| cristi a întrebat:

Ce credeti ca este euforia, ce anume o declanseaza?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Eu ma simt euforica dupa un succes, eu stiu, o nota buna la vreun examen, o veste nemaipomenita, o surpriza neasteptat de frumoasa si... ma simt euforica in magazine, la shopping, sunt addicted, nu am ce-i facehee hee)

3 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

O stare de multumire, de buna-dispozitie, de relaxare... Endorfinele...hormonii "fericirii" ce se descarca in organism, atunci cand facem ceva ce ne place...
Stiintific, s-a demonstrat, ca endorfinele se descarca in organism atunci cand: facem sex, manacam ceva ce ne place (bulimicii- mananca pana nu mai pot, pe moment se simt bine-asta cauta, sa se simta bine, apoi se simt vinovati...si vomita-afectiune, psihica, oricum...) dansam, facem sport...
Eu asa am citit! Nu e parere personala!
Dar, cred ca asa e, cel putin exceptand bulimia, nu e cazul meu, se confirma la celelalte activitati...
A., si ciocolata binedispune!

assiris
| assiris a răspuns:

Euforia este... un canal Tv pentru femei mai mult... :p

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

O stare de bucurie accentuata, posibil crescanda, exuberanta, molipsitora, veselie, "happy feelin`", un melanj, daca vrei, din toate astea, si inca... se poate si sa simti ca vrei sa fugi, sa zbori, te simti puternic, vrei sa mai tot faci ceva in plus, sa... sa... sa... si tot asa, pana, firesc, incet, incet, incepe sa se estompeze feelingu`, ca orice, pana la urma, .nu?! Poate fi declansata de o bucurie ori asteptata si implinita, ori de una neasteptata, dar dorita si implinita, un castig mare, subit, k lotto, A PROPOS SA LUATI MAINE!, sau, din indragostire, iubire, excitatie~plutire~orgasmMultiplu! Ajunge?!