| 0101131234 a întrebat:

Combinaţiile organice ale carbonului au asigurat atât sursa energetică necesară vieţii - glucide, lipide cît şi elementele structurale ale sistemelor vii, aminoacizii. Dar elementul capabil să adune aceşti aminoacizi în structuri apte de mişcare în sens biologic, adică purtătoare de viaţă, a fost acidul dezoxiribonucleic (ADN).
Apariţia sa a constituit un moment - cheie în evoluţia vieţii, acesta având capacitatea de a se multiplica prin mutaţie şi selecţie în diversitatea de forme pe care ocunoaştem astăzi - de la bacterii la plante, animale, om.
Dar cum a apărut ADN-ul? Cine sau ce l-a creat?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

S-a format treptat, de-a lungul milionelor de ani din molecule mai putin complexe. Cresterea in complexitate s-a petrecut in timp, nu s-a intamplat brusc asa cum isi imagineaza unii. Si nu stie inca exact cum a aparut, pentru daca se stia am fi facut deja prima celula in laborator. Trebuie sa se inteleaga mult mai bine conditiile in care s-a format, care erau pe Pamant in urma cu aproximativ 4 miliarde de ani.

2 răspunsuri:
| poftabuna a răspuns:

ADN-ul este prezent pe pamant din antichitate, pe atunci nu erau oameni pe pamant erau doar maimutoi parosi si urati ca tine, un maimutoi mai inteligent a descoperit ADN-ul! sper sa nu fii tu ala!