| YourDailyApple a întrebat:

" Cei mai mulți oameni ar ucide adevărul dacă adevărul le-ar ucide religia." - Lemuel K. Washburn

Cum comentati? Astept pareri!

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Omul este indoctrinat religios odata cu insusirea vorbitului, despre contrariu afla mult mai tarziu cand deja cealalta este fixata in constiinta si inlaturarea ei se efectueaza greu sau deloc. Ne este greu uneori sa schimbam pronuntia unui cuvant care din varii motive l-am invatat eronat altfel decat in mod corect gramatical, daramite cand este vorba de religie care cuprinde insa-si existenta. Daca mai punem la socoteala si slabiciunea umana a dorintei de protectie si implinire atunci inca un motiv in plus sa-si apere fixatia ucigand adevarul.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Desigur!
"Nu părţile pe care nu le înţeleg din Biblie mă deranjează, ci cele pe care le înţeleg" - Mark Twain.
http://vilo13.blogspot.com/2011/02/victimele-fanatismului.html - apropo de ucis în numele religiei!

| Alphawolf a răspuns:

Asta se intampla! Pentru multi oameni evolutia este doar o scorneala, o explicatie imaginara, nimic adevarat! Degeaba dovezile evolutiei sunt clare, de netagaduit, tot minciuni sunt. Simturile(dorintele) celor mai multi oameni sunt speciale, sunt mai clare si mai adevarate decat orice dovada care sustine evolutia.

| NoChanceForUs a răspuns:

Hm,omul se refera la ideea ca oamenii sunt ca niste cai care vad doar in fata,cum zicea si @biii..., si deci ne place adevarul, dar adevarul trebuie sa fie placut.Inc az contrar, ne inducem o iluzie care sa dea endorfina encesara sa speram in continuare in nimic important.Cam asta ar fi.

| NoChanceForUs a răspuns:

@Light... cum adica sa crezi in ceva normal?laughing Ce e dovedit stiintific nu mai e de crezut, ci de cunoscut.

| DorelSudoru a răspuns:

Ideea de religie li se da omanelilor de cand sau nascut fara ca ei sa aiba o optiune sa aleaga...totusi daca ei continua sa aiba o religie si sa creada in ceva normal ca ar ucide adevarul...Asta o sa se ntample mereu pentru ca multi tin sa creada intr-o forta superioara de unde aici tot feluri de religi

| DorelSudoru a răspuns:

@NoChanceForUs--scuze defat trebuia sa arate asa
Totusi daca ei continua sa aiba o religie si sa creada in ceva. Normal ca ar ucide adevarul

| SatanaInIzmene a răspuns:

La fel cum religia a ucis de mult adevarul...

| Eva a răspuns:

Probabil e un eufemism elegant pentru "crede si nu cerceta".

| deeeeeebora a răspuns:

laughingdai in religie sau in crestinilaughing
in loc sa dai in astea, mai bine cauti tu adevarul, caci esti pierdut(chiar daca nu crezi asta)

| Alex a răspuns:

@ioana: Ce religie ai?

| Ilinca a răspuns:

Printre lucrurile cele mai importante in care oamenii cred cu desavarsire (cei mai multi) este religia, adica Dumnezeu.Ea exista inca de la inceputul lumii. Putem sa ne schimbam anumite preferinte (culori, echipe favorite, cantareti etc) insa credinta este atat de puternic inradacinata in sufletul nostru incat nu o putem schimba. Daca vreo teorie ar ucide (ar demonstra) ideea ca Dumnezeul nostru in care credeam cu atata tarie nu exista, oamenii ar fi in stare sa ucida acest adevar (teoria conform careia credem intr-un Dumnezeu fals) tocmai pentru ca religia este mai importanta pentru majoritatea oamenilor decat orice teorie. Chiar daca nu il putem vedea, Dumnezeu traieste in sufletul nostru si nu putem accepta ideea ca El nu e exista.

| biiiabyby a răspuns:

Oamenii cred in ceea ce au trait. Si ceea ce le face placere si care le ofera incredere, le creaza ideea de adevar.

Religia ne este introdusa in noi de mici, si atunci cand cineva ne-ar contrazice, e ca si cum cineva ti-ar contrazice convingerile. Si acei oameni despre care se vorbeste in acest citat, privesc doar inainte, bazati pe ce vor si cred ei. Sau, ce le place sa creada. Nu vad alt orizont posibil

Parerea mea!