| anonim_4396 a întrebat:

Caut o persoana serioasa,matura, rationala care are cunostinte in domeniul sexualitatea umana, sa discutam despre ce preferinte avem cand ne alegem partenerul/partenera, doar cine are cunostinte sa raspunda, nu raspundeti aiurea

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Provider este adevarat la ori ce varsta a fetei, am observat ca pânã la 20 de ani stateam acasa la Mama si fãrã carnet de sofer, fãrã job
Unele fete ma gãseau atractiv era foarte greu sa le tin aproape si sa reusesc Ceva. Dupa m-am mutat singur, am luat o masina si apartament si facultate, cu un job part time si am plecat si dincolo sa fac rost de bani. Dupa tot cu acele fete care m-am chinuit 1-2 ani am reusit sa fac ceva doar intr-o saptamana, Veneau ele la mine nu trebuia sa ma chinui asa mult.

Chestia e ca mai ales o fata frumoasa, indiferent daca este liceu, facultate sau are un job cu ceva mai putini bani vrea intotdeauna un baiat care are ceva mai mult ca ea. Multe fete care nu sunt asa atractive fizic se concentreaza mai mult pe scoala, sa faca bani deoarece nu au atatea variante.
La noi conteazã ca fetele sa fie atractive fizic, dar la ele nu este doar asta, vor un barbat care are "the *** together" mai mult ca ele sa zic asa, deci da conteazã.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place mult ceea ce scrii, descri realitatea foarte bine

| Ethenya a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform profilului tau, tu inca ai 20 de ani.

De asemenea, ceea ce ai facut tu acum se numeste hasty generalization. Nu poti generaliza lucrurile atat de mult doar pe baza experientelor personale.
Asumand ca acele fete cu care te-ai chinuit 1-2 ani chiar au venit la tine, nu crezi ca si ele s-au schimbat in acei ani si ca nu au venit la tine doar din interes? Oricum, facultate, apartament si masina sunt niste standarde foarte joase pentru o persoana care ar sta cu cineva "pe interes".
In plus, chiar daca ele ar fi stat cu tine doar din cauza resurselor financiare, acest lucru nu se poate aplica unei jumatati a populatiei lumii.

"Chestia e ca mai ales o fata... vrea intotdeauna un baiat care are ceva mai mult ca ea"
Complet neadevarat, si nu crezi ca intotdeauna este un cuvant cam puternic?
Nu am intalnit absolut niciodata o fata (sau un baiat) care sa fie impreuna cu cineva pentru bani.

| RAY a răspuns (pentru Ethenya):

Tu te crezi? cica nu ai vazut vreodata materialiste serios?

| Ethenya a răspuns (pentru RAY):

Nu am vazut niciodata in viata de zi cu zi o persoana care sa fie intr-o relatie cu alta persoana doar pentru bani.
Si daca nu castigi 100k+ pe an, nu cred ca ar trebui sa te ingrijoreze lucrul acesta prea mult.

Esti sigur ca nu crezi ca unele femei sunt materialiste doar pentru ca sunt impreuna cu alti barbati si nu cu tine?

| RAY a răspuns (pentru Ethenya):

Cum stii sa o intorci
(Nu am intalnit absolut niciodata o fata (sau un baiat) care sa fie impreuna cu cineva pentru bani)
))))))))))) esti smechera, nu am spus ca toate sunt materialiste,o data credeam asta,apoi am studiat cum sta barbati cu banii, putini sunt bogati,desi nu e vorba de materialist, majoritatea dintre noi traim si noi cum putem, dar afirmatia ta este comica, si eu sunt acord majoritatea stau din cauza atractiei fizice, iubiri nu pentru banii, vezi ca sunt si sincer

| RAY a răspuns (pentru Ethenya):

Esti sigur ca nu crezi ca unele femei sunt materialiste doar pentru ca sunt impreuna cu alti barbati si nu cu tine?
sunt sigur ca fetele alea sunt atrase fizic de respectivi barbati nu pentru ca are mai multi banii, banii nu creaza atractie fizica

| Ethenya a răspuns (pentru RAY):

Ce am "intors"?
Am spus exact acelasi lucru.
Nu am intalnit absolut niciodata o fata (sau un baiat) care sa fie impreuna cu cineva pentru bani. = Nu am vazut niciodata in viata de zi cu zi o persoana care sa fie intr-o relatie cu alta persoana doar pentru bani.

Nu am spus ca tu crezi ca toate femeile sunt materialiste, am folosit "unele" in propozitiea mea.

De asemenea, nu am spus ca nu exista oameni(adica si barbati si femei) care sa fie intr-o relatie cu altcineva doar pentru avantaje materiale, ci doar ca astfel de cazuri sunt relativ rare si nu cred ca sunt o mare problema pentru o persoana obisnuita.

| RAY a răspuns (pentru Ethenya):

Incepem sa ne intelegem, asta e de bine, sincer zi-mi ce te ar determina sa intri intr o relatie cu un baiat?

| Ethenya a răspuns (pentru RAY):

Um, pe mine, personal, nimic. Dar asta doar pentru ca nu sunt interesata de relatii si sunt aromantica si asexuala.

E destul de greu sa generalizez ce le-ar determina pe alte persoane, dar cred ca personalitatea lui si compatibilitatea dintre cei doi, precum si avutul unor scopuri si asteptari asemanatoare de la viata (de exemplu, unii oameni vor copii, altii nu) conteaza pentru aproximativ toata lumea.
Cat de importante sunt lucrurile precum avutul unor hobby-uri asemanatoare, aspectul fizic, cunostintele si inteligenta, variaza de la persoana la persoana.

| RAY a răspuns (pentru Ethenya):

Nu stiam ca esti asexuala, si eu cred asta, aspectul fizic ca fiind baza apoi personalitatea

| anonim_4396 explică (pentru Ethenya):

Am zis cã pânã la 20 de ani, si nu am zis nici unde cã fata ar sta cu mine doar in interes financiar sã ia banii de pe mine(poate doar pentru cã ii am) dar spune ce fata ar sta cu cineva care nu are nici macar atat, barbat la 25-45 de ani care sta pe banii parintilor si nu are nici macar carnet de sofer. De obicei nici una, sunt sigur cã inainte pentru fetele alea eram invizibil si pentru multe altele inainte, nu vreau sa spun ca toate fetele stau doar din interes si vor doar bani dar nici una nu vrea unul pârlit am vazut si am vazut si baieti frumosi si care urmeazã o carierã, au o viatã activã, fainã baietii aia sunt vazuti cei mai bine de fete.

PS: se poate sã fi fost si un efect placebo, prinzând mai multa incredere dar sunt 100% sigur ca o fata zice "ce poate baiatul acesta sa imi ofere in AFARÃ de sex"

| Ethenya a răspuns (pentru anonim_4396):

Am interpretat gresit raspunsul tau, atunci. Imi pare rau.

As spune ca acest lucru tine mai mult de oameni in general si nu este doar specific femeilor. Si in acelasi timp, as spune si ca este ok sa ai unele standarde cand vine vorba de alegerea unui/unei partener/e. Adica, nici tu nu cred ca te-ai cupla cu o femeie care in clasa a 10-a a parasit scoala, are 30 de ani, sta pe banii parintilor si isi petrece intreaga zi uitandu-se la televizor(am dat doar un exemplu).

Tu cand te cuplezi cu o fata te gandesti "ce poate fata aceasta sa imi ofere in afara de sex"? Majoritatea oamenilor nu cred ca fac lucrul acesta.

| anonim_4396 explică (pentru Ethenya):

Bine dar daca vorbim în mod general, am observat cã esti asexualã si tu probabil vrei 50/50 de la o relatie cu oamenii din jur, respect asta mult mai mult ca si la fata hetero. Dar eu vãd cã cele mai frumoase fete sunt cam asa, toatã ziua pe telefon, TV si nu fac mare lucru cu viata lor, vorbind mai ales de cele frumoase. Sunt bazate doar pe atentia baietilor care vor sa le ia, si ele binenteles aleg pe cei mai buni cam 20% din baieti.

Ce vreau sa spun este cã majoritatea baietilor nu prea le pasã de avuteniile fetelor, atat timp cat sunt frumoase si se ingrijesc fizic. Dar multe cautã o better deal sa zic asa, mult, mult mai bune ca ele indiferent de cât are.
Cel mai simplu te uiti in familii, care este cel care produce mai multi bani intr-o casa, nu barbatul?

48 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Nu am nimic cu persoanele homosexuale, dar cand sunt prostanace ma enerveaza.
Tu esti si agramat pe deasupra.

| Darkmagic a răspuns:

A inceput... big grin
Mi-am facut cafeaua, voi da si un raspuns... dupa aia nu ma mai bagati in seama.
Ma uit linistit la spectacol... big grin

"ce preferinte avem cand ne alegem partenerul/partenera?", episodul MCXII, re-masterizat.

Esti singur de ani N la puterea 2.
Vei alege deci ORICE posesoare al unui vagin destul de ingrijit, care posesoare sa nu fie rasa in cap si sa nu atarne peste 80kg.
Dupa ce te saturi...(milioane de ani de evolutie)...iti mai rafinezi preferintele, la genul, "sa fie blonda".
Si gata! big grin

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Https://www.youtube.com/watch?v=Q0wZQbK938Y
de fapt nu exista inca o explicatie care sa explice de ce blondele atrag barbati, nu are sens evoluativ

| Eduard619 a răspuns:

Daca ai intrebari sau doresti sa facem schimb de pareri te ascult))

| RAY a răspuns (pentru Eduard619):

Crezi ca termentul de provider este adevarat sau nu?
ce inseamna provider?
http://www.girlschase.com/content/sexual-economics-lover-and-provider
femeile aleg barbati de casa,cuminti,de treaba pentru o relatie vs masculi frumosi, rai, violenti, agresivi pentru o aventura
acel provider e tipul de treaba, crezi ca exista barbati provider sau nu?

| flixbuster a răspuns (pentru RAY):

Provider = Furnizor

Pentru ca sa maximizeze sansele de supravietuire pentru potentialii urmasi o femeie are nevoie de
1) material genetic bun sa-i conceapa;
2) ajutor sa ii creasca.

Problema este ca 1) se gaseste la tiparul Lover din articolul tau in tip ce 2) se gaseste la tiparul Provider din articolul tau.

Asadar, o femeie va dori sa faca un copil cu un barbat "rau" dar sa il creasca cu un barbat "bun".

Orice barbat care creste (cum trebuie) copii (poate nici nu sunt ai lui) alaturi de o femeie are rol de Provider.

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

Corect asa e, bun raspuns, inseamna ca multi cresc copii altora, e greu pentru femei sa decida ce barbati sa aleaga nu?

| flixbuster a răspuns (pentru RAY):

Stii cum se zice despre un copil: daca e in gradina ta, e al tau, nu conteaza cine l-a pus acolo :)

Procentul tatilor care cresc copiii altora nu e chiar atat de mare: in UK se pare e pe undeva la 2%: http://www.telegraph.co.uk/......ans-child/

Chestia cu Provider si Lover este la nivel instinctual, daca nu ar exista nici o alta constrangere. De aia te "dreseaza" familia, societatea, biserica, etc - ca sa iti mai infranezi din instincte. Asa ca alegerile sunt de obicei un compromis intre animal (instinct) si om (educatie).

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

Crezi ca multe femei se compromit cu barbati? adica nu simt atractie fizica?

| flixbuster a răspuns (pentru RAY):

Nu as sti sa spun cat de multe fac un compromis (in sensul de a se cupla cu un barbat fata de care nu simt atractie fizica) de la inceputul relatiei.

Insa mai tarziu sigur se ajunge la compromis pentru ca atractia fizica intre doi oameni are data de expirare - nu e clar daca 1, 2, 3, 7 sau 10 ani (inca se studiaza) dar sigur are data de expirare.

http://www.csid.ro/sex/cuplu/cat-traieste-o-iubire-4975621/

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

Crezi ca la inceput, fiecare cuplu a simtit atractie unul fata de celalalt?

| flixbuster a răspuns (pentru RAY):

Cele mai multe da, clar.

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

Pai si indivizi care nu atrag sexul opus mereu vor fi singuri?

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

Desi provider e un mit sau realitate?

| flixbuster a răspuns (pentru RAY):

Este realitate sau mai bine spus un aspect al realitatii. Mai sunt multe alte aspecte - uite, de exemplu in culturile musulmane unde capul familiei decide cu cine se marita o femeie (uneori fata) nici nu ai ce discuta despre provider sau lover. La fel si (in mod traditional) la o anumita minoritate de origine indiana de la noi din tara.

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

Din pacate e aiurea, ce e pe acolo, sper ca intr o zi sa numai fie asa ceva, e de vina religia sau oamenii care accepta asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O persoana matura si rationala niciodata nu va lua ca baza in relatie sexualitatea. Partenerul/a nu se aleg, ci iti deschizi mintea si observi care iti aduce pace sufleteasca si liniste. Restul e vrajeala ieftina, dezbatere non sens.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci o persoana rationala va sta cu cineva deci nu simte nici o atractie fizica, pai in acest caz de ce sa stai cu cineva fata de care nu simti nimic?

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur, metodele de selectie naturala evoluate in milioane de ani sunt doar o vrajeala. Bine ca m-ai luminat ca muream prost.

| RAY a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Bun venit la discutia noastra, tu ca fata ce poti spune despre cele afirmate mai sus?

| anonim_4396 explică (pentru WhatABeautifulDay):

Cu tot respectul, care milioane de ani de evolutie? Da-mi un exemplu concret te rog.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu faceam referire exacta la persoana pe care o iubesti si vrei sa ai o relatie, normal ca e nevoie si de atractie sentimentala/fizica. Doar daca nu iti aduce pace acea relatie la ce iti ajuta?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai sta cu cineva care te respinge fizicul ei?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asemenea intrebari, nu se accepta la intrebarea mea, de asta am si scris ca caut persoane care au cunostine

| Ethenya a răspuns:

1. De ce pui atat de multe intrebari pe tema asta?

2. Seriously, lover, provider?
"e greu pentru femei sa decida ce barbati sa aleaga nu?"
lol

Nu stiu de ce ti-e atat de greu sa empatizezi cu femeile si vorbesti de ele ca si cand ar fi niste creaturi pe care le studiezi. Sunt doar oameni.

Sunt destul de sigura ca tu nu clasifici persoane din jurul tau in "lover" si "provider". Ghici ce, nici femeile nu fac asta.

3.Relatiile sanatoase se bazeaza pe mai mult decat doar "ajutor de crescut copii". Plus ca unele cupluri nici macar nu vor copii.

| RAY a răspuns (pentru Ethenya):

De ce pui atat de multe intrebari pe tema asta?

pentru ca sunt curios
2. Seriously, lover, provider?
"e greu pentru femei sa decida ce barbati sa aleaga nu?"
normal ca e greu, ce sa alegi un badboy vs un baiat cuminte
Nu stiu de ce ti-e atat de greu sa empatizezi cu femeile si vorbesti de ele ca si cand ar fi niste creaturi pe care le studiezi. Sunt doar oameni.

ce legatura empatia cu intrebarea mea?
Sunt destul de sigura ca tu nu clasifici persoane din jurul tau in "lover" si "provider". Ghici ce, nici femeile nu fac asta.
e nu, atunci de ce exista zona prieteniei
. Relatiile sanatoase se bazeaza pe mai mult decat doar "ajutor de crescut copii". Plus ca unele cupluri nici macar nu vor copii.
in ziua de azi sunt bazate pe interese materiale

| Ethenya a răspuns (pentru RAY):

Ma tem ca lucrul acesta a trecut de curiozitate de mult timp.

Oamenii sunt extrem de complexi si cu siguranta mult mai mult decat simplii "badboys" sau "baieti cuminti".

Empatia nu are legatura cu intrebarea ta, dar are legatura cu modul in care gandesti si te comporti.

La fel cum ti-am explicat in alt raspuns, conceptul de friendzone este o idee cat se poate de ridicola.
Si ce legatura are friendzone-ul cu modul absolut ignorant in care tu clasifici oamenii in lovers si providers?

"in ziua de azi sunt bazate pe interese materiale"
Um, nu, nu este adevarat. Majoritatea relatiilor nu se bazeaza pe interese materiale.

Si daca spui ca femeile privesc barbatii ca si providers sau lovers, ce spui despre lesbience sau femeile aromantice si asexuale?

| RAY a răspuns (pentru Ethenya):

Noi doi nu avem ce discuta, bye

| Ethenya a răspuns (pentru RAY):

Mh-hm.
Buna metoda de a evita sa raspunzi.

| relian a răspuns (pentru Ethenya):

De ce pune atata de multe intrebari pe tema asta intrebi? Omu asta nu este impacat cu ideea, nu vrea sa priceapa ce ce o femeie frumoasa nul vrea pe el aia e tot.El de fapt Ray cauta asta o fata frumoasa cu care sa aiba o relatie lunga, frumoasa asa cum gandeste el.Aia e tot, de aia el tot bate tobele ca femeile is asa cas pe dincolo, pentru ca femeile frumoase nul agreaza.Cu alte cuvinte pe cine vrea el nul vor ele laughing si cine il vrea pe el, nu-i el curios de ele laughing.Cei atat de greu nu vad.Normal ca el mai vede cate un mascult care narata bine dara are femeie frumoasa si imediat cum ba frate ala poate si eu nu.Si toate astea il rod, nu intelege si nici nu vrea sa inteleaga chestia ca asa cum el vrea fete frumoase, la fel si o fata frumoasa doreste un barbat frumos poate.Toate temele lui de fapt aici vor sa bata, el aici vrea sa ajunga.Bate in femei, le face in toate felurile pentru ca el nu poate avea o femeie frumoasa.laughing ia-ti frate o femeie normala, dale la jalea pe alea frumoase ca nu-s bune laughing el crede ca totu sta numai in frumusete.Nu are experienta, deci nu stiu tot vrea fete frumoase.Ma intrebat odata de unde s tiu eu asta? I-am spus ca ma pricep la oameni, doara daca vad o discutie si imi dau seama cam ce poate omul respectiv, cam ce vrea si etc.Ma blocat laughing acum poate o sa ma blocheze iar, dara sa fie santos, daca nu vrea sa inteleaga asa o sa stea.Lui ii plac fetele frumoase din cap pana in picioare, deci nu doara la fata, nu doara la corp.Cand iti intra chestia asta in cap greu mai iesi de acolo laughing dara na fiecare cu mustele lui laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

In sfarsit cineva ma inteles, desi ai scris un roman

| RAY a răspuns (pentru Ethenya):

Nu evit nimic, nu am cu cine discuta, imi pierd aiurea timpul

| RAY a răspuns (pentru relian):

Man nu e vorba ca eu vreau asta si atractia e involuntara, intelegi?

| relian a răspuns (pentru RAY):

Treb sa iti stapanesti instinctele, sa le modelezi, sa nu le alsi sau sa le urmezi asa ca orbu, trebuie sa le combini cu gandurile cumva, si asa in timp o sa itin placa si altceva

| RAY a răspuns (pentru relian):

Reprimare,stiu dar man, asta nu rezolva nimic, dai in frustrari, complexe