| zorialbi a întrebat:

Ce sarbatorim de fapt de Valentine's Day?
Cu aceasta ocazie avem parte de casatorii de o zi, declaratii de dragoste, programe speciale la radio si TV, felicitari, concursuri, premii, alegerea unui partener. La toate acestea se reduce sarbatoarea Sfantului Valentin din ziua de 14 februarie. O sarbatoare importata in Romania din SUA, cu toata recuzita de rigoare. In iuresul comercial dezvoltat in jurul acestei sarbatori, putini ar putea spune cine a fost Sfantul Valentin si cum s-a ajuns ca el sa devina patronul indragostitilor.
Biserica Ortodoxa nu recunoaste aceasta asa-zisa "sarbatoare a indragostitilor". De altfel, in calendarul Bisericii Ortodoxe nu exista un Sfant Valentin. "Intr-adevar, nu exista nici in calendarul si nici in Sinaxarul Bisericii Ortodoxe un sfant cu acest nume. Doar pe 16 februarie este pomenit Sfantul Valent, ca diacon al Bisericii din Ierusalim. (http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar. php?date=508914000)
Sfantul Valentin de astazi este un import ieftin, fara continut. Este mai degraba un pretext, pentru unii din interese pur comerciale, iar pentru altii un prilej de petrecere, de multe ori irationala sau chiar plina de pacate", a subliniat parintele conf. dr. Ion Vicovan, de la Facultatea de Teologie Ortodoxa "Dumitru Staniloae" din Iasi.

Răspuns Câştigător
| constantyna a răspuns:

Eu ignor total aceasta "sarbatoare". Fiecare zi din viata noastra poate fi o zi speciala, dedicata faptelor bune.

18 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Copiem, copiem cu spor. Pana in 1989, nu se agita nimeni cu Valentine's Day asta si uite ca am supravietuit. Dar deh...importarea tuturor idioteniilor intra in programul nostru de pupat dosuri. Al NATO, al UE si om mai gasi noi ce alte dosuri sa pupam.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Imi place ca in limba engleza VD se confunda uneori cu veneric disease. De velentain totul e posibil.

De VD sarbatorim victoria marketingului asupra rationalitatii. Sarbatorim consumerismul asupra esentei. Si toti zambesc fericiti intorcand lumea de la homo sapiens sapiens la homo pugnax.

| anad a răspuns:

Se sarbatoreste de fapt dragostea-iubirea."Daca dragoste nu e, nimic nu e". Daca nu o putem sarbatori de fiecare data cand o intalnim sau o simtim, este bine macar o data pe an sa-i acordam o zi numai a ei.

lolita
| lolita a răspuns:

Sarbatorim ziua indragostitilor, asa cum sarbatorim ziua mamei, ziua femeii, ziua copilului, ziua muncii etc. daca tu esti crestina si tii toate sarbatorile din calendarul ortodox nu este nevoie sa sf valentin. asta este obtional ca si haloweenul si eu ma bucur ca dintr-o zi obisnuita facem ceva special, noua chiar ne lipsesc multe fieste, muncim prea mult si nu stim sa ne bucuram de lucrurile marunte.

| nemesmeda a răspuns (pentru lolita):

Cam asa Doamne nu mai pot de ras. Ai dreptate

| elena a răspuns:

Chestie importata de la americani.
Ziua iubirii la romani este de Dragobete pe 24 februarie.

| Ianna33 a răspuns:

Eu nu sarbatoresc Valentine' s Day, eu sarbatoresc Dragobetele.

| hamsterx a răspuns:

Cine vrea sarbatoreste cine nu, nu.eu asa consider.pana la urma, pentru cine iubeste cu adevarat, fiecare zi poate fi un "Valentine`s Day", si poate pentru unii nu conteaza cat de mari si scumpe sunt cadourile ci decat daca sunt sau nu din suflet.eu pe principiul asta merg, fiecare cu ale lui acum...

| Bishop a răspuns:

Dragobetele

| mrsolo a răspuns:

Da aceasta sarbatoare vine de la americani care majoritatea nu sunt ortodoxsi

| PlAC a răspuns:

E o "sarbatoare" inventata de americani.

| EUSIATIT a răspuns:

O prostie aceasta [sarbatoare] pastreaza le pe ale noastre. mult suntem.prosti luam de l a altii. Ei iau de la noi ceva?/ DA valorile noastre intelectuale pe care noi nu stim sa le valorificam]

| romanionu a răspuns:

De fapt...Valentine's Day...vine de la un sfant care in trecut oficia casatorii religioase in secret
Asta pe vremea cand religia era interzisa
Dar cu timpul aceasta sarbatoare a cam degenerat si sa ajuns la ce este astazi

| VladyCristian a răspuns:

Salut. Inteleg de ce a zis Parintele ca sarbatoarea este un import ieftin. Uite cine a fost Sfantul Valentin:

Se spune ca Valentin a fost un preot roman martirizat in timpul persecutiei lui Claudius in anii 269-270 d. c. Tanar fiind, Valentin ii ajuta pe crestini in vremurile persecutiei. El a fost prins si bagat in inchisoare, unde a devenit un propovaduitor. Tocmai de aceea a fost condamnat la moarte la data de 14 februarie-269. In timpul cat a stat in inchisoare el trimitea mesaje de imbarbatare prietenilor spunandu-le "Amintiti-va de Valentin" si "Va iubesc".

Din aceasta cauza ziua de Sf Valentin s-a transformat in derivatul de ''Dragobete" - sau mai cunoscut - in denumirea de "Valentine`s Day" :X :X :X

| biscuite a răspuns:

Eu tin cont si de VD dar nu prea mult ca oricum e ziua mea de nastere pe 14 feb asa ca tot sarbatoresc.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si adulterul nu e din dragoste? cand e ziua adulterului? dar ziua sexului? oral, anal, normal si all holes? pai hai sa punem cate o zi pentru fiecare? sau sa cerem legea cocosului? sa o voteze in parlament? ar fi culmea libertatii. daca mai vine si ziua criminalului din dragoste, ne-am scos fratilor.

| paranteză a răspuns:

Este o legendă adevărată despre acest sfânt.Îţi voi spune ce ştiu eu despre el:
Este sărbătorit de către cei Catolici.
Cu mult timp în urmă, pe vremea Împăratului Claudius trăia un om pe nume Valentin, un om care urma să devină peste noapte foarte important. Împăratul Claudius avea nevoie de bărbaţi care să meargă la război însă, aceştia nu voiau să-şi lase femeile şi copii acasă aşa că Împăratul Claudius a interzis nunţile.Valentin,fiind preot, a continuat să căsătorească oameni însă, într-o seară când Valentin spunea jurămintele în şoaptă într-o biserică luminată doar de lumânări se auzea mersul soldaţilor, soldaţii au intrat în Biserică, acel cuplu a reuşit să scape însă Valentin a fost prins.Acesta a fost condamnat la moarte,a fost dus într-o închisoare iar,regulat veneau cupluri şi îî aruncau bileţele de mulţumire pe geam, aceşti oameni nu intrau împreună pentru că, riscau să fie prinşi şi arestaţi însă un gardian avea o fată (căsătorită tot de Valentin) fata a mai venit câteva zile la Valentin, înainte să moară. Apoi a murit, i-a lăsat un bileţel prietenesc la gardian.Acesta a fost ucis pe 14 februarie, de atunci pe data asta oamenii îşi dau bileţele, înainte se dădeau bileţele prieteneşti, acum se dau iubitelor, iubiţilor.Pa-pa.

| veveritaveve a răspuns:

Sf. Valentin este un motiv in plus de a sarbatori ceva. Intr-adevar exista deja felicitari in limba romana pentru a sarbatori Sf. Valentin (Valentine's Day - http://ofelicitare.ro/felicitari/valentines-day), dar ce e mai ciudat... Abia dupa ce am importat Valentine's Day, cred ca mare parte din romani nu stiau pana atunci, a reaparut Dragobetele (cine doreste poate trimite felicitari de Dragobete http://ofelicitare.ro/felicitari/dragobete), sarbatoarea iubirii in traditia romaneasca. Am facut o statistica si se pare ca Valentine's Day are mai multi "sustinatori" decat Dragobetele. Pare-se ca vrem sa ne integram, chiar contopim in alte culturi, decat sa le sustinem pe ale noastre.