| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce culoare a pielii aveau Adam si Eva? Sa presupunem ca Eva avea culoarea Alba, iar Adam avea culoarea neagra, Eva practic a dat nastere Lui Cain si Abel si seth, care in mod normal trebuiau sa fie mulatrii.Cain l-a ucis pe Abel si l-a ingropat,a ramas atunci doar Cain,Adam seth si Eva, Adam era negru, Abel mulatru, seth la fel, iar Eva alba.Va intreb eu acum,cum s-a dus lumea mai departe,cu alb,cu negru si chinezi,dat fiind faptul ca Adam si eva au mai trait sute de ani,dupa moartea lui Cain,Abel si SETH? Se picepe careva la combinatiile de culori umane,sa-mi spuna logic daca dintr-un alb si un negru,puteau iesii si albi si negrii si chinezi,si etc? Din moment ce Adam era negru si eva alba, toti erau mulatrii,cum sa dea mulatrii,baieti si fete nastere si la albi ca zapada si la negrii ca tigaia?

Bine,stiinta spune ca oamenii se trag din maimute,iar gandul meu duce mai mult la ce spune stiinta,e mai logic.

Voi in ce credeti, si m-ar interesa mult daca e logic combinatiile de culori umane in cazul lui Adam si eva, daca se pricepe careva, dar si in cazul maimutelor, o teorie ceva.

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Adam si Eva puteau sa fie amândoi albi.
Culoarea pielii e determinata de gena SLC24A5, care poate suferi modificari datoritai interactiunii organismului cu mediul. E vorba de mutatii.

| Anonimuserr a răspuns:

ALbă aveau. Adică rasa ariană.

Răspuns utilizator avertizat
| untu a răspuns:

Stiinta se poate insala pentru ca totul are o limita!

| VelaJohnny a răspuns:

Biblia e sursa de unde stiu oamenii de Adam si Eva, pentru ca au trecut cateva mii de ani de atunci. Daca Biblia nu precizeaza ce culoare aveau, atunci nu poate sti nici un om din prezent asta. Cert e ca, la fel cum animalele se modifica ca sa se adapteze la conditiile de viata, si omul in cateva generatii i se modifica organismul, se adapteaza la o alta clima, la alte temperaturi etc. Du-te tu cu familia ta in egipt sau africa si cele 6 generatii urmatoare ale tale sa locuiasca tot acolo, o sa se vada diferenta intre voi si ei din punct de vedere al culorii pielii si a parului. Rromii (cica, nu sunt sigur) au venit din africa si din alte parti ale pamantului in Europa. Poti vedea astfel de persoane ca sunt foarte apropiate cu noi, stramosii dacilor, daca te uiti la culoarea pielii.

Legat de teoria evolutiei, nu e nimic dovedit, e intr-adevar cat de cat logic si sustinut de unele presupuneri, dar dovezi sigure nu sunt. Nu au observat in toti anii astia de cercetari nici o reptila care sa devina pasare, nici un peste care sa devina amfibian, nici un caine pisica, doar intre ele au loc modificari, cate rase de caini is si cate rase de lupi is? Dar lupul tot lup a ramas, cainele tot caine e, si chiar daca ai incrucisa caine cu pisica, rezultatul din aceste rase nu va fi fertil, nu va avea „urmasi" ca sa se inmulteasca rasa. E vorba de ADN aici, e prea inteligent conceput si nu permite un astfel de lucru. Cei ce sustin evolutia sunt doar niste credinciosi, chiar si ateii, nu au dovedit ceva cert, doar presupun, is o gramada de oameni de stiinta, savanti si cercetatori convinsi ca exista o divinitate, si ca lucrurile astea nu sunt rezultatul unui proces orb si necoordonat. Lumea inconjuratoare e prea complexa happy

| Dreamer2306 a răspuns:

Eu merg pe varianta evolutionismului. De ce?
Pai hai sa o luam putin logic. Religia sustine ca lumea a fost facuta in 7 zile, asta insemnand ca animalele (toate) au fost contemporane cu omul. Totusi dinozaurii au existat pe Pamant cu mult inaintea oamenilor (exista dovezi reale si clare).
Alta chestie care pe mine m-a uimit a fost faptul ca in Biblie este precizat inorogul (unicornul), dar despre dinozauri nu se spune nimic... Ciudat, nu?
Presupunand ca crestinismul este religia cea vesnic dreapta si corecta, cum se face ca inainte de "nasterea" lui Iisus, nu s-a aflat nimic despre ea? Avand in vedere ca "ne tragem" din Adam si Eva (care ar fi teoretic crestini, nu?), de ce romanii, dacii si inaintasii lor nu au fost crestini?
Parerea mea este ca omul are tendinta de a fi mult prea dependent de unele lucruri, renuntand la independenta, sub pretextul ca o forta divina ii calauzeste si le ofera sperante desarte.
Sincer, mai mult cred in Karma, ea se bazeaza pe ceva concret. Mai exact, in vid, orice ai "arunca" se va intoarce asupra ta sub o forma sau alta, mai devreme sau mai tarziu.
In fine... As putea vorbi despre asta ore intregi, da prefer sa ma opresc

| VelaJohnny a răspuns (pentru Dreamer2306):

Exact, religia, religia sustine toate astea, dar Biblia nu spune ca in 6 zile literare a fost creat totul, intrucat la finalul relatarii afirma ca „Aceasta este istoria cerurilor şi a pământului, când au fost create, în ziua în care Domnul Dumnezeu a făcut pământul şi cerul." E clar ca si Biblia se refera la acele zile ca fiind o perioada de timp, intrucat cele 6 zile in versetul asta (Geneza 2:4) spune ca sunt una. Biblia e inteleasa gresit de majoritatea religiilor. Eu eram ateu si judecam la fel ca tine lucrurile, pana cand am inceput sa o inteleg si sa fac cercetari pe tema ei si a evolutiei. Apoi, unde scrie de inorog in Biblie? laughing cine stie ce Biblie ai citit sau ce informatii de pe net ai ochit. Poate ca era o traducere veche, adu dovada ca asa scrie totusi, eu nu is genul de crestin care crede fara sa cerceteze laughing
Apoi, crezi ca Adam si Eva au fost crestini? laughing off off...crestinismul a fost fondat in secolul I abia, de discipolii lui Isus, dupa ce el a murit, nu aveau de unde sa fie crestini dacii si romanii. Nici Isus nu a fost crestin, a fost iudaist. Legat de sperantele desarte, sunt de alta parere, cei care ataca Biblia refuza sa spuna adevarul, refuza sa spuna oamenilor profetiile care s-au implinit la sute de ani dupa ce au fost scrise. Si nu e nici o coincidenta sau sa fie vorba de vreo interpretare, cum e in cazul lui Nostradamus, Isaia a profetit clar ca un rege pe nume Cirus va cuceri Babionul si chiar si metoda prin care, va seca raul si va intra in oras fara ajutorul fortelor militare. A fost prezis de asemenea ca tot el ii va elibera pe exilatii israeliti din Babilon si ca se vor intoarce inapoi in Israel. Dupa 200 de ani s-a intamplat asta, pe vremea profetului Daniel. Astea de ce nu sunt spuse? De unde stia Isaia de acel Cirus cand Medo-Persia nu era inca intemeiata, ci era divizata in Media si Persia si nici nu era nascut macar? Intr-adevar is ore de discutat pe tema asta. Legat de profetie, o gasesti in Isaia de la sfarsitul capitolului 44 si inceputul capitolului 45.

| stefansperius a răspuns (pentru Dreamer2306):

Daca ai citii bibilia, ai vedea că scrie și de dinozauri, chiar și de dragoni!