înseamnă obiectivitate în materie de religie: cine spune că știe că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știe că Dumnezeu nu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu nu există bate câmpii.

| sabin89 a răspuns (pentru doctorandus):

Cu alte cuvinte, toată lumea bate câmpii. Afară de doctorandus.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Nu, pur si simplu anumite teze sunt credinta si nu stiinta. Sunt teze despre care stiinta nu are nicio parere si nici macar in mod teoretic nu le poate cerceta: daca exista Dumnezeu, ce fel de Dumnezeu exista, cati dumnezei exista, care e religia corecta, etc. Aceste lucruri nu se pot sti (cunoaste), se pot doar crede.

| J0B0MAT a răspuns:

Ambele sunt la fel de plauzibile d.p.m.d.v.Adică mai deloc.

| mentholinks explică (pentru J0B0MAT):

Stii tu vreo alta mai plauzibila?

| J0B0MAT a răspuns (pentru mentholinks):

Da.E o combinaţie între cele 2 cu o tuşă personală.

| mentholinks explică (pentru J0B0MAT):

M-ai lamurit.

| SG1995 a răspuns:

Evoluatia, de ce?
Sunt mult mituri ale creatiei, mitul crestin nu e mai special.

| peperonies a răspuns:

Ambele sau niciuna.

| N0xEterniS a răspuns:

Trebuie sa fii in jur de 86, 95% retardat mintal sa crezi in ''teoria creationista'', superstitia si credinta sunt punctele forte ale unui creier parasit de neuroni.
Varsta universului, a pamantului este de 6.000 ani dupa Biblie
Dumnezeu / Diavol, Rai / Iad ( Deismul e alta discutie )
Creationismul nu este testabil
Probleme logice in creationism
si multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evoluționistă, dar in nici un caz cea a lui Darwin

| emilitalia a răspuns:

Teoria creationista luata literal din biblie nu are nici un suport real. Sunt simple credinte bazate pe preferinte(unii sunt prea mandrii sa accepte ca ei se trag dintr-un stramos comun cu maimuta).
Dar daca le combinam am putea obitine ceva acceptabil. Dumnezeu a creat big bangul restul e istorie.
Dar bine inteles cand vorbim despre originea universului, vorbim in necunostinta de cauza. Exista dovezi clare ca universul a plecat dintr-un singur punct de energie, chiar si acum universul este in expansiune, dar cum a aparut acel punct inca nu stim.

| Nevroza a răspuns:

Nu stiu cum si cand mor, de ce m-ar interesa cum am aparut?

| Uxellodunon a răspuns:

Evolutia descrie cum organisnele se schimba in temp (frecventa genelor alele dintr-o populatie) de la o generatie la alta, nu cum ele au fost create, desi creationistii au impresia ca da, si o contrazic

Modelul creationist e bazat pe luarea literalmente a povestilor biblice, prin gimnastica mintala si ignorarea dovezilor obaervate care vin in contradictie.

| confiturix a răspuns:

Cica Papa de la Vatican a afirmat ca nu poate sa creada in teoria creationista.
Nicoidata nu am putut crede in magia aia - "a zis, si a fost