| LaviniuA a întrebat:

Ce se cunoaste in crestinism despre procesele de dupa moarte? Sunt 2 mld de crestini pe glob si toti vor muri... popii ar trebui sa explice asta nu?
As dori cateva referiri la texte de la cei care au studiat.
Mersi.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Și 6 miliarde care nu cred că Iisus este fiul lui Dumnezeu și vor ajunge la căldură pe veșnicie, sunt povesti, mai plauzibil este sa te uplodezi Intr un server de vr in viitor și să trăiești veșnic, imaginează ți un server langa o stea ar primi energie multe miliarde de ani

| johnnny123 a răspuns:

Nu este nimic de explicat pentru că toată povestea cu "viața după moarte" este doar o invenție.

Oamenii care știu că este o poveste nu cred în ea, iar oamenii care aleg să creadă povestea nu caută explicații.

Răspuns utilizator avertizat
| EestiSodalane a răspuns:

Recomand cartea "Sufletul după moarte" de Sf. Seraphim Rose

| LaviniuA explică (pentru EestiSodalane):

N-am gasit-o moca pe net, dar am gasit cateva extrase. Pare oarecum util ce am gasit. Dar mai apar si ideile clasice care se transmit azi de preoti, fara sa le dea si explicatia profunda si mistica.