| mada123 a întrebat:

De ce se zice ca universul sa-a creeat prin BING-BANG?
CE A FOST ACEL BING-BANG?

8 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Bine punctat costi. Big Bang-ul este singura teorie valida ce ce descrie univerul si are dovezi indubitabile. Ar mai fi teoria stringurilor dar deocamdata dovezile sunt 0. Ramane valabila doar pe hartie.

cami
| cami a răspuns:

O explozie

| costi a răspuns:

Din cate se pare, big bangul nu este doar o teorie. existenta unui astfel de moment in istoria universului a fost demonstrata de stephen hawking si penrose. din cate spunea hawking, demonstratia se bazeaza pe teoria relativitatii - interesant este ce se intampla cand materia este condensata la infinit, ca in momentul big bangului. nu mai functioneaza nimic din ce stim, si in scopul cunoasterii amanuntite a unui model cu densitate infinita s-a creat teoria cuantica. se incearca de multa vreme descrierea unei teorii generale, asa-numita teoria cuantica a relativitatii, care sa explice concludent si big bangul si expansiunea universului (care i-a urmat). bizar este ca, dupa parerea mea, nu e suficient sa descrii doar fortele care actioneaza unitar, ci e nevoie si de o descriere amanuntita a spatiului ambiant in care lucreaza, adica de o geometrie unitara a universului. or, se stie, si aici sunt probleme destul de mari, in spatiu existand probabil corpuri care se comporta euclidian, neeuclidian, etc. si deja lucrurile se complica foarte mult. dar da, acel big bang (marea explozie initiala), a existat. important e cum se va sfarsi (daca se va intampla asta) si care sunt legile aplicabile pe modele cu densitate infinita.

| juniper a răspuns:

Big-Bang a fost unirea protonilor si neutronilor, chiar si acum oamenii de stiinta incearca sa isi de seama de asta sau poate ai auzit de particula lui Dumnezeu.

| TipulVerde a răspuns:

E o teorie. Si e Big Bang :)
Adica "Marele BUM!", "Marea Explozie", ceva de genul asta si se refera la un fel de explozie care a dus la crearea materiei, energiei spatiului si timpului.
Uite aici pe wiki gasesti cate ceva: http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

| Midnight Rain a răspuns:

Bing Bang a fost un stralucit dar ghinionist om de stiinta. Intr-o dupa-masa, dupa ce a terminat de calculat teoria existentei, s-a pus sa modeleze planete, stele, quazari si alte asemenea, asa cum vazuse el pe la altii. Dupa ce a terminat cam o galeata de materie, s-a gandit ca noile lucrari de arta ar arata foarte bine in galeria proprie. Fiindca inca erau fierbinti, s-a grabit sa coboare scarile dar s-a impiedicat si toate operele sale s-au imprastiat care pe unde devenind Universul. Impactul cu scarile a fost destul de zgomotos, de unde i-a ramas si porecla "Bing Bang" Bong, Bong fiind numele sau de familie. Astfel, din cateva kilograme de plastilina cosmica au luat nastere galaxiile.

| ciupy a răspuns:

O explozie... simplu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mada? bing-bang, face clopotul mare. da cel mic cum face?