| ErrorFound a întrebat:

Ce tipuri de meditatii pentru calmarea psihicului stiti(sau imi recomandati)?

12 răspunsuri:
| Biggiesan a răspuns:

Îți recomand să practici sexul cu o fată mai des. Se cunosc beneficiile lui medicale. Tehnicile de meditație necesită o anumită inițiere, răbdare și perseverență.

| ErrorFound explică (pentru Biggiesan):

Am incercat, nu ma calmeaza...

| mdaria a răspuns:

Cea mai indicata este meditatia Vipassana - http://www.meditatie.ro/cursuri.html
Recomand din proprie experienta.

| ErrorFound explică (pentru mdaria):

Speram sa primesc link-uri cu tehnici de meditatie, caci locuiesc la 1000 de km de Deva. straight face

| mdaria a răspuns (pentru ErrorFound):

Pai daca vrei sa iti linistesti mintea, faci acest drum initiatic pana la Deva. Nimic nu se compara cu experienta in sine. Orice ai citi pe internet e nimica toata. Pana la urma urmei care este scopul vietii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica naturii(sunetul ploii, cantecul privighetorii etc).

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Eu iti sugerez sa studiezi NLP. Ai acolo o multime de tehnici de dezvoltare personala.

Cea mai eficienta mi se pare ancorarea unei stari. Rezultatele sunt instante.

Pune-te in pat si imagineaza-ti ca esti la inceputul unor scari, zece la numar. Convinge-te ca pe masura ce le cobori, te relaxezi tot mai mult, uiti de stres, de problemele emotionale, iar ajungand la ultima treapta, incepe sa ignori tot ce este in jurul tau, si sa te concentrezi doar pe tine. Insoteste coborarea scarilor cu o numaratoare inversa(10-1) si exercitii de respiratie profunda.
Dupa ce ai parcurs treptele, ia-ti fiecare muschi in parte si gandeste-te ca il blochezi. Cum un muschi, cand e foarte incordat, ajunge la o limita si se blochiaza, la fel poate ajunge si intr-o stare de relaxare asa de profunda, incat sa devina inactiv.
Cand adingi starea asta, esti intr-o transa hipnotica medie.

Revenim la scopul tau, acela de a creea o ancora emotionala.
Ce este o ancora emotionala: acel stimul care iti readuce in minte o emotie din trecut(spre exemplu, o melodie pe care o ascultai cand erai mic - acum iti creeaza melancolie).

Cum obtii constient o ancora?
Ajuns in transa hipnotica, transpune-te intr-o situatie in care a avut un puternic impact emotional pentru tine, in functie de rezultatul pe care vrei sa il obtii:
Bucurie, fericire - O situatie in care iubeai si te simteai iubit.
Relaxare, calm - Un moment in care erai in natura, sau intr-un loc care te relaxeaza.

Dupa ce te-ai transpus in situatia aleasa(de preferabil, stabilita de la inceputul sedintei), deruleaz-o cat de incet poti, gaseste punctul de intensitate maxima al emotiei. Odata ce l-ai stabilit, deruleaza iar situatia, si cand ajungi la acel moment, creeaza presiune pe o parte a corpului tau cu un deget(de exemplu: apasa-te cu degetul mare pe degetul mic). Felicitari, ai creeat o ancora.

Iesirea din transa se va desfasura in sensul invers al inductiei: urci scarile. Pe masura ce le urci, incearca sa iti dezmortesti muschii progresiv, sa revii la realitate. In timpul trezirii, nu te gandi la ancora creata, las-o sa se intipareasca bine in subconstient.

De fiecare data cand vei creea presiune pe acea parte a corpului, vei obtine starea potrivita ancorei. Nu incerca sa creezi doua ancore pe acelasi punct, le vei ameti.

Nu este tocmai o tehnica de meditatie, dar este mult mai flexibila, parerea mea.

Nu-mi dau seama daca am facut greseli, va rog sa ma corectati.

| doctorandus a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Prima greseala pe care ai facut-o e sa crezi in NLP, care e o abureala pseudostiintifica.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru doctorandus):

Continua.

| pilifalexandru a răspuns:

Recomand o meditatie prin care iti observi gandurile fara sa te identifici cu ele.

| Stefi21 a răspuns:

Meditatiile nu sunt doar o joaca.Pot si periculoase practicate inadecvat.Stiu din experienta nu din carti.In primul rand meditatia nu e facuta pentru a calma psihicul.Psihicul se poate "calma" prin metode ca:plimbari in natura,efort fizic,masaj,muzica,ceaiuri sedativa(lavanda, tei, melisa, valeriana, sunatoare).Dar tu faci cum crezi ca e mai bine pentru tine. happy

| ErrorFound explică (pentru Stefi21):

Si ce imi poti spune despre ele? Hai pe privat.