| BogdanelululTheGodfather a întrebat:

Ce este dreptatea?

40 răspunsuri:
| QiCKaaTc a răspuns:

Principiu moral și juridic care cere să se dea fiecăruia ceea ce i se cuvine și să i se respecte drepturile

| Kyrie a răspuns:

A fi lasat in pace si nu a face rau e mai pe romaneste dreptateahee hee

In mod normal dreptatea se asimileaza cu justitia in care daca ai facut o fapta rea trebuie sa platesti la fel... (tot pe romaneste) ca sa intelegi laughing

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru QiCKaaTc):

Si dreptatea este univerasala?

| Celestina860 a răspuns:

Fiecare om doreste sa I se faca dreptate. Dreptatea este un proces in care o persoana primeste rasplata ca beneficiu al unei actiuni de care a suferit.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Kyrie):

Raspunsurile tale au o tenta ironica, date, fireste, de o persoana cu gandire animalica. Pe romaneste: esti cam bou! laughing

| Kyrie a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Animalica? de fapt eu ma gandeam ca tu esti animal si am zis sa ma comport si eu ca un bou asa ca tine, daca nu iti convine, fa pasi

| blackcat99 a răspuns:

Atunci cand poti sa ii zici cuiva "ti-am zis eu". laughing

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru wdexwjmwd):

Esti ateu, nu? Am realizat ca ateismul este dat de perceptia fiecaruia fata de dreptate: sustii ca exista dreptate universala, insa in realitate este zero, cum ai spus si tu, ceea ce te duce la gandul ca in exteriorul vietii pamantene se va face dreptatea. Insa, daca prima data vezi ce se petrece in realitate (dreptatea-0), te gandesti ca nu exista dreptate, nu exista Dumnezeu, pentru ca acesta ar face dreptate, insa nu ai luat in calcul facerea dreptatii in alt mod decat cel conventional.

| Shatteredx a răspuns:

Dreptatea este ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Sa intorci si celalalt obraz mi se pare o prostie, oricum nimeni nu tine cont de ea.
Dreptatea in Romania nu exista

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru blackcat99):

Asta este stiinta, nu dreptate. Cred ca te gandeai la :"Ai dreptate". Aici cuvantul "dreptate" are cu totul un alt inteles decat cel la care ma gandesc.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Shatteredx):

Vorbesti de dreptatea facuta la nivelul lumii noastre limitate. http://www.tpu.ro/stiinta-si-filosofie/ce-este-dreptatea/#7404876

| Shatteredx a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Spune-ne tu ce este dreptatea domnule filosof.
Oricum, parerile sunt impartite. Daca si culorile sunt percepute in diferite feluri de catre oameni, atunci sigur nu o sa ajungem la un consens noi doi.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru wdexwjmwd):

Exista, tocmai asta ti-am demonstrat. Justitiar este o organizatie (sa spunem) laica, apara dreptatea impusa de legile pamantesti.

| Shatteredx a răspuns:

Nu e prost, e doar curios de ce cred altii despre "dreptate".

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Shatteredx):

Tocmai asta am spus si eu.

| BogdanelululTheGodfather explică:

Ai dreptul sa razi cat vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather explică (pentru wdexwjmwd):

Exact! In lumea ASTA nu o pot vedea.

| MrAngelus a răspuns:

Dreptatea este valoarea etică şi juridică, în funcţie de care se aprobă sau se dezaprobă relaţiile sociale şi raporturile juridice, normele juridice şi hotărârile organelor de jurisdicţie existente într-o epocă şi într-o organizare socială dată; este faptul de a recunoaşte drepturile cuiva, de a acorda fiecăruia ceea ce i se cuvine în mod legitim. Dreptatea este o virtute morală, cea mai înaltă dintre cele patru virtuţi cardinale, care constă în faptul de a da fiecăruia ce este al său, în a respecta drepturile altuia.

Sursa: http://www.referat.ro/referate/Dreptate_si_egalitate_71152.html (da download)

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru MrAngelus):

Si cum percepi tu, personal, dreptatea?

| Hombre a răspuns:

Veniti la mine cuie strambe sa va indrept.laughing

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Hombre):

Cand ai in mana un ciocan, toate lucrurile din jurul tau ti se par cuie.

| Hombre a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Cand ai in mana un ciocan cei din jurul tau iti v-a da dreptate.

| Dumnezău a răspuns:

Dreptatea este ghilotina ce pica nemilos peste toti cei ce incalca moralitatea universala.Trebuie stabilita o moralitate universala, astfel incat dreptatea sa fie impartiala si directa.Nu orice crima e condamnabila,nu orice furt e condamnabil,orice minciuna este condamnabila,nu tot ce trece drept "rau" este cu adevarat rau,odata ce aceste diferente pot fi stabilite, atunci si dreptatii i se pot stabili niste intervale logice, ca sa o putem cunoaste, si sa n-o mai ardem cu fiasco scandalos, gen "dreptatea e oarba".

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru Hombre):

Daca nu e de cauciuc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm. interesant ca nu prea-mi gasesc cuvintele aici. n-am mai patit asa.
pai e mai complicat. sunt mai multe feluri de dreptati si ele se cam ciocnesc cateodata:dreptate morala, legala (constitutionala), sociala (drepturile omului), religioasa etc. cea morala este discutabila si acopera o arie mai larga, dar este si mai putin demonstrabila, tine de educatia si bunatatea sufleteasca a fiecaruia. celelalte sunt conform unor legi, standarde prestabilite si se actioneaza conform lor, sunt ghidul nostru social care ar trebui urmat. deci, suntem manipulati prin ele, fara nici o indoiala pentru mine.

| BogdanelululTheGodfather explică (pentru anonim_4396):

Nu poti spune ca suntem manipulati prin ele. Ele au existan in toate societatile: si in triburile primitive si in "triburile" moderne. Sa presupunem ca ele nu ar exista. Ce s-ar intampla? "Manipulare" este un cuvant prea dur totusi pentru a descrie legile ce sunt facute pentru binele tau si al altora. In orice caz, interesanta parere!

| Dreamer a răspuns:

Dreptatea....pai sa vedem, este partea aia mai grea pe care uneori o evitam pentru ca nu vrem sa avem responsabilitati si este mai usor sa fi ...nedrept. Ca intr-un final sa vedem ca desi am facut sacrificii, desi nu am iesit cu buzunarele pline, totusi uite ca ne simtim bine si impliniti.

And that's just right!

Întrebări similare