| Criticul a întrebat:

Ce intelegeti voi prn a critica pe cineva/ceva?

Răspuns Câştigător
| loli_8683 a răspuns:

A critica pe cineva sau ceva insemna a emite judecati de valoare la adresa unei persoane sau a unui aspect. De cele mai multe ori, conotatia este una negativa, a emite iudecati de valoare negative, dar trebuie luat in considerare si sensul constructiv in care critica are o finalitate ameliorativa (critica literara)

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

In primul rand, critica nu inseamna insulta. O insulta ar fi daca ti-as spune ca esti perfect, atunci cand de fapt tu esti constient de faptul ca oameni perfecti nu exista. Criticand pe cineva ii doresti binele, iti pasa, doresti sa-i deschizi ochii cumva. Daca as tacea din gura, as fi indiferent, as spune ca totul e ok, atunci ar fi o mare problema... Ori nu-mi pasa de acea persoana, ori sunt un introvertit. Concluzie: A critica= a "jigni" folositor! Nu stiu cati m-au inteles...

| Maximus a răspuns:

Modalitatea de ai relata anumite defecte care pot fi indreptate.

| carminaburana43 a răspuns:

Inteleg a-i atrage atentia persoanei respective referitor la aspectele negative ale comportamentului sau. Iar a critica ceva iarasi sa zicem e vorba de un produs critic tot ceea ce nu-mi corespunde in produsul respectiv.

| Kanghu a răspuns:

A critica inseamna a insulta pe cineva. Altceva nu cred ca mai poate insemna

| Shameless a răspuns:

Iti demonstrez eu ce inseamna : @ Loli a cautat pe google ce inseamna iar apoi a dat copy/paste, ea de fapt nu este decat un copil de 12 ani care se crede filozof happy

| Sinedd a răspuns:

A comenta despre o persoana, neplacerile pe care le ai la adresa lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde in ce fel critici. Exista critica rautacioasa, gen sa-i gasesti si cel mai mic defect si sa-l toci marunt marunt. La asta ma gandesc prima data. Bine, ca mai exista si critica artistica, care te ajuta intr-un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeodata este bine sa-i spui omului ce ai pe suflet dar sunt unele persoane care criticind pe cineva isi face autobigrafia

| aurelia96 a răspuns:

Ura si invidie...sa ne uitatam la noi inainte sa criticam. nimeni nu e perfect