| Farcas_Paul_1990 a întrebat:

Ce se intampla daca arunci carbid in foc sau i dai foc?

PS: STIU CA E PERICULOS!

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic! doar in contact cu apa rezulta acetilena, care poate fi periculoasa daca este folosita necorespunzator

| Farcas_Paul_1990 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Fa-ma sa inteleg: deci rezulta acetilena care este un gaz si daca pui foc acelui gaz explodeaza, de aici vine si tunul cu carbid, nu?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Farcas_Paul_1990):

EXACT: "tunul cu carbid". Ai mare grija: la extensia de gaze se produce o presiune de peste 100 Kg.f/cm2, iar aceasta poate produce accidente f.f.foarte grave