| Katalyn97 a întrebat:

Ce a fost inainte de marele Bing-Bang?

Răspuns Câştigător
| norskline a răspuns:

Asta a fost din vesnicie! incepeti cu logica si istoria nu cu ateismul sau credinta! Toate sunt prea puse bine in univers si in lume bate la ochi! Deci acest creator, trebuie sa fie absolut si perfect si daca este asa, trebuie sa aiba si iubire caci de aceea a creat pe altii iar daca are iubire de creator, trebuie sa fi avut inainte de a crea caci nu putea sa-i vina iubirea dupa de aceea exista din vesnicie un Tata care iubeste un Fiu, si ei doi nu puteau fi singuri caci iubirea in doi nu e perfectiune ci egoism: unul iubeste pe celalalt pentru ca si celalalt iubeste pe primul asa ca mai este un al treilea ca sa fie perfectiune: Duhul Sfant, o a treia persoana care sta langa Fiul si zice: ce bun este Tatal tau, si care sta langa Tatal si zice: ce bun este Fiul tau! Acestia trei, ca sa fie perfecti, trebuie sa mai aiba libertate si sa creeze pe altcineva tot cu libertate... caci altfel ar fi egoist, tiranic, slab...si deci nu atotputernic! De aceea a creat ingeri si oameni cei din urma fiind tot un soi de ingeri dar cu trup! Tot ceea ce se vede creat este energia concretizata -vizibila-a Celor Trei Persoane. Asadar, atat omul cat si ingerul nu sunt facuti muritori. Diferenta la om este ca el are o haina pe el pe care la un moment dat o lasa jos! Dumnezeu a creeat aceste doua fiinte nemuritoare adica. functiile toate apartin sufletului si acesta le poarta vesnic cu el din clipa in care mama lui ramane insarcinata si Dumnezeu pune din inima lui acest suflet vesnic! Deci, memoria impreuna cu cele 5 simturi apartin sufletului doar ca sufletul are corespondent in trup pentru fiecare sistem si printr-un ceva special, este legat de trup intim. Am auzit intrebarea ca de ce medicamentele influenteaza trupul daca memoria si cele 5 simturi apartin sufletului? Pai medicatia, nu afecteaza sufletul, ci doar trupul insa implicit acea legatura-acea sudura- ce o are sufletul cu trupul! La capitolul Rai si Iad, iar este simplu: noi alegem ce vrem intimitatea si relatia de atasament cu Creatorul, sau nu! Deci, mergi cu El-in Rai-, sau de refuzi, mergi unde El nu e! Simplu! In concluzie: ganditi singuri cat de important e omul pentru Dumnezeu, devreme ce Dumnezeu Insusi, nu a luat chip de girafa sau de floare ci corp de om, ca sa ne simta din neamul Lui! preot marian tudor-norvegia-0047. 96856925

18 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Nimeni nu stie, nici macar ipoteze nu prea exista.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Curajoasa intrebare. Raspunsul exista, insa nu e neaparat usor de parcurs sau inteles.
Incepe cu, si incearca sa intelegi, in esenta, intrebari mai simple, de exemplu: Ce inseamna de fapt evenimentul supranumit Big-Bang? Cum s-a ajuns la constatarea lui? De ce e nevoie sa existe? Care sunt deovezile care ii sustin existenta? Sau dovezile care il contracareaza (daca sunt)?
Daca ajungi sa intelegi in amanunt treburile asta, s-ar putea sa ajungi sa intuiesti un posibil raspuns la prima ta intrebare.
Asta-i adevarul, nu e chiar simplu, de aceea e mai bine ca stiintele ca Matematica sau Fizica sa nu fie chiar pentru oricine.
Bafta!

| PhaseMorphXR a răspuns:

@andre999
"30% "

Imi dai te rog o sursa unde as putea sa am acces la detalii legate de acest procent? (metoda statistica prin care s-a ajuns la el/autori)?
Multumesc.

| andre999 a răspuns:

Conceptul de Big Bang este doar o teorie care e acceptata doar de 30% dintre oamenii de stiinta. Nu stim daca acest Big Bang a existat. Inainte de Creerea Universului asta a existat nimic. In plan material nu era decat nimic. Creatorul, coonstiinta divina exista dar in alt plan, pana s-a hotarat sa creeze din NIMIC universul vazut, fizic.

| bye a răspuns:

E irelevant sa te intrebi ce a fost inainte de BB. Timpul si spatiul au fost create in momentul BB. Nimeni nu stie ce a fost inainte pentru ca legile fizicii sunt bazate pe timp si spatiu.

Răspuns utilizator avertizat
| vladvlad23 a răspuns:

In primul rand se scrie BIg Bang nu Bing-Bang. Si nici nu se stie daca a existat Big Bangul. E doar o teorie. Teoria aceasta spune ca big bangul a dat nastere la mai multe puncte care uninduse cu altele s-au marit pana au devenit galaxiile de astazi. Deci inainte daca teoria e reala poate ca a fost o singura galaxie caruia i-a explodat nucleul sau ceva de genul ceea ce rezulta ca orice forma de viata de acolo a facut poc. Asta daca a fost vreo forma de viata. Intelegi?

| DoarOana a răspuns:

Buna Katalyn97,
Inainte a fost mai multa materie gazoasa si solida, care s-a adunat formand acel corp care a produs explozia Big-Bang
Pa, pa

| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Pai...Bing-Bangul sti ca inseamna crearea universului, nu? Deci inainte a existat Dumnezeu si tot ce mai e acolo sus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De BING-Bangul asta vorbesti, nu?
http://www.youtube.com/watch?v=NCEOzsrO8qA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era marea bezna.bantuita de si mai marele bau-bau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subscriu la raspunsul lui norksline.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Little-Bang

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singularitate.

| noob a răspuns:

Micul BiNg-Bang

| noob a răspuns:

Asta a fost inainte de Big Bang!
http://www.youtube.com/watch?v=zHex9GDQ2S0&feature=related