| OmuCuBasca a întrebat:

Cine detine adevarul absolut? Exista asa ceva, sau este doar o plasmuire a mintii noastre, insuficient exploatate?

16 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Depinde de precizia cu care calculezi și deduci mișcările particulelor cuantice, pentru că nu e nimic mai adevărat decât ce este. Dar n-are nimeni timp de prostiile astea, băi.

| Inferno a răspuns:

Depinde ce intelegi, existenta Pamantului ar putea fi un adevar absolut.

| Aiwendil a răspuns:

Dumnezeu detine adevarul absolut.El e adevarul absolut.
Daca mintea nostre ar creea tot ce am gandi, nu realizezi ca noi am fi niste zei? Daca tu creezi tot ce te inconjuara inclusiv oamenii, atunci cum de acestia fac ce vor? Cum de nu fac tot ce vrei tu? Cum se face ca nu ai parte de tot ce iti doresti? Toate lucrurile exista si cele materiale si cele imateriale pentru ca traim intr-o lume cu poli opusi.E imposibil sa nu existe imaterial deloc si sa fie doar material.E cum ai spune ca nu exista apa deloc si exista doar foc.Egoismul nostru uman ne face sa ne indoim de anumite lucruri si sa avem senzatia ca doar "eu" sunt real si atat ca totul e o iluzie.Pai asta ar insemna ca tu sa creezi acesta lume, spatiul, universul, etc.

| sublime89 a răspuns:

Daca exista adevarul absolut, atunci degeaba exista, pentru ca noi nu-l vom afla niciodata. Adevarul absolut ar fi ceva asemanator cu viteza luminii. Oricat te-ai apropia de el, niciodata n-ai putea sa-l atingi. Mi se pare imposibil ca omenirea sa ajunga vreodata sa spuna ca nu mai exista absolut nicio necunoscuta. Daca ne uitam la universul incredibil de vast si de complex in care traim, ne putem da seama ca ne-ar trebui o infinitate sa putem sa ajugnem sa-l exploram pe deplin. Sa nu mai zicem ca s-ar putea ca acest "univers" sa nu fie tot ce exista, si sa fie doar o mica parte din ceva si mai mare, cum ar fi un multivers.
Pe de alta parte, cum zici si tu, s-ar putea ca acest concept de adevar absolut sa fie doar produsul imaginatiei noastre. Poate ca asa a evoluat mintea noastra de-a lungul milioanelor de ani. Tot timpul am cautat "adevaruri" in natura, pentru ca era esential in lupta noastra pentru supravietuire. Poate ca am ramas "programati" sa continuam sa cautam adevarul absolut, fiind convinsi ca el ne asteapta undeva, la fel ca orice alt adevar.

| Radu284 a răspuns:

Adevar absolut exista, normal.
Pentru ca daca nu ar exista, am avea afirmatia: "Nu exista adevar absolut". Ceea ce este 'self contradictory'.

| Duucu a răspuns:

Dumnezeul panteist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul cu crucea; el a spus; EU SANT CALEA, ADEVARUL si VIATA.si nu a mintit fiindca el nu poate minti din isasi firea lui.el este adevarul.

| a3e6u9 a răspuns:

Eu cred că dețin adevărul absolut, deși bănuiesc că alții îl consideră adevăr relativ, dar fiecare are dreptul la părerea proprie. :-)

| cornelmarius a răspuns (pentru a3e6u9):

Daca adevarul tau absolut se bazeaza pe relativism atunci nu mai este adevar absolut.

| Swan39 a răspuns:

Pentru noi oamenii, această idee de "adevăr absolut" oricum e de neatins, pentru că suntem limitaţi de condiţia noastră umană şi de urmele inevitabile ale subiectivităţii, tot ceea ce percepem fiind trecut ca printr-un filtru personal.

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Nu exista adevar absolut

| Mădă0611 a răspuns (pentru AlinIntreaba2Raspund):

Bineinteles ca exista, doar ca nimeni nu-l cunoaste, suntem prea mici si avem alte treburi de executat, perceptia ne e formata in scopul asta.

| Radu284 a răspuns (pentru AlinIntreaba2Raspund):

Afirmatia asta este absolut adevarata? happy

| ThePathWalker a răspuns (pentru Radu284):

El poate sa raspund NU
si tu DAR ASTA E ABSOLUT ADEVARAT?
si el va spune nu sau da?
P.S. doamne parca aiurez

| Radu284 a răspuns (pentru ThePathWalker):

Daca el spune nu, nu mai e nevoie sa-l intreb nimic, pentru ca a negat singur tot ce a spus anterior.

| BaitanuByy a răspuns:

Dumnezeu detine adevarul absolut, in lumea noastra materiala nu exista asa ceva, noi moritorii credem ca avem mereu dreptate fara sa ascultam pe altcineva deci nici macar nu ne apropriem de forma adevarului