| music67 a întrebat:

Ce se face la profilul de "stiintele naturii" la liceu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| elasexygagica a răspuns:

Sex in natura love struck

| Măcrin a răspuns:

ăsta e cel mai potrivit profil pentru cei care vor medicina. dar trebuie sa ai si cap. biologia si chimia nu sunt chiar asa usoare

| eltina a răspuns:

Eu sunt pe profil de stinte ale naturi si fac asa
-romana 4 ore
-informatica 2 ore
-engleza 2 ore
-franceza 2 ore
-istorie 1 ora
-logica cls 9 psihologie cls 10 economie cls 11 si filozofie cls 12
-matematica 4 ore
-fizica 2 ore
-chimie 2 ore+ 1 ora optional pe care il alege scoala pentru fiecare profil
-geografie 1 ora +1 optional
-biologie 2 ore
-sport 2 ore cls 9 clasa 10 si a 11 am facut decat 1 ora
-religie desen si muzica cate 1 ora dar pe parcurs se vor reunta la muzica si desen in favoarea optionalelor

sper ca ti'am fost de folos :*

| ReiVaN a răspuns:

Se face biologie multa, mate, chimie organica...
destul de greu, dar daca stii mate e okhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenul de stiintele naturii a aparut dezbatut in amanunt de Descartes, filosof si matematician francez. El desemna, prin stiintele naturii, toate stiintele veritabile (si numai cele veritabile) care descriau natura, acestea fiind: matematica (in special geometria), fizica, chimia si biologia (ca parte integranta a medicinii). Deci, ca sa iti raspund si la intrebare, la profilul stiintele naturii, "atentia cade" pe materiile: matematica, fizica, chimie, biologie.

| chelie91ptm a răspuns:

Pai eu am trecut acum a 10-a la acest profil si fac in special matematica, fizica, biologie, chimie, romana si TIC. Facem si engleza si franceza plus logica [materie noua], istorie, geografie, informatica... si dam teze la romana, mate si la alegere 2 dintre : biologie, chimie, fizica.este un profil destul de greu dar nu imposibil. fundita :X

| Ycu a răspuns:

Chimie, Fizica, Biologie (la bac iti alegi 2 din astea) poti sa iti alegi din chimie organica, anorganica, biologie a 9 a, a 10 a sau a 11 a a 12 a! Fizica (nu stiu, nu mi-a placut niciodata)! Mai dai bac din romana si matematica! O limba straina si competente digitalehappy Succes

| Noir a răspuns:

1.fizica
2.chimie
3.biologie
4.putina mate in a IX-a si a X-a

| Missperfect a răspuns:

Materiile de baza sunt biologia, chimia si fizica

| madalinaioana2008 a răspuns:

Cam de toate.hee hee dar pentru bac trebuie sa te pregatesti pentru romana, biologie obligatoriu si chimie, fizica si mate m2 la alegere:*