| RAY a întrebat:

Care varianta e mai rationala? Un creator apare din nimic creeaza totul din nimic sau un univers care pleaca de la pura simplitate spre complexitate in miliarde de ani?

De ce se minte ca conform stiintei din nimic sa fie dintr-o data totul? Unde se ajunge cu propaganda asta religioasa mincinoasa?

In primul rand vorbim de o evolutie de la simplu spre complex, nu ca totul a aparut asa brusc ceea ce nu e adevarat.

Pentru aparitia Universului crezi ca exista o explicatie logica?
Adica din nimic sa fie dintr-o data totul?
Chestia asta ii intriga pe majoritatea oamenilor de stiinta.
https://www.tpu.ro/......i-ilogice/
va rog fara vrajeala a existat dintotdeauna Dumnezeu

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Timpul si spatiul fiind o iluzie,universul n are margini si nici un început. De ce? Oricât te ai distanța sau la orice nivel microscopic ai ajunge,exista intotdeauna un mediu dincolo de ce vedem. Cat despre timp,e clar ca e doar in mintea noastră. E normal sa fie asa. Noi ne naștem si murim,universul pur si simplu exista. Universul e "un nimic",energie sub diverse forme dar tot universul e un "tot". Înțelegi ce zic? Universul este. Noi gândim analitic,analizăm matematic,însă universul n are minute, ore si nici nu se poate cântări sau masura.
De aceea nu ti poate spune nimeni unde începe și unde se termină sau cand sau de cand etc.
Dumnezeu, din punctul meu de vedere, e însuși universul pe care noi il personificam. Universul este izvorul nostru de energie, casa noastră. Noi suntem parte din el iar universul din noi.

| RAY explică (pentru Donsavas):

Panteism?

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

Da,asa se numeste. Nu prea cred ca o singura ființă ar avea atâta putere și ar folosi o cum doreste. Asocierea divinității cu o persoana sau un animal e in mintea celui care crede că doar ce se misca are putere. Dar dacă Dumnezeu e o planta?

| RAY explică (pentru Donsavas):

Care planta

| RAY explică (pentru Donsavas):

Foarte bun raspuns, o forma de panteism metaforic, cam cum vedea einstein universul

48 răspunsuri:
| RAY explică:

Exista si privat

| LPCTSTR a răspuns:

Oricum, mai avem aproape 4, 5 miliarde de ani sa ne gandim la asta pana la eradicarea totala a Terrei si a tot ce intra in componenta sa.
Important este ca la acest moment suntem "bine".

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Eu nu cred ca specia asta mai apuca inca un secol

| Hammurabi a răspuns:

laughing Cea mai rațională variantă e că habar n-avem de nimic.
Universul e infinit? De unde dracu' să știi asta? Când tu ești doar o ființă umană și ai niște limite în a verifica?
Tu crezi tot ce teoretizează știința?
Atunci cu ce ești tu mai deosebit decât cei care cred în divinitate? laughing
Toți ajungeți să credeți în chestii care nu pot fi verificate.
Au ei dovada practică, că există divinitate?
Ai tu dovada practică, că universul e infinit?

Vrei să numești "rațional" doar ceea ce PARE mai probabil?

| mudokins78 a răspuns:

Big/bang?
(noroc ray! nu am mai vorbit de mult,.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ție punctul ala de energie care era foarte condensat (sa zic așa) chiar îți pare "simplitate pura"?!
Niciuna - pentru felul in care îți imaginezi tu ca a evoluat. Dacă acel punct de energie a fost un alt univers înainte care, ca urmare a Big Crunch, s-a strâns atat de tare pana a devenit acel punct de energie? Chiar nu poți sa vezi lucrurile astea? De unde pana unde "simplitate pura"?
Tu ești energie (transformată) inteligenta corect? De ce nu s-ar putea transforma toată energia aia (sau o mica parte din ea) și in altceva inteligent? Și de ce nu ar putea fi absolut totul inteligent? Ți se pare ție ca Universul urmează un model stupid, intamplator chiar?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ție punctul ala de energie care era foarte condensat (sa zic așa) chiar îți pare "simplitate pura"?!
da,era un atom,ceva simplu,personal cred ca un univers cuantic sa extins
Dacă acel punct de energie a fost un alt univers înainte care, ca urmare a Big Crunch, s-a strâns atat de tare pana a devenit acel punct de energie?
nu exista dovezi in acest sens
De ce nu s-ar putea transforma toată energia aia (sau o mica parte din ea) și in altceva inteligent?
energia s-a transformat in materie
Și de ce nu ar putea fi absolut totul inteligent? Ți se pare ție ca Universul urmează un model stupid, intamplator chiar?
universul nu urmeaza nimic,nimic nu este intamplator,exista o cauza si un efect, nu este universul creat un mod inteligent, nici macar sistemul nostru solar, din atatea planete doar una singura poate intretine viata ceea ce e cam prostesc, un univers inteligent ar fi daca pe toate era viata, evolutia nu este ceva intamplator si are niste mecanisme

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu are cum sa fie viața pe toate. De exemplu dacă nu ar fi Jupiter așa cum e climatul pe Terra ar fi foarte diferit. Trebuie sa-ți spun eu de lucrurile astea? Se vociferează pe aici in nestire și spun asta la propriu.
Dacă nu sunt dovezi și nu știi sigur atunci de ce te pronunți atâta vreme cât asta este o posibilitate. De asta am zis "Dacă".

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu afirma chesti care nu am afirmat, nu-mi place ipocrizia

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dar asta ce e?"universul nu urmeaza nimic, nimic nu este intamplator, exista o cauza si un efect, nu este universul creat un mod inteligent, nici macar sistemul nostru solar, din atatea planete doar una singura poate intretine viata ceea ce e cam prostesc, un univers inteligent ar fi daca pe toate era viata, evolutia nu este ceva intamplator si are niste mecanisme".
Este cazul sa revenim la ipocrizie?! Nu e prea inteligent sa recurgi la apelative de genul. Foarte urat din partea ta dar...asta e, fiecare cu limitele lui.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si din partea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu existã nimic si acel nimic este ceva 99, 9999% din univers este spatiu gol(void), care a existat intotdeauna, da viata sa manifestat prin "evolutie" de la simplu la complex, dar tot are dreptate si religia totul are la baza un creator fie Dumnezeu cum il numesc unii, care a aparut din geometrie legea pătrat și busolă(square and compass) când a aparut timpul, spatiul, 2 energii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca e sa o luam asa, universul de unde a aparut?
Si oricum, si asa, si asa, semintele tot acelasi gust are

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cum a aparut, inca nu stim, posibil un univers cuantic sa extins in spatiu si timp, uni mai spun ca exista multivers, nu e acelasi, una e ceea ce stim prin dovezi alta e pura imaginatie umana, complexitatea poate aparea doar in timp

| SandraEve a răspuns:

Propaganda religioasa mincinoasa? Ma faci sa rad...ok, sa fie cum spui tu. Dar universul cum a aparut, cine a declansat big-bangul, cine l-a proiectat. Asa din nimic? Deci nimicul a creat din nimic ceva? Wuaaawwww ce inteligent

| RAY explică (pentru SandraEve):

Fata inca nu stim ce a cauzat acel big bang, dar cum esti studenta repetenta la chimie, istorie, fizica isi amintesc ca ideea cu acel big bang a venit un preot catolic, apoi biserica catolica a afirmat ca biblia sustine totul din nimic

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Felul in care comunici denota cine este de fapt repetent laughing invata te rog sa vorbesti corect, apoi putem discuta

| RAY explică (pentru SandraEve):

Fata ma ataci gramatical ))))))))))) nici macar nu vorbesc, scriu, dar e bine sa citesc ca ma auzi in mod telepatic

acum 20 ore | Yavanna a răspuns:
Cata prostie am putut citi! Nu stiu daca sa rad tongue
Ramai prietrn cu el dacs iti este apropiat si evitati acest subiect.
acum 22 ore | Yavanna a răspuns:
Mi se pare o prostie ce a spua prietenul

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ok, mersi, acelea sunt greseli datorate tastarii in graba. Ale tale sunt dezacorduri si incoerente care nu apar in urma unor tastari rapide. Ma simt chiar prost ca trebuie sa iti tin eu astfel de lectii si sa iti explic

| RAY explică (pentru SandraEve):

Am auzit ca vrei sa devi profesoara de limba Romana, deci spune mersy ca ai cu cine sa incepi

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ai visat

| RAY explică (pentru SandraEve):

Posibil ca da, acum sa nu pui o intrebare la dragoste/sex daca nu esti gravida cumva

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Nirvana loveste din nou, vezi ca ma rog la mos... Cthulhu sa te pedepseasca! Stai sa ma schimb... de tricoul cu Rotting Christ sa nu il insult ca am si alti zei in afara de el, oh am uitat ca el ma vede, pff big brother nu doarme niciodata!winking

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Ok, hai roaga-te sa ma pedepseasca tongue

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Ma rog da' nu raspunde...la telefon, ehh acum inteleg de ce lucreaza el in moduri misterioase!winking

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Vorbea cu minewinking a zis ca nu ma pedepsestebatting eyelashes

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Hmm interesant, si cam ce discutie ai filozo...monologat cu el? Citeaza!winking

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Ca si cu un prieten/parinte. Nu pot sa iti redau discutiiele mele laughing prefer sa vorbesc cu El de fiecare seara

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Nebun(o) vorbesti numai noaptea cu eL/Ea?!winking

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Ahahee hee nebun(o)? sunt fata laughing, imi place incertitudinea ta

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Si noaptea de unde stii ca nu vorbesti cu o eA nu cu un eL?!winking

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Stiu eu sigur, nu incepe sa devii incoerent tongue

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Okay, te invit la o consiliere psihologica...dar costa!winking

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Cat ceri?

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Nu e vorba de cat cer, mai important e sa ma convingi ca merita sa am o discutie cu tine!winking

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Deja ai avut

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Asta e un pamflet nu o discutie serioasa, daca esti cuminte imi poti scrie in privat si... poate o sa iti raspund!

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Daca esti cumimte, poate o sa iti scriu
Ps: da stiu ca nu e duscutie serioasa, glumeamwinking

| Romanul86 a răspuns (pentru SandraEve):

„Evolutie de la simplu spre complex" laughing Ce vrăjeli de evoluționiști.
La evoluționiști totul evoluează și inevoluția înseamnă transformare.
Moartea după evoluționiști ar trebui să înseamne evoluție de la complex la simplu, eu așa văd putrezirea unui organism.
Oricum evoluționiștii nu pot răspunde la întrebarea : Ce este viața? pusă de vitaliști. Evoluționiștii doar demonstrează cum evoluează viața nu ce este viața.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Multe aiureli scrii omule, habar nu ai de evolutie, moartea inseamna reciclare nu evolutie

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Omul evolează dar nu a evoluat în sensul darwinist.
Ce înseamnă reciclare?

| Alfred0703 a răspuns:

Stiinta poate dovedi 95% din tot ce stie, pe cand religia are o carte de povesti in mai multe variante. Apropo, eu cred in teoria cu extraterestrii.

| RAY explică (pentru Alfred0703):

Fiecare crede ce vrea el, dar e bine sa fi o minte deschisa mereu spre stiinta