| bleakk a întrebat:

Cat credeti ca va mai exista rasa umana sau ce spun cercetatorii/oamenii de stiinta?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

E foarte greu de spus cat timp vom mai exista. Sunt diverse teorii, dar prezicerea viitorului n-a fost niciodata punctul nostru forte. Vom exista atat timp cat vom sti sa conservam mediul natural, pentru ca altfel natura se va "razbuna" eliminandu-ne. Practic, ne-am sinucide ca specie. De gasit o alta planeta unde sa putem trai ca aici va fi foarte greu, pentru ca, probabil, cea mai apropiata planeta asemanatoare cu Pamantul din galaxie e la cel putin cateva sute de ani-lumina distanta, ceea ce e mult prea mult pentru noi. Depinde si ce catastrofe naturale vom avea de infruntat in viitorul mai mult sau mai putin apropiat. Daca vom avea ghinionul sa erupa un supervulcan, de exemplu, atunci sfarsitul civilizatiei noastre ar putea veni mai repede decat credem. Mai este si posibilitatea unui asteroid sau a unei comete care sa se ciocneasca cu Terra. Mai este si posibilitatea unui razboi nuclear sau a unei epidemii devastatoare. Vsauce a postat un clip despre subiectul disparitiei noastre acum cateva zile, si poate vrei sa-l vezi: https://www.youtube.com/watch?v=qXXZLoq2zFc

3 răspunsuri:
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Rasa umana are potentialul de a exista pana la sfarsitul universului. problema e sa nu se autodistruga pana atunci si sa nu fie distrusa daca mult mai tarziu in timp intalneste extraterestri si iese cu razboi in loc de pace.