| Accero a întrebat:

Comentand zicala "Apa Trece Pietrele Raman" care credeti ca e factorul cel mai important,Apa, Pietrele sau faptul ca Apa trece dar pietrele raman?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Vrea sa spuna ca raul trece trece cei puternici raman pe pozitie nu se dau la o parte din fata necazurilor asta metaforic

10 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Dar sa nu uitam ca in timp pietrele se erodeaza.

| Shammal a răspuns:

Apa are o influenta asupra pietrelor

| Inferno a răspuns:

Gravitatia.(prostia)

| Miauti a răspuns:

Ambele semnifica acelasi lucru. Chiar si pietrele se erodeaza in timp.

| Rizer a răspuns:

Acest proverb se refera la alte lucruri nu la "pietre" si la "apa care trece". Ceva de genul ca daca tu nu te schimbi degeaba trece timpul in favoarea ta ca tu tot acelasi om esti si nu te-ai schimbat si maturizat oricat de mult timp ar trece.Sau necazutrile trec si tu ramai cu datoriile! Incearca sa gandesti subiectiv nu la "apa" si "pietre"!

| Accero explică (pentru Rizer):

Eu gandesc dar vreau sa vad cum gandesc si alte persoane pentru ca fac un studiu independentwinking

| Delicacy a răspuns:

Dacă n-ar exista apa, pietrele nu ar mai avea nici un rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Batrânii spun că apa trece
Şi spun că pietrele ramân,
Dar lucrul altfel se petrece
Pe vechiul nostru glob bătrân.
Că piatra, orişicât de tare
Se macină şi trece stând,
Iar peste trista-i măcinare
Doar apele rămân curgând"
( Florian Pittiș )

| SophieHoran a răspuns:

Apa semnalizeaza viata, miscarea, mobiliataea. pieterle sunt statornice, semnaleaza moartea, nemiscarea.e o antiteza.(funda?)

| Accero explică (pentru SophieHoran):

Da dar care ti se pare factorul mai decimant in toate asta, privind din perspectiva ta? Apa, Pietrele, Sau faptul ca apa trece iar pietrele raman?