| anonim_4396 a întrebat:

Ce declanseaza senilitatea?

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cauze multiple, unele necunoscute.Intr-adevar,legatura cu medicul se impune. Mira

| turtl3 a răspuns:

SENILITÁTE s. f. 1. stare patologică provocată de îmbătrânire, cu modificări structurale şi funcţionale involutive, fizice şi psihice. 2. (geol.) stadiu de bătrâneţe al ciclului de eroziune. (< fr. sénilité)

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Senilitatea este o boala grea si daca nu mergi la doctor vei avea probleme grave, ea se agraveaza atunci cand nu este controlata de medici.Medicul este in masura sa-si dea verdictul la aceasta boala.Cu aceasta boala nu se glumeste, avand in vedere ca nu se stie in ce grad de avansare este.

| raidu2004 a răspuns:

Oamenii folosesc adesea termenul senil pentru a descrie persoanele vârstnice care au probleme cu gândirea sau memoria. Senil înseamnă de fapt bătrân, dar în vorbirea obişnuită cuvântul denumeşte bolnavii cu demenţă senilă (un termen care nu prea mai are utilitate în prezent şi care nu ar trebui folosit).

Este adevărat că pe măsură ce înaintăm în vârstă avem uneori tendinţa de a uita unele lucruri. Aceste mici modificări ale memoriei fac însă parte din procesul normal de îmbătrânire, ceea ce nu se poate spune despre demenţă, care reprezintă o îmbătrânire patologică. Totuşi, sunt oameni care spun în mod incorect despre orice persoană în vârstă care uită din când în când că este senilă.