| klau95 a întrebat:

Ce vrea sa zica, la ce se refera cu Giulgiu din Torino?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Giulgiul din Torino este o bucată de pânză despre care să spune că i-a aparţinut lui Iisus, în sensul că a fost înfăşurat cu ea în momentul în care a fost dat jos de pe cruce. Giulgiul are imprimat imaginea unui bărbat cu barbă, şi cu o coroană de spini pe cap.
Cu toate acestea, într-un documentar pe care l-am urmărit se spunea că întreaga poveste este falsă, şi că Giulgiul ar data undeva prin anii 1000 d.Hr.

Uite două poze aici:
http://www.italymag.co.uk/sites/mainfiles/ShroudTurin.jpg
http://newmoderate.files.wordpress.com/2011/05/shroud.jpg

Iar pentru mai multe informaţii, vizitează:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Giulgiul_din_Torino

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este o porcărie!
O cârpa făcută după anul 1000 cu care au zis că a fost înfășurat Iisus.

| AlxMro a răspuns:

Ray, cei care au verificat panza cu c-14, au recoltat material dintr-un colt al panzei. EI bine, panza pe parcursul miilor de ani s-a mai deteriorat, si a fost completata. Am urmarit acelasi documentar ca si tine numai ca in partea a doua s-a dovedit ca de fapt giulgiu este real si dateaza dupa vremea lui Iisus.

| chokingvictim a răspuns:

O bucata de panza care toti idiotii zic ca e silueta lui isus transferata pe ea in momentul "invierii"(vai, cat de stupid suna)si in care a fost invelit inainte sa "invie" dar stiinta ne-a demonstrat ca toate urmele de "sange" nu sunt de sange ci vopsea si datarea cu carbon radioactiv ne-a aratat ca e (parca) de prin anii 1300 sau 1400, parca nu tin minte exact. ps de ce nu folosesti google-ul si eventual wikipedia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un betiv a dormit cu fata pe o batista si acum abereaza ca e a lui isus.