| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre intuitie? Cum o explicati? Este ea un anumit fel de experienta? Sau este un mod direct de cunoastere, misterios si inexplicabil? Cand cineva spune: "am stiut intuitiv ca ceva este gresit", el vrea sa spuna ca a stiut fara ca sa aiba vreun temei evident pentru cunoastere. Intuitia joaca un rol important in filosofie. Termenul este folosit cu inteles de experienta care este directa si imediata. Intuitionismul etic, de exemplu, spune ca noi stim ce este bine prin intuitie. Ca discernem bunatatea in mod direct, exact asa cum discernem culorile in mod direct. Iar unii merg mai departe si sustin ca intreaga noastra cunoastere se bazeaza pe intuitie.
Care este parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Intuitie? As vrea sa precizez ca, intuitia dupa parerea mea, se leaga foarte mult de trairile/intamplarile acelui subiect. Chiar daca el nu-si da seama, totul se petrece sau s-a petrecut in subconstient prin urmare este oarecum posibil sa aiba niste vagi idei sau chiar deloc.
Deci cand cineva afirma '' am stiut intuitiv ca ceva este gresit '' afirma, deoarece, oarecum el a mai trait/trecut prin acea experienta, nu exact aceeasi experienta, dar una asemanatoare, pentru ca daca ar fi fost aceeasi, nu ar mai fi fost vorba de intuitie.
Creierul, in fata unei situatii, incearca sa faca conexiunii intre mai multe chestii, printre care si evenimentele precedente, asemanatoare pentru ati putea produce un/// sentiment? raspuns?
Ce stiu eu? laughing Nu's filozof, nici cercetator happy

14 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Simtirea e aproape de intuitie.
Dar, pentru a fi aproape de intuitie, trebuie sa te indepartezi de gandire.
Distanta dintre gandire si intuitie este foarte mare.
Simtirea e chiar la mijloc.
Daca o iei intr-un sens, ajungi la gandire.
Daca o iei in celalalt sens, ajungi la intuitie."
- Osho -

| sabin89 a răspuns (pentru Miauti):

Smechera definitie! happy tipica pentru guru' indian.

| T0T a răspuns:

"Intuitia este, probabil, cel mai inalt nivel de inteligenta si cea mai valoroasa forma de gandire creativa. Intuitia este abilitatea de a recepta sau percepe acea informatie care nu este la indemana celor cinci simturi. Aceasta abilitate este deosebit de acuta la copiii intre patru si sapte ani. De cele mai multe ori, ea este surpresata si zdrobita de autoritatea din mediul lor inconjurator, care o percepe drept comportament irational. Oamenilor le este intrucatva frica de intuitie, pentru ca preclude gandul rational. Adevarul este insa ca intuitia se bazeaza pe gandire rationala si nu ar putea exista fara ea." - Carl Gustav Jung.

| anonimg a răspuns:

Intuitia este buna. Ea se aplica in mai toate aspectele vietii. Se aplica in dreptul copiilor, caci se vede ca au ajuns lipsiti de educatie si imoralitate, si de aceea s-a introdus religia ca disciplina in scoli, caci altfel am fi ajuns in scurt timp ca cetatile Sodoma si Gomora care le-a nimicit Dumnezeu. (Stiu ca religia este urata de mai toti copii. Dar ea este disciplina; si este si normal ca sa nu ne placa sa fim disciplinati. Dar de voie sau de nevoie, fara disciplina nici un copil nu mai avea astazi calculator la care sa se joace -caci cei mai multi asta fac- daca parintii nu depuneau eforturi la munca -adica nu se disciplinau- sa le cumpere unul).
Intuitia se aplica si la firme, cand patronul vede ca lucrurile nu mai merg bine reducand numarul de salariati sau de salariu(sau si una si alta).
Intuitia se aplica si in guvern facand salariu minim foarte minim in loc sa-l faca de minim 600de euro cum ar trebui sa fie.
Cand intuitia nu este aplicata in viata, vom avea de pierdut; astfel se face ca doamna Elene Udrea si ceilalti nu au intuit ca DNA-ul ii va prinde.
Cel mai rau este atunci cand vedem ca vine sfarsitul lumii dar nu intuim ca ne vom sfarsi si noi impreuna cu el daca ne va prinde nepregatiti.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Intuitia este gandirea subconstientului. ea comunica prin sentimente si stari. constientului. dar de multe ori se inseala. gandirea rationala este superioara si trebuie dezvoltata.

| sabin89 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Inteligent raspunsul tau.
Cat priveste pe WhySO, probabil nu ai citit primul ei raspuns. De acolo se putea deduce ca al doilea era sarcastic. happy

| dolceromania a răspuns:

Eu cred despre intuite ca Dumnezeu ne lumineaza in momentele grele pentru a ne feri de ceva rau.de obicei intuitia apare cand se intampla ceva rau, faptul ca intuim ceva nu se datoreza noua oamenilor.

| Inferno a răspuns (pentru dolceromania):

Serios? Dumnezeu? Chiar atat de lipsit de imaginatie esti?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Inferno):

Dumnezeu poate fi raspunsul la orice, Dumnezeu este raspunsul! KAPPA KAPPA KAPPA

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Atunci cand ai probleme sa nu te mai prind ca dai fuguta la oamenii de stiinta: medici, psihologi etc. sa ramai numai cu frecarea de menta: rugaciunea

| N0xEterniS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Uita-te ca am scris la sfarsit de 3 ori '' Kappa ''. Nu te invinovatesc ca nu stii ce reprezinta. '' Kappa '' se foloseste in principal pe Twitch si reprezinta sarcasm.
Stai linistit, n-am nici-o treaba cu rugacinea happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Ok.

| maria14142 a răspuns:

Ca ete un simt,ca atunci cand suntem in pricol/pur si simplu in general simtim ce trebuie sa facem:daca este bine/rau!
Cred ca este un alt mod de a cunoaste lucrurile, mental vorbind! Uneori ne putem insela, exista atat ce multe lucruri pe care nu le cunoastem, dar ele totusi exista! Nu putem sti sigur daca sunt corecte, dar exista!
Aceasta a fost parerea mea; nu este tocmai adevarul(cred)!

| ClaudiaCitattoli a răspuns:

Intuitia este drumul inspre adevar.Ea apare doar celor care prefera/iubesc sa vada adevarul in fata ochiilor lor.