| Cruciuliță a întrebat:

Ce ai inventa tu daca, peste noapte, te-ai trezi cu creierul lui Einstein in cap?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă n-aș lua-o razna imediat, aș încerca să inventez mașina timpului și una care te face invizibil. Cărți sau limbi străine în pastile - cunoaștere imediată. Plus, desigur, un leac pentru toate tipurile de cancer, SIDA... și proteze ultra-performante (sau organe crescute în laborator) pentru cei cu extremitățile amputate sau organe bolnave/lipsă...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Hai ca-mi place, imi place gandirea ta, o faci ca "pretina"mea de pe aici, flores, doar ea mai putea gandi asa sensibil. Funda mea si respectele.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru NOname):

Neah,nucred că ar fi o idee bună ca(,)cărţile să se administreze sub forma unor pastile. Adică,îţi dai seama că tot omu; la asta visează,să fie deştept într-un timp cât mai scurt,şi cu cât mai puţin efort intelectual din partea lui. Dacă ar fi aşa, să iei câteva pastile, şi brusc să fii ca şi cum ai fi citit două biblioteci. Nu merge aşa, plus că s-ar crea şi un, să-i zicem dezechilibru...adică,un om foarte prost,dacă bagă în cap imediat un sac de cărţi pline cu teorii,filosofii,viziuni asupra lumii,reflectări ale celor mai gânditri despre viaţă,probabil ar zice c-a descoperit sensul vietii,şi s-ar sinucide.
Plus că,o maşină care te face invizibil,ar putea ajunge pq mâna cui nu trebuie,şi ar fi cam aiurea să vezi cum îţi pleacă portofelul din buzunar,deşi,probabil ţiganii,şi invizibili, tot maronii ar fi.
Cât despre maşina timpului, mi se pare şi mie o chestie faină, atâta timp cât nu se întoarce unu cu ea câţiva ani în trecut să mă violeze, să rămân cu sechele.

30 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Un Enterprise.

| WR104 a răspuns:

As inventa masina timpului si m-as duce in trecut sa-i storcesc creierul lu' Einstein.

| AxelBv a răspuns:

Tot Manhattan Project.

| JohnnyBi a răspuns:

Dar de ce sa am creierul altuia cand pot sa il am pe al meu? as inventa fasolea de la care nu te scapi.

| WhatheWow a răspuns:

Pai ce sa inventezi cu creierul lui Einstein dragule, ca nici el nu are nici o inventie!

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Citeam undeva ca toate inventiile lui au fost copiate de la alti inventatori, inventatori ce au ramas obscuri pana astazi.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu cunosc inventii ale lui Einstein doar descoperiri. Da, e adevarat ca a contribuit la demonstrarea unor idei si teorii ale altora. Einstein a fost un cercetator, teoretician si filozof dar nu inventator.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Putem spune ca a inventat niste teorii stiintifice?
Oricum, am folosit gresit termenul inventie. Am vrut sa spun ca in conformitate cu un articol citit de mine, nu mai stiu care, unde si cand pentru ca a trecut mult timp de cand l-am citit, Einstein a furat descoperirile altor oameni de stiinta. In articolul respectiv spunea si cine erau autorii adevarati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As inventa numai Einsteini

| Cruciuliță explică (pentru anonim_4396):

Hmmm, tu cauti sa fii prolific...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, sa ma gandesc... bomba nucleara am inventat-o deja, experimentul Philadelphia nu prea mi-a iesit, bosonul Higgins l-a inventat altul intre timp... ce naiba sa mai inventez?
OK, inventez fuziunea nucleara, si fac centrale de fuziune din ea, plus niste pamaturi rare mai noi, asa, ca sa zapacesc tabloul lui Mendeleev.

| Dragonfly6 a răspuns:

Stii ce as inventa? roata...

| Alexakos a răspuns:

Hmmm...
1. cum sa ii fac pe copcii astia sa nu se mai gandeasca la sex si sa o faca de la 12 ani.
2. cum sa scap de justin bieber.
3. cum sa fac facebook-ul sa nu mai consume neuroni din creierele oamenilor (ca la cata prostie exista si pe facbeook-ul asta)
4. cum sa ramana o femeie gravida daca-si baga dusul in...
etc etc etc.

tu?

| dodicuta a răspuns:

De ce trebuie sa avem noi mintea lui? El a invatat si noi am stat si ne-am uitat pe pereti.Cine trebuie sa aiba mintea lui dupa tine?

| millyca a răspuns:

Eu as inventa mijloace care sa le foloseasca oamenilor pentru a coloniza galaxia, deci nave spatiale si orase colonii-spatiale. Vedeti bine ca resursele de pe Terra incep sa sece, la naiba. Neaparat trebuie sa gasim locuri noi in care sa viermuim.

| ThePathWalker a răspuns:

Lucrurile nu merg gen : vreau sa inventez sabia laser, hai sa o fac. Nu asta e punctul de plecare. Dar ma rog daca ai avea abilitati intelectuale asemanatoare cu ale lui einstein ai sti ce sainventezi.

| wizopo2 a răspuns:

O masina a timpului.

| Prototypul a răspuns:

Am vazut raspunsul lui NOname si nu misepare chiar unul logic. In primul rand Einstein nu se ocupa cu medicina deci nu avea cum sa gaseasca un leac pentru o boala mai ales una care nu exista in timpul lui. Desigur ar putea sa invete ceva despre ea insa foarte greu pentru ca ar fi ceva foarte nou. Eu as incerca sa inventez teleportarea pentru ca la asta lucra el si poate sa-mi reuseasca, el a fost foarte aproape.

| NOname a răspuns (pentru Prototypul):

Tu chiar nu pricepi care e diferența între a fi Einstein și a avea creierul/inteligența lui Einstein?

| Prototypul a răspuns (pentru NOname):

Sa fim seriosi, masina timpului, nu a fost extraterestru.

| NOname a răspuns (pentru Prototypul):

Nu înțeleg care e problema ta. Nu știi să citești sau nu înțelegi românește?
Care parte din "aș încerca să inventez" nu înțelegi?

Inteligența lui Einstein ar fi o risipă, dacă n-am încerca cele mai nebunești lucruri. Dar tu poți să inventezi mersul pe jos și apă caldă, dacă vrei. Numai lasă-i pe alții să se exprime și nu te mai lua de răspunsurile lor fără motiv.
O zi bună.

| Reginald a răspuns:

E irelevant sa spui ce ai inventa tu, daca ai avea creierul lui Einstein, ca si cum ai zice, ce ai manca tu daca ai avea gusturile mele? Plus ca daca ai avea creierul lui Einstein ai fi Einstein, nu nu stiu ce fraier esti acum. Hhahahahahahahhahahahaha. Dar daca as fi la fel de inteligent ca Einstein as face acelasi lucru care il fac deja, doar ca poate mai bine...

| JungleHell a răspuns:

Multe, insa cu prioritate:
- promulgarea unei legi care sa interzica orice fel de drog si activitati gen pornografie sau ale ilegalitati si sa-i pedepseasca pe vinovati cu munca in folosul umanitatii (voluntar);
- o biblioteca gratuita care sa cuprinda si sa ofere gratuit toate informatiile bune si recomandate pentru stiut atat in format clasic (hartie) cat si digital (internet sau TV); s.a.m.d.

P.S. Daca muncesti cum si cat trebuie poti inventa ceva tare si fara creierul lui Einstein in cap.

| ouuyz a răspuns:

Crudolitusorildepmonemopole.
Ar fi un robot care face treaba în locul tău..cred

| LiveStar a răspuns:

Eu as incerca sa rezolv problema teoriei corzilor: unirea a 2 puncte din univers prin comprimare spatio-temporala
si 2, as incerca sa dezvolt proiectul unei nave spatiale complexe care sa poata circula cu viteza superluminica(apropo, viteza luminii A FOST DEPASITA)

http://www.zf.ro/......rn-8790730

NU intrati in latura SF-ului :)), ma ia rasu cand vad ce scriu unii.

| Stefan_Amisculesei_1998 a răspuns:

Un robot anti cocalari si bautori si etc.

| bebe2000 a răspuns:

As inventa o pastila pentru a vedea ince lume frumoasa traimi trecand pe langadrogati fumatori si alti prosti pentru ca fara ei lumea ar fi perfecta si daca stii vorba aia perfectul nu e niciodata perfect