| Paranormal12 a întrebat:

Ce se intampla cu cometa ISON? Unde este? Si in al doilea rand nu am inteles de la nimeni cat de luminoasa este si cum se va vedea pe 28 noiembrie(cat Venus, cat Luna sau de loc?

5 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Chiar in acest moment Ison are magnitudinea 10. Nu o poti vedea cu ochiul liber. Se asteapta sa ajunga undeva intre mag. -5 si -3, adica aproape de venus, in noiembrie-decembrie. Dar nu se stie nimic. Daca se va dezintegra pe parcurs isi va pierde din stralucire. ar trebui sa fie vizibila pana pe la sfarsitul lui ianuarie. Nu mai stiu exact cand si cum (parca se va putea vedea inainte de rasarit)

| relian a răspuns:

Cometa este un corp alcatuit mare parte din ggheata si gaz inghetat de acolo de unde ele vin.Atunci cind se apropie de soare normal lumina soarelui le face sa se incalzeasca si atunci apar vapori de apa, gazul se evapora si toate astea duc la ccea ce noi vedem.Acum ca sa spun ca o so vedem pe asta nu stiu cit de mare asta depinde de mai muti factori.Cit de mare este cometa, cit de aproape va trece de noi si cit de aproape va trece de soare.Toate astea fac ca o cometa sa apara mai mica vizibil, adica ce noi vedem sau mai mare.Despre cometa in cauza s-a spus ca asa se va vedea foarte mare, mai mare decit luna, dar asta cind ea se afla cumva intr-o situatie data.Dar pe masura ce ea se apropie se pare ca situatia se shimba si s-ar putea sa nu vedem chiar ce s-a spus acum ceva vreme in urma.Sau s-ar putea sa no mai vedem deloc cometa cumva sa se evapore de tot si gata.Deci nu-ti poate confirma nimeni cit de luminoasa se va vedea sau daca se va vedea.Sint calcule si prognoze. Unde este ea acum probabil ca pe aproape dar nu stiu exact. Poti intra pe sitele NASA sau stiu si eu la romani pe observatorul astronomic si poate dau ceva stiri acolo cam pe unde ar fi.

| sublime89 a răspuns:

Va fi ca Venus de luminoasa.

| anne0067 a răspuns:

Eu nu cred ca va lovi pamantul. laughing

| Wehrmacht a răspuns (pentru anne0067):

N-a spus nici dracu' ca o sa loveasca Pamantul.De unde ai scos cretinitatea asta?