| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca se intampla cu noi dupa moarte? Viata merita traita?

Răspuns Câştigător
| VasileEmilia a răspuns:

Daca se intampla ceva rau, nu este capat de tara. Nu trebuie sa ne dam batuti.

14 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nimic.
Da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După moarte noi ca indivizi nu mai existăm.
Viața este trăită oricum. Dacă merită sau nu depinde de fiecare, cum și-o trăiește, ce face cu ea.

| doctorandus a răspuns:

Nu putem ști ce urmează după moarte, iar viața merită trăită că altfel mori ca prostu'.

| Celcestietot a răspuns:

Exact ce scrie in Biblie, nimic altceva.

| gemeni6226 a răspuns:

Bineinteles ca merita traita.E dureroasa de multe ori pentru ca sa poti aprecia fericirea atunci cand t-i se intampla.Ce se intampla dupa moarte? Eu dupa 40 de ani de cautari cred acest lucru:https://www.youtube.com/watch?v=u1OIjMWFkmI

| Legion7X a răspuns:

Dacă pe acest pământ există fenomene inexplicabile gen, stafii, demoni sau lucruri întunecare, atunci numai are rost să dezvolt acest puzzle căci se completează de la sine aflând totodată și răspunsul.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Legion7X):

Si ce te face sa crezi ca aceste fenomene exista?

| Legion7X a răspuns (pentru Andrei200202):

Nu sunt convis, căci nu am experiența dar lumea este plină de mistere.

| ancaval a răspuns:

Depinde de credința fiecăruia.
Eu sunt catolică și sper să fie ceva bun pe lumea cealaltă. Cum există bine, există și rău.

Da, viața merită trăită. De ce? Pentru evoluția noastră spirituală. Din păcate ne ocupăm mai mult de trup, decât de suflet.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ne mănâncă viermisorii.
Religios: ne ducem intr o lume buna, daca am fost buni sau intr-o lume rea, daca am fost rai.
Viata? Viata.i faină, atât timp cât ești sănătos.

| CleanHeart a răspuns:

Viata merita traita atata timp cat o traiesti cu sufletul.
Dupa moarte vom afla noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La prima intrebare nu stiu.
Viata merita traita? Da, pentru ca viata inteligenta poate fii foarte rara in acest univers, chiar daca in final ne ducem(nu stim unde) este o calatorie interesanta cu multe mistere asta face viata frumoasa.

| Andrei200202 a răspuns:

După moarte după părerea mea va fi un "somn" etern, nici nu-ți vei da seama că ești mort, de fapt nici nu vei mai exista, nu vei putea gândi (va fi ca și cum te culci noaptea dar nu o să te mai trezești niciodată). -- Asta e doar părerea mea, fiecare e liber sa creadă ce vrea.
Mi-ar fi plăcut și mie să cred ca dupa moarte voi fi așteptat acolo sus de cineva si voi fi judecat dupa care imi voi continua existența fericit, liber si linistit, dar nu pot sa cred așa ceva din pacate, nu pot sa ma mint.
Normal ca merită să trăiești, sa te bucuri de viață că doar până la urmă asta avem.
Cel mai bine nu te mai gândesti la asta si iti trăiești fericit viata alaturi de persoanele drage, si sa te bucuri de micile placeri ale vieții. Din păcate ne am născut prea devreme ca sa stim concret ce e după moarte, sau cine stie. poate se stie dar e prea "sec" cum se va termina viata.

| nustiusaraspund a răspuns:

Merita. dar pe lumea cealallta.