| DorelSudoru a întrebat:

Ce credeti despre saitul asta? http://www.bisericasatanista.org/satanism/teorie
si a doua intrebare m-am informat de ce inseamna satanismul modern si mi se pare ca e foarte asmanator sau chiar identic cu ateismul.
Asemanari: nu crede in nici un zeu
tu esti propiul tau zeu
Tin sa precizez ca in satanismul modern adepti sai nu se inchina la dracu satan e doar o forma de a spune definitia comportamentului care il adopta.

Intrebarea este voi ce credeti despre asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satanismul cu ateismul aceeasi treaba iar de frica nu'ti vor recunoaste ateiilaughingse mint al dreakului de binerolling on the floor

| Ankhulnb a răspuns (pentru anonim_4396):

Află ce fac SATANIȘTII! N-o să îți vină să crezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

Creștinismul,evreii și o contradicție biblică ipocrită:

http://www.seruah.com/......blica.html

Află de ce suprimă și denigrează creștinismul sexualitatea și femeile:

http://www.seruah.com/......meile.html

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Bine, bine, am inteles...
Cati dintre voi intorc si celalalt obraz cand sunt loviti? Va spun eu ca putin sau deloc.
Sanatismul este o alta forma de pierdere a timpului in mod gresit, adoptand un comportament imoral.
Nu crestinismul ar trebui sa ne faca sa credem ca, satanismul este ceva gresit, ci legile moralitatii. Nu cred in niciun zeu, si nici mine, cum ca as fi propriul meu zeu. Am un Dumnezeu personal (diferit de cel din biblie), care ma sugestioneaza pozitiv. Multi ma vor condamna pentru ca nu cred in Dumnezeul biblic. Gresesc daca am un Dumnezeu personal?

| Dmonik a răspuns:

Am citit cele 11 reguli sataniste... daca ma conduc, fara sa stiu de existenta lor, dupa majoritatea, inseamna ca... fugi de-aici, atributele nu ma deranjeaza! Sunt ce sunt.

| DorelSudoru explică:

Nu ma declar satanist laughing da totusi ai zis tu ca incurajeaza violenta "daca cineva te insulta, distruge-ti adversarul" crede-ma majoritatea dintre noi fac asta pe langa altele si se declara crestini.
2:Stiu pe ce drum o iau cum am mai zis nu ma declar satanist dar intr-un fel acolo gasesti multe lucruri care sunt facute in ziua de azi. Si da nu se vorbeste de alte religi "budism; taolism" pentru. ca nu sunt asa de dezvoltate aproape toate popoarele cred in d-zeu.

| DorelSudoru explică:

"tu esti propiul tau zeu"= carezi ca tine fara sa crezi in alti zei(in traducere)

| DorelSudoru explică:

Deci sa tragem o concluzie: Cel mai bine e sa fi ateu xDxdD si sati triesti viata

| YourDailyApple a răspuns:

Incetati sa mai asociati sau chiar sa comparati satanismul cu ateismul.
Ateismul e lipsa credintei in divinitate.
Satanistii din cate stiu sunt persoane care cred in satan.
Ce parere am? satanistii sunt la fel de rupti de realitate ca si crestinii. Nu exista zei nici demoni sau alte prostii decat in capul vostru gol. Si care ateu ti-a spus tie ca el se crede propriul sau zeu? Stupid.
Ateii cred in ei si atat ( ca si oameni nu ca si zei ).

| muzicalBoX a răspuns:

Nu l-am citit dar sunt inpotriva satanismului e o tampenie si n u este tot una cu ateismu totsi atei nu credc in nimic magic supranatural pe cand satanistii cred in ceva supranatural e o diferenta destul de mare

| bloodlover66 a răspuns:

In primul rand este o diferenta majora intre ateism si satanismul modern. Intradevar satanisti moderni nu cred in zei dar cres in ei insisi ori sa fi ateu inseamna sa nu crezi in nimic nici macar in tine. Este destul de interesant dar putini vor crede ca nu exista un zeu suprem pentru ca oameni au nevoie sa creada in ceva in ceva care le dicteaza viata au nevoie de un zeu. Cat despre regula aceia:daca cineva te insulta, distruge-ti adversarul" pe cand in Biblie ni se spune sa "intoarcem celalalt obraz"
Puneti-va o intrebare daca cineva te bate faci ca in biblie stai sa iei bataie sau instinctul iti spune sa ripostezi pentru a te salva? Este clar ca nimeni nu sta sa ia bataie. Cat despre marginalizare crestinismului aceasta reglige(satanismul modern) a fost creata pentru a spune ca nu exista un dumnezeu. Iar Sill din cate stiu eu nu se spune nimic despre budism si taoism dintr-un simplu motiv, in budims si in taoism nu exista tot un dumnezeu suprem atotputernic? Ba da! Budismul taoismul si alte religi raspandite pe planeta au oarecum multe lucruri in comun cu crestinismul. Este adevarat ca sub alta forma depinde de la regiune la regiune de cum se sarbatoreste. Dar intreaba-te de ce in toate religile exista un zeu suprem care drept rasplat pentru credinta in el iti da viata de apoi? Trebuie sa recunosti ca sunt destule asemanari.

| Sill a răspuns:

1.Gresesti ateismul e o stare in care un individ nu cred in divinitate, in lumea spirituala pe cand aici, in Biserica Satanista Moderna se vrea ca tu sa nu crezi in D-zeu ci in tine, dar in tinele spiritual
2.Am citit pe-acolo cate ceva din care imi dua seama ca:
-batranii sunt marginalizati in favoarea tinerilor
-in Biserica Satanista se incurajeaza violenta "daca cineva te insulta, distruge-ti adversarul" pe cand in Biblie ni se spune sa "intoarcem celalalt obraz"
-crestini au un scop universal, de la criminalii pana la preotii si anume mantuirea si o viata de apoi cat mai linistita, deci crestinismul iti da speranta, pe cand satanismul iti spune ca nu exista viata de apoi, ca vei trai in negura.
-se vede ca satanismul modern este facut pentru preamarirea drakului(nu mai spune Lucifer, Lucifer inseamna cel care aduce lumina si e o traducere latina gresita)deoarece la zid este pus doar crestinismul, Iisus, D-zeu si tot ce tine de ritualurii si sarbatori crestine, n-am vazur nicaieri pomenit de budism, taoism, budism, etc
Ca un om cu ceva indoieli in existenta unui batran cu barba binevoitor(cred in D-zeu, sunt crestin ortodox, dar nu cred in descrierea facuta de-a lungul timpului facuta LUI)iti sugerez sa ai grija pe ce cai te aventurezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veti merge in iad in foc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai oameni buni exista un singur Dzeu care are 3 fete Dumnezeu Tatal Fiul si Sf Duh asta e tot si ortodoxia e dreapta credinta! e verificat asta! dar lumea din mass media nu vrea sa recunoasca asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu nu sunt in potriva acestui lucru si eu o fac