| Aihao19 a întrebat:

Chiar exista legea atractiei de care se vorbeste in cartile din seria Secretul(The Secret)de Rhonda Byrne si in filmul cu acelasi.nume?
Credeti ca exista acea lege a atractiei mentionata? Ati probat-o?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru lenesi si puturosi singurul leac e munca, arbeit macht frei.

| mentholinks a răspuns:

Exista, am probat, acum sunt un om plin de succes si faimos. Apar in fiecare zi la TV in Somalia si am schimbat vietile a miliarde de oameni.

| xerxes1 a răspuns:

Ai intrebat asta de vreo 50 de ori.
Ai probleme si cu memoria?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista

| DumitruS a răspuns:

Da, exista. Mi s-a intamplat de mai multe ori dar o singura data am constientizat-o.

Aveam o zi proasta la munca, si din cauza aia, cumva s-au mai intamplat doua, trei chestii si am fost stop! Gata, nu se mai intampla nimic si se rezolva si astea. Si asa a fost.

Deci da, trebuie sa cultivi ganduri bune, pozitive, nu negative.

| NGheorghe a răspuns (pentru DumitruS):

La asta se referă acea lege a atracției, cum ca gândurile pozitive atrag alte gânduri pozitive? Si negativiști iar s-ar aduna si ei?
Ei bine asta este o cretinitate, probabil bazată pe simbologia chineza a lui Ying-Yang, si care printr-o traducere greșita s-a inventat "legea atracție". La origine, dacă mai țin bine minte, Ying-Yang nu înseamnă un ceva anume ci este doar "un raport de comparație" (ying=zi, lumina, mare, etc iar yang=noapte, întuneric, mic... este prin raportare, exact opusul). La copii de grădinița, care nu cunosc cauzele ai putea sa le spui ca: ziua "atrage" noaptea, iar noaptea "trage" ziua ...sa nu rămână in urmă. Dar unuia care pricepe de rotația pământului nu mai poți sa ii spui așa ceva.
"Cultivatul de gânduri bune, pozitive" iarăși este o activitate ce poate fi îndeplinită de copii de grădinița ce nu au nicio responsabilitate; un om matur, când întreprinde ceva, întotdeauna se va gândi la pericole si va studia mult in acest sens, exact pentru a le evita, astfel își dezvolta capacitatea de anticipare. Pentru cine nu întreprinde nimic, "statul cu gura le urechi" mi se pare o activitate adecvată, iar in perspectiva aceasta activitate este urmată de o alta activitate la fel de adecvată "întinsul mâinii".
Bineanteles, trebuie sa tragem concluzia simpla ca "legea atracției" este valabilă doar in capul celor ce duc lipsa de perspectiva, altfel lumea si-ar cumpara baterii, ar tăia jos ar arunca borna negativă, ca sa se umple cu ce a rămas... "energia pozitivă".

| DumitruS a răspuns (pentru NGheorghe):

Awwww cineva voia sa se dea mare. Asta am zis eu, ca tb sa stai degeaba si ca nu trebuie sa te gandesti si la responsabilitati, riscuri etc? Mai citeste o data, poate intelegi.

| NGheorghe a răspuns (pentru DumitruS):

Am mai citit o data, ba mai mult... acolo nu este nimic de înțeles, nu știu cum este la tine dar la mine pur si simplu este scris, negru pe alb: "cultivi ganduri bune, pozitive, nu negative."
... adică tu prin acest "cultivat" nu ceri de fapt "a evita" o analiza a factorilor (negativi) ce pot duce la degenerării sau pierderi? Astfel îndreptând atenția către gândurile pozitive cum ar fi "rezultatele bune" si către situațiile imaginare "ca sa fie pace in lume" ca si cum atât este îndeajuns, ca si cum toate astea vin așa din noroc si nimereala... si fără pic de efort fizic. Asta contrar realitatii istorice unde acest efort poate fi eroic, dacă este necesar.
Pozitivitate si negativitatea sunt elemente inutile in sine, folosite doar ca factori de comparație si din acest motiv ai nevoie de o baza de pornire ( o situație, un plan). Acesta teorie numita "legea atracției", ca multe alte teorii, nu explica nimic, ci rostul ei este de a camufla adevăratele scopuri a celor ce le lansează. Dacă urmărești scopurile celorlalți atunci se poate trage apa pe teoriile lor.
Încă ceva, teoria "pozitivismului prin evitarea a tot ce este negativ" a fost dovedita un nonsens conceptual, apoi eliminată sau înlocuită prin anii 1900, folosindu-se apoi noțiunea de "armonie". culmea ca teoria cea inutilă continua sa reapară si sa fie popularizata ca si cum lumea si-a pierdut memoria, ca logică tot nu are.

| DumitruS a răspuns (pentru NGheorghe):

Boss, scrii ca sa te afli in treaba. Daca Doamne fereste, ajungi sa ai vreo depresie sau atacuri de panica sau chestii de genul, vedem noi atunci cat de bine functioneaza ce zici tu acolo. N-am zis niciun moment sa cersesti si sa nu iei in calcul toti factorii dar e mult mai ok sa alegi sa fii pozitiv, asta era ideea.

Bafta in viata!

| NGheorghe a răspuns (pentru DumitruS):

Bine mă... mai este mult până o sa vorbim aceeași limbă.
Apropo! Ce zici de ăsta? In chiloți pe Himalaya
https://youtu.be/sKT1Wvz3xm0