| Potcovarul a întrebat:

Ce rol au toate planetele, toti meteoritii si stelele si tot ce se afla in univers daca noi traim aici pe pamant si nu avem de-a face cu ce e sus?

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Lasă, că azi-mâine dăm iama în ele si le colonizăm (planetele) si atunci le vom sti si rostul.

| RoCkKiD a răspuns:

Pai au un rol. Daca nu existau cum ai mai fi ajuns tu la intrebarea asta?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai acum poate nu au nici un rol. Peste 10.000 de ani poate o sa fie altfel

| Steregoi a răspuns:

Astfel Dumnezeu arata omului ca Cel care a facut universul adica Dumnezeu este infinit fara inceput si fara sfarsit.

| Theo94 a răspuns:

Au aparut pur si simplu pentru ca au existat conditii necesare, si inca continua sa apara, universul nu trebuie sa aiba un sens pentru cineva, daca nu poti sa-ti inchipui ca e fara sens/rol nu inseamna ca nu este asa (fara sens).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bă, nu știu ce fumași, dar vrem și noi.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dau eu dar daca nu crezi si nu rationezi degeaba iti dau ce am.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Logică îmi dai? Sau lasă, o poți păstra.

| Dandinelle a răspuns:

De unde vine ideea de intuneric si lumina in viata ta atunci daca nu ai soare si de unde vine ideea de flux -reflux al oceanelor daca nu ai luna?

| Steregoi a răspuns (pentru Dandinelle):

Lumina materiala e o minoritate in spatiu. Intunericul absoarbe lumina materiala si nu o mai da inapoi. Intunericul nu e oglinda. Universul material tinde sa se raceasca si sa fie absorbit de intuneric. In acel intuneric e Dumnezeu. Noi il vedem intuneric dar de fapt e lumina imateriala.
Lumina materiala nu putea apare din intuneric daca intunericul e intr-adevar intuneric.

Daca omul ar exista dintotdeauna oriunde ai sapa ar trebui sa dai de cate un schelet uman. Asta e o dovada ca omul si materia are un inceput. Hawking spunea ca "daca universul material ar fi infinit ar trebui sa vedem cerul noaptea in intregime luminat." Totusi, extremitatile universului material fiind in expansiune mai rapida decat viteza luminii, argumentul lui Hawking pica. In aceasta situatie, oricat de puternice telescoape ar fi construite, omul nu va putea niciodata sa vada tot universul material. Nici daca omul ar fi foton nu ar putea sa cunoasca tot universul material pentru ca intunericul l-ar absorbi complet.

| HelpingHands a răspuns:

S-ar zice că există forme de viață și pe alte Planete. așa căăă...

| Potcovarul explică:

Sau planetele si meteoritii sunt si ele fiinte si traiesc si locul lor e in spatiu?