| RobertG101 a întrebat:

Am o intrebare capcana pentru voi: De unde stiti ca adevarul pe care il detineti voi este cel absolut,
ca toti ar trebui sa-l urmeze?

Adevarul meu e ca nimeni si nimic nu detine adevarul absolut, nici macar eu.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ai dreptate. Mereu mi-a placut citatul asta:

"Să nu crezi nimic din ce ai citit sau ai auzit, chiar dacă am spus-o chiar eu, dacă nu este în acord cu propria ta gândire şi cu propriul tău bun simţ"

| RAY a răspuns:

Nu detin nici un adevar absolut, dar stiinta a descoperit multe adevaruri fie ca credem in ele sau nu ele tot sunt reale

| T0T a răspuns:

Cine a zis că știu că adevărul meu e absolut? Adevărul meu e absolut sau tinde la absolut doar când e un fapt logic și observabil.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Nu trebuie sa stim adevarul. Dar trebuie sa urmam calea cea buna in viata. Din pacate concurenta in toate domeniile face ca omul sa nu mai fie om fata de seaman. Lupta pentru bani conteaza pentru majoritatea pentru a putea plati taxe, mancare, bautura etc. Dintre toti oamenii de pe acest pamant majoritatea ar prefera sa le fie bine fara griji nu sa cunoasca adevarul. Si tu oricum nu ai cum sa detii adevarul absolut chiar daca esti venit de pe alta planeta sau nu. Adevarul nu cred ca il cunoaste nimeni in totalitate din aceasta structura universala sau ce denumire o avea

Răspuns utilizator avertizat
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Adevarul absolut Il stie doar Dumnezeu.