| Nilsson a întrebat:

Exista explicatii logice pentru lucruri ilogice?

30 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, de obicei prostia (care e infinită) e cauza!

| Donsavas a răspuns:

Dacă n au sens, nu exista, cel puțin nu în mintea noastră. Logica este stiinta demonstratiei. Pe baza ei se analizează si judeca un subiect.

| Steregoi a răspuns:

Orice lucru are o explicatie logica pentru ca la nivelul cel mai general nu exista lucruri ilogice ci doar "gresite" dar care decurg in directia corecta si dorita de Dumnezeu. "Greseala" se datoreaza libertatii de alegere care exista datorita iubirii lui Dumnezeu. E ca si cum Dumnezeu spune: "te las sa descoperi si sa alegi si sa actionezi dupa bunul tau plac insa in cele din urma Eu aleg si fac ce-Mi place si ai sa ajungi sa ai nevoie de Mine insa Eu nu sunt doar iubitor ci si drept pentru ca te-am avertizat sa nu faci ceea ce ti-am poruncit sa nu faci si sa nu alegi". De fapt ceea ce Dumnezeu a facut nu a fost o "greseala" cand a inzestrat creaturile inteligente cu libertate de alegere pentru ca esenta acestora si puterea acestora apartine de fapt lui Dumnezeu. Lui Satan i s-a parut logic si realizabil sa ajunga precum Dumnezeu pentru ca el nu stia cine e de fapt Dumnezeu adica nu si-a dat seama ca Dumnezeu nu are inceput si ca a se pune cu Dumnezeu avea sa fie o greseala de la bun inceput. Satan credea ca Dumnezeu e doar un inger asa cum oamenii cred ca Dumnezeu e doar un om sau ceva asemenea omului.

| Steregoi a răspuns:

Nu exista lucruri ilogice ci doar neintelese de catre om. E ca si cum ai spune ca "legile fizice sunt ilogice" ceea ce e gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| EneCristian a răspuns:

Da intotdeauna problema este un lucru devine ilogic cand este lipsa de context si dovezi. Orice lucru poate fi explicat acum ramane doar la capabilitatea noastra de al intelege suficient cat sa il si explicam.

| Steregoi a răspuns (pentru EneCristian):

"Da intotdeauna problema este un lucru devine ilogic cand este lipsa de context si dovezi." - nu poti caracteriza ceva ca fiind ilogic atata timp cat acel lucru este posibil sa existe si atata timp cat acel ceva sau lucru nu-l intelegi in totalitate.

| EneCristian a răspuns (pentru Steregoi):

Tocmai asta am spus ca ceea ce este ilogic pentru tine pentru cineva care poate percepe mai bine il vede drept un lucru logic mersi ca imi demonstrezi punctul de vedere.

| Steregoi a răspuns (pentru EneCristian):

Nu sunt atat de greu de cap incat sa nu inteleg ce au reusit sa "inteleaga" oamenii de stiinta si ce au realizat ei in ansamblu. Am gasit si erori in concluziile lor.

| Nilsson explică (pentru EneCristian):

Are o capcana dilema pe care am adus-o in discutie, daca ar exista explicatii pentru orice lucru nu ar mai fi lucruri ilogice.
Crezi insa ca totul se poate explica?
De exemplu, cand un dement trage la intamplare intr-o multime de oameni prin ce procese mintea lui a ajuns la concluzia ca o asemenea nebunie ar fi o idee buna?
Daca ai oferi o explicatie pentru un astfel de comportament inseamna a-l scuza si a-l apara.

| EneCristian a răspuns (pentru Nilsson):

Explicatie simpla asta este dorinta sa si placerea lui fiindca gandirea lui este diferita NU scuzi acest comportament daca dai o explicatie ci il intelegi este o diferenta totul se poate explica daca ai contextul si poti intelege conceptul de fata. Ca oameni toti avem limitari si intotdeauna lucrurile vor fi ilogice pentru unii si logice pentru altele daca intrebi alt dement ar spune logic si eu as face la fel.

| Nilsson explică (pentru EneCristian):

"Explicatie simpla asta este dorinta sa si placerea lui fiindca gandirea lui este diferita"
As putea sa intreb mai departe ce anume duce la acest tip de "gandire diferita" pe care majoritatea ar numi-o nebunie.

| EneCristian a răspuns (pentru Nilsson):

Traume un general mai ales legate de parinti sau omoruri dar deseori vei afla ca exista oameni care au doar placerea de a ucide asa cum tu ai placerea de a juca football sau altceva.Psihicul nostru e diferit si intotdeauna va avea o parte agresiva sau negativa indiferent de cat de controlat esti( legat de supravietuire).

| Romanul86 a răspuns:

Lucrurile ilogice se explică prin miraculos și magic.

| asdf2kpower a răspuns:

Unii oameni sunt negrii.
Toti albii sunt oameni.
Unii negrii sunt albi.

| seularts a răspuns:

Logica este inventata de oameni. Logica nu poate cuprinde Universul intreg, insa logica este cuprinsa de Univers. Astfel, totul ni se va parea ilogic si ireal pentru ca ne depaseste si probabil nu este compatibil cu logica noastra. Ca oameni noi nu putem percepe infinitul sau conceptul de nimic. Il putem reprezenta matematic insa doar simbolic dar niciodata nu il vom putea replica sau experimenta.

| Steregoi a răspuns (pentru seularts):

Universul material nu e totul sau nu e tot ce exista.

| Nilsson explică (pentru seularts):

Pentru aparitia Universului crezi ca exista o explicatie logica?
Adica din nimic sa fie dintr-o data totul?
Chestia asta ii intriga pe majoritatea oamenilor de stiinta.

| seularts a răspuns (pentru Nilsson):

Man, chiar daca afla mereu va fi ceva nou dupa de inteles. Din punctul meu de vedere nimic e peste tot, doar ca noi percepem realitatea si timpul asa cum o stim. Tot timpul exista in acelasi loc, insa noi trecem prin el cursiv. E doar un punct de vedere. Sincer acum, ce va rezolva ca vom afla logic cum a fost creat Universul? Ce aplicatie utila poate avea pentru noi in momentul de fata!? Eu zic ca e mult mai pragmatic sa ne orientam sa rezolvam problemele societatii prima data si apoi sa ne indreptam privirea catre neant!

| seularts a răspuns (pentru Steregoi):

Sunt total de acord cu tine! Noi percepem Universul ca fiind 3D+Timp, insa exista dimensiuni superioare gen 4D.

| Nilsson explică (pentru seularts):

"Ce aplicatie utila poate avea pentru noi in momentul de fata!?"

Conteaza modul cum privesti lucrurile nestiute sau neintelese, daca am crede ca omul poate explica orice ne-am da aere ca si cum am fi stapanii Universului, dar cand iti cunosti limitele asta ne influenteaza foarte mult principiile de viata pe care ni le alegem.
Deci e important sa acceptam ca exista lucruri care nu pot fi explicate, asta lasa o portita deschisa mintii dincolo de orizonturile acestei realitati.
Ca un constrast, o minte inchisa se rezuma doar la ce vede, simte sau intelege.

| seularts a răspuns:

Ca sa fiu mai concis: logica ce incearca sa explice lucrurile ilogice se bazeaza pe teorii, insa niciodata nu putem avea certitudinea ca o teorie este corecta sau nu daca nu o putem dovedi si fizic. Realitatea este mult mai bizara decat imaginatia noastra. Exista insa un principiu de baza al Universului care pare sa fie un tipar, si acela este Numarul de Aur Fi. Il intalnim peste tot ca si reprezentare geometrica. Insa e doar o reprezentare a logicii noastre. Posibil ca Universul sa considere ca 1+1=3 si sa creieze iluzia ca e 2. Ca si o chestie mindblowing: pana de curand se credea ca energia nu poate fi distrusa in Univers ci doar convertita. Exista acum teorii care as specifica faptul ca si aceasta se poate pierde s-au "scurge" din realitatea noastra. Mechanismele logicii sunt ca un cutit foarte ascutit ce incearca sa analizeze un sentiment invizibil! Parerea mea este ca logica nu ne poate ajuta sa intelegem cu adevarat viata si Universul. Logica este buna pentru supravietuire insa nu si pentru experienta de viata. Acolo deja vorbim de un taram al constiintei care este dincolo de perceptia noastra si poate fi atinsa prin meditare si yoga, un subiect destul de taboo in zilele noastre! Societatea noastra se orienteaza spre memoria/inteligenta intelectuala insa exista m-ai multe tipuri de inteligente pe care le posedam insa nu sunt explorate!

| Steregoi a răspuns (pentru seularts):

"pana de curand se credea ca energia nu poate fi distrusa in Univers ci doar convertita. Exista acum teorii care as specifica faptul ca si aceasta se poate pierde s-au "scurge" din realitatea noastra." - nu se pierde nimic si nu dispare nimic. Energia materiala despre care vorbesti aici este asimilata de energia vidului adica de energia spirituala imateriala ce strabate tot spatiul si toate golurile cuantice din materie. Sau energia materiala de care vorbesti este imprastiata in energia vidului din care de fapt a provenit de la inceputul creatiei sau incepand cu aparitia materiei. Imaterialul sau spiritualul sau energia vidului incepe de la nivele de energie sub constanta Planck ( 6.6 x 10 ^ (-34) ) spre zero.

| seularts a răspuns (pentru Steregoi):

Nu, eu ma refer la energia "devoarata" de o gaura neagra!

| Steregoi a răspuns (pentru seularts):

Da, surplusul de energie e expulzat de gaura neagra sub forma de radiatii gama hawking precum o minge intepata ce ejecteaza cantitatea suplimentara de aer ce e bagat cu pompa. Asta arata ca exista o limita superioara de presiune peste care nu se poate trece. Ori gaura isi mareste volumul ori degaja surplusul de energie consumat.

| seularts a răspuns (pentru Steregoi):

Tine cont ca vorbim de o teorie care e bazata doar pe observatii si e posibil ca amandoi sa nu avem dreptate happy

| Darkmagic a răspuns (pentru Steregoi):

Acum 10 ore | Steregoi a răspuns (pentru seularts):
"Da, surplusul de energie e expulzat de gaura neagra sub forma de radiatii gama hawking precum o minge intepata ce ejecteaza cantitatea suplimentara de aer ce e bagat cu pompa."

Singurul lucru "bagat cu pompa" in raspuns este Eroarea.

Radiatia Hawking de care vorbesti este un proces continuu, de natura cuantica.
"Surplusul de energie expulzat" NU inseamna "radiatie Hawking", ci este o etapa din viata gaurii negre, etapa in care se cheama quasar sau dupa caz: super quasar, recte: in gaura neagra doreste sa intre prea multa materie, aceasta "tuseste" si "expulzeaza surplusul" tau sub forma de radiatie dar NU de radiatie Hawking.
Te rog eu, NU mai da raspunsuri tampite! happy
Nici nu le-am mai citit pe restul de 22...simt ca ma ia capul... big grin

| Steregoi a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu e un răspuns tâmpit ci exprima principalul a ceea ce am vrut sa accentuez.

| Nilsson explică (pentru Darkmagic):

Pana sa iti dau un reply se pare ca am intrat in colimatorul cenzurei ca mi-a disparut si mie un raspuns happy

Sa stii ca Steregoi are capacitatea de a lua nota de observatii, am vazut uneori ca isi mai edita postarile.

Unui ateu e aproape imposibil insa sa ii schimbi convingerea, eu nu fac decat sa imi exprim niste opinii, fiecare decide in dreptul lui daca sunt utile sau nu, nu vad de ce sa ma autorestrictionez in acest sens doar pentru ca nu le convine unora.
Am stat un timp si nu am postat nimic si tot se facea propaganda ateista pe fata.
Intrebarea aceasta in schimb are o prea mica tenta religioasa, mai degraba o consider o invitatie la un brainstorming, nu trebuie sa fii logician (daca o fi existand meseria asta) ca sa ai niste pareri.

| SkizyFTW a răspuns:

Normal Explicatia esti tu