| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Ce este Centura fotonica? Credeti ca ea exista cu adevarat? sau sunt doar simple speculatii?

8 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Se considera o mitologie new age. Nici nu stiu daca se poate numi o speculatie. O speculatie se pune ca ar oferi o explicatie alternativa la o anumita problema. chestia asta cu centura fotonica a fost propusa dupa ce s-au detectat anumite nereguli intr-un roi stelar apropiat, numita pleiade. E vizibila la noi prin vara.
http://en.wikipedia.org/wiki/Photon_belt
http://ro.wikipedia.org/wiki/Centur%C4%83_fotonic%C4%83
Acele anomalii mentionate erau de natura spectrala. unele stele din pleiade au avut o compozitie diferita fata de cea asteptata. asta a fost in anii 50. Astazi, nu exista vreo dovada clara ca aceasta centura ar exista. cu tot ehipamentul sofisticat de azi, aceasta centura minune pare imposibil de detectat. Parca nu ar exista :-? vezi urmatoarea compunere, poate tipul te va lamuri mai bine. bafta
http://wtfdiam.stevenredhead.com/photonbelt.html

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Andrei7520152):

Foarte frumos si intersant comentariul tau. Existenta centurii fotonice este la fel de controversata ca si existenta materiei intunecate, care desi se presupune ca ar cuprinde aproape intreaga masa a Universului, ea nu a fost detectata pana in prezent, deoarece nu emite radiatii, nu are camp gravitational ca sa atraga alte obiecte din spatiu, etc, spre deosebire de energia intunecata care se presupune si aici ca ar fi vorba despre gaurile negre.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Adevarat thinking Dar energia intunecata a fost propusa pentru a compensa o lipsa. Fizicienii au efectuat calcule prin care au demonstrat ca masa totala din univers nu poate fi sustinuta doar de forta gravitationala. Iar centura fotonica a fost propusa din lipsa cunoasterii specifice anilor 50. Unele lucruri pur si simplu nu erau stiute la vremea respectiva. dupa care centura minune a fost integrata in fenomenul new age, dupa care a fost cuprinsa in isteria comuna numita 2012.

| WhatheWow a răspuns:

Da-mi voie sa-ti dau un sfat fara o intentie negativa : incearca sa nu mai postezi "funda" aici, la aceasta categorie ca sint prea putini de 13-15 ani care intervin regulat iar pe cei care ti-ar putea raspunde ii deranjeaza; e ca si cum ai chema "cateii" cu un os. Nu sintem interesati de funda ci doar vrem sa ajutam sau sa dezbatem subiecte diferite, majoritatea!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Multumesc pentru sfat, nu ma supar, dar am vazut ca tate postarile aproape au treaba cu "funda " la sfarsit.
Nu am postat nicio intrebare pentru copii de 13-15 ani, iar eu nu am 15 ani. Le-am postat pentru ca imi plac conversatiile pe teme din acestea si sa mai vad si alte opinii.

| WhatheWow a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu am spus ca ai postat pentru ei ci doar ca de obicei pe ei ii intereseaza in mod special funda.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Multumesc! am inteles acum. Am tinut cont de sfatul tau si am sters toate "fundele" de la finalul postarilor. Pe viitor o sa am grija cum postez intrebarile.

| papyterier a răspuns:

Uite tot ce trebuie sa stii pe acest site:http://www.esoterism.ro/ro/centura-fotonica.php Funda?