| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Ce este, mai exact, teoria conspiratiei? M-am documentat pe wikipedia despre asta dar nu sunt lamurit, ce inseamna mai precis teoria conspiratiei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca si cum ai desface un ciorap crosetat

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pur si simplu teorie si sint atit de multe incit iti poti elabora propria teorie despre orice conspiratie.La cite sint nu cred ca s-ar observa inca una.

| doctorandus a răspuns:

Sintagma "teoria conspiratiei" se foloseste peiorativ, pentru teze paranoide care cauta sa explice evenimentele prin conspiratii oculte ale unor forte malefice. In general, despre conspiratiile reale, dovedite de istorici (de ex. afacerea Watergate) nu se spune ca sunt teorii ale conspiratiei, ci sunt pur si simplu conspiratii.

| Mădă0611 a răspuns:

Ideea ca s-au strans multi impotriva cuiva.
De exemplu, intr-o zi observi ca ori toti colegii te baga in seama, ori nu te baga deloc. Poti crede ca s-au unit impotriva ta, sa afle ceva de la tine sau sa te ignore pana pleci. Cam asta ar fi.
Se numeste teorie pentru ca sunt doar supozitii, confirmata devine conspiratie. tongue E pe intelesul tau?

| johnnny123 a răspuns:

O teorie a conspiratiei incearca sa explice un eveniment (sau falsificarea acestuia) ca fiind rezultatul unui plan secret al unor grupuri de interese necunoscute marelui public.

Exista foarte multe teorii ale conspiratiei, unele extrem de fanteziste, altele destul de plauzibile, si unele care in final chiar s-au dovedit reale.

Cateva exemple foarte populare de teorii ale conspiratiei sunt asasinarea lu JFK, ideea ca omul nu a pasit niciodata pe luna, Area 51 si fenomenul UFO in genere, ideea ca atacurile din 11 septembrie au fost orchestrate chiar de guvernul StatelorUnite si multe altele

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Eu cred ca teoria conspiratiei vrea sa deconspire conspiratia, la asta se refera, cred; dar e foarte greu de demonstrat ca e secreta.

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Vezi ca miroase a creier ars!

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru EmaS):

Sa-mi pun comprese, tanti?

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Da puiut, dar nu cu alcool, ca ia foc!

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru EmaS):

Cu apa din fantana ca nici nu tinem alcool in casa ca tata-l bea.

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Ei si tu, pasarea malai viseaza. Ma refeream la alcool sanitar, si ala ii place?

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru EmaS):

Ho, ho, nu-ma ala il bea ca-i compensat!

| Inferno a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Teoria conspiratiei vrea sa desconspire conspiratia? Daca nu existau anumiti provocatori si agitatori care sa spuna lucrurilor pe nume subiectul nici nu ar fi existat.

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru Inferno):

Pai aia vor sa desconspire, ca sa vada lumea care e adevarul... daca unii fac conspiratie secreta ...eu asa cred; sau doar ne prostesc? Sa le fie rusine daca fac asta; organizatii secrete de doi Lei! Scuze ca m-am enervat!

| Inferno a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Nu trebuia sa pun semnul acela al intrebarii, am tastat gresit.