| GreenVegas a întrebat:

Ce este după univers, si după galaxii? Există ceva mai mare care le conține pe toate? Cum se numește?

Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Nu se cunoaste sigur, dar se spune ca Universul este intr-o continua expansiune, fiind infinit.Iar el, este reprezentat de totalitatea materiei si antimateriei, reprezentand un total si nu un factor.

| RAY a răspuns (pentru Andrei123654789):

Daca universul e in expansiune e finit, daca era infinit nu mai era in expansiune, daca un tren merge el e infinit de lung? nu ar avea unde sa se mai extinda, spatiu este creat banuiesc din expansiunea universului aparuta acuma multe miliarde de ani

| mircea19889 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Nimic ce e infinit nu se poate expanda, doar ceva limitat fata de altceva se poate expanda, deci prin concluzie una din teorii este dotat eronata

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Raspunsul comun este ca nu exista "dupa Univers". Spatiul noneuclidian nu este izotrop si omogen, in cazul in care ar fi curb inchis in el, precum banda lui mobius atunci nu ar exista un capat al Universului. Dar cum Universul e plat, exista un capat, la o distanta de aproximativ 13 miliarde de ani lumina, iar dincolo nu e nimic pentru ca acolo se termina insasi spatiul.

P.S: Multiversul nu este un alt Univers ci un cumul de Universuri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

"oamenii l-au numit multivers" era raspunsul la intrebarile "Există ceva mai mare care le conține pe toate? Cum se numește?" Stiu ca nu mie mi-ai raspuns, dar m-am simtit. laughing

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce varsta ai Mădă0611?

| DuDDy24 a răspuns (pentru Inferno):

Universul asta care are "capatul" la distanta de 13 miliarde de ani lumina se numeste "Universul Cunoscut" pentru ca lumina de dincolo de "capatul" asta inca nu a ajuns la noiwinking...deci ce vreau eu sa spun e ca noi, oamenii, nu cunoastem limita universuluibig grin...totusi, presupun ca trebuie sa existe o limita, imi e imposibil sa percep ideea ca ceva e "infinit"straight face
Cum vine chestia asta 'Universul e plat"?thinking eu ma gandesc ca Universul trebuie sa aiba o forma oarecum sferica pentru ca din momentul Big Bangului a inceput sa se extinda aproape uniform in orice directie fata de centru, adica eu asa vad lucrurilebig grin...iar daca Universul asta e "sferic" asa cum zic eu trebuie sa se afle si el la randul lui "inauntrul" la ceva mai mare... poate un "Univers" mai mare, dar si asta trebuie sa fie in interiorul a cevabig grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

27 fara un pic.

| Inferno a răspuns (pentru DuDDy24):

In topologie deformarile spatiale nu influenteaza forma obiectelor.
Universul e rotund daca ne raportam la un spatiu tri-dimensional, insa daca vorbim de un spatiu noneuclidian el poate avea orice alta forma.
Cu alte cuvinte Universul e sferic, dar spatiul e plat.

Daca ai o foaie de hartie pe care desenezi o sfera, foaia reprezinta spatiul 3D,iar sfera e Universul. Sfera ramane sfera raportata la foaia de hartie,insa eu pod indoi foaia (spatiul)in orice forma doresc, o pot curba,o pot intine, sau o pot lasa asa cum este iar atunci foaia (adica saptiul), ramane plata.

Eu vorbesc de forma foii tu vorbesti de forma corpurilor ce sunt desenate pe foaie, eu vorbesc de spatiu, iar tu de forma corpurilor ce se a fla in acest spatiu, asta e diferenta.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Cum poate fi spatiul plat? Asta ar insemna ca tot ce exista se afla pe aceeasi linie pe aceiasi foaie cum tu aratai.Si nicidecum lucrurile nu stau asa.De ex galaxia noasyra se afla intr-un plan, alte galaxii in alte planuri.Cum poti pune pe un spatiu plat ceva perpendicular sau nu stiu cum sa-i spun. Spatiu nu este ceva plat.Si de ce ar fi plat? Inteleg plat dar are o anumita grosime, dar cel face sa fie plat, cum de explozia initiala a generat o astfel de explozie dirijata, ca pina la urma este ceva dirijat acest plat cum spui.Si ce intimpla daca ajungi sub spatiu? Ori alta chestie ar fi ca putem vedea capatul universului f usor pentru ca este f aproape de noi.Cit de gros sa-i zicem asa poate fi acest spatiu? Ai spus are 13 miliarde de ani sa-i spunem in lungime ok? Dar in grosime? Foaia ta de hirtie cit are? Deci ar trebuie sa vedem capatul asta sub sau deasupra noastra.Nu spune ca nu exista sub sau deasupra ca nu cred. Odata ce ne dam ca pct de referinta exista. Orice explozie mai ales una in vid, unde teoretic nu exista nimic ar fi cum a spus duddy radiala nicidecum plata.Eu nu cred ca exista spatiu.Astea sint basme, teorii nedemonstrabile.O sa spui pai gravitatia? Gravitatia nu este data de curbarea spatiului cum tot bat cimpii unia sau cum batea Einsten.Numai povesti nemuritoare fara nici o logica. Uite o chestie noua sau ma rog vorba vine, multe companii vor sa construiasca ARCE SPATIALE.Cred ca ai citit si tu si acolo ei spun rotatie sa poata crea gravitatie bla bla.Care gravitatie frate daca asta e data dupa cum spun unia de deformarea spatiului? Deci sa poti avea o gravitatie ca pe pamint trebuie sa ai o masa X.Atunci ces toate povstile astea cu rotirea sa dea gravitatie si etc? Pina la urma care poveste este mai aproape de adevar? Ori adevarul este undeva la mijloc? Ori Newton este cel care are dreptate? Sa spunem ca tu indoi spatiul faci un val mare, ce se intimpla cu corpurile din jurul acelui val? Ar trebui ca toate sa se miste catre valea creata de val nu? Adica povestile alea cu deplasarea prin valuri ale spatiului ar crea haos.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

2 universuri cum se numesc nu multiunivers? multiunivers se poate refera de la 2 in sus, in fine pana acolo sunt fantezi umane

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

"Uni" inseamna unul singur, tongue asa ca acel "multivers" e de fapt universul, iar "universul" nostru ar trebui numit altfel, de la univers ar veni vers. Mda, probabil si acum cativa ani ideea ca exista mai multe galaxii era fantezie umana.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca totul e de fapt ceva virtual

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Cei care au creat asta traiesc intr-un univers. devil

| neutrino a răspuns:

In matematica exista notiunea de infinit mare si infinit mic. Iata ca are si o aplicatie pentru teoria expusa de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru neutrino):

Deci e si momentul zero, in matematica.De aia mi-e teama ca se apropie. happy Faptul ca stim de infinitul mare si infinit mic si patul ca o sa trecem prin zero, imi da mari emotii.Pentru cine nu stie asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze scrisul, am labele mari si laptopul asta mic...mi se incurca degetele pe tastatura.laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Alt (uni)vers, probabil, oamenii l-au numit multivers.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru Mădă0611):

Salut din nou!big grin
Ma gandeam ca o sa te gasesc aicihappy
Daca ma cauti sunt la categoria sanatate.
A si sa nu mi se considere raspunsul inutil, da, exista si notiunea de multi vers, dar teoretic, toate ar fi intr-o continua expansiune.big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Salut! N-am de ce sa te caut. thinking

| sublime89 a răspuns:

Poate sa existe un multivers, care sa contina multe universuri, al nostru fiind doar unul dintre ele. Oricum, noi suntem prinsi in acest univers, si probabil ar fi imposibil sa vedem mai departe de el.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Imparatia mea. Al II-lea imperiu interdimensional.

| Darkmagic a răspuns:

Minunate raspunsuri... big grin

1. "Dupa univers" NU e nimic, nici macar spatiu gol, fenomenul numit Big Bang a dat nastere timpului, spatiului si materiei, astfel incat universul ESTE tot ceea ce exista, marea explozie neproducandu-se intr-un "spatiu" existent inainte...

2. Sintagma "multivers" este o teorie falsa, la punctul 1. tocmai am spus ca "universul este TOT ceea ce exista", timp, spatiu, materie.

3. Nu exista "infinit".
Nimic NU este infinit, deci, nici universul.
Ceva CE A LUAT NASTERE acum 13-14 miliarde de ani SI CRESTE, nu poate sa fie "infinit".
Pentru ca inca se mareste! big grin
E greu si cu "infinitul" asta... laughing

"Universul este intr-o continua expansiune" si mai e si "infinit". laughing
Asa e cand premiezi prosti, prostia, e infinita. big grin

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

Multiversul nu e o teorie...

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Desigur ca nu-i teorie e o ipoteza nedemonstrata cu dovezi, daca ai dovezi clare, logice, poti reproduce in fata mea te cred, pana acolo sunt fantezi

| Teardrop a răspuns:

Teoria multiversului ne spune că Universul apariţine unui spaţiu de mai multe Universuri, unde acestea se nasc şi mor (pri accelerare de particule) foarte des.

| digital7shady a răspuns:

Pai daca am sti nu am mai fi aici... Sunt documentare, ai wikipedia, sunt multe teorii legate de inceputul lumii(evita-le pe cele legate de zei).

| Winchester308 a răspuns:

Ce poate sa fie? Cel mai logic ar fi sa spui spatiu gol, vid.

| Florinel28 a răspuns:

Mai mult ca sigur ca nu este nimic altceva decat un vid infinit in care marginile universului se extind mereu.

| GreenVegas explică:

Mulțumesc pentru răspunsurile voastre.Toti v-ați straduit să îmi dati răspunsuri cât mai clare, dar fiecare dintre voi spune altceva. E greu de crezut care ar fi răspunsul corect. Deci întrebarea asta tot fără un răspuns clar rămâne.Mulțumesc pentru timpul acordat.

| raresionut14 a răspuns:

Cale. Calea Lactee