| ChioruL14 a întrebat:

"Crede si nu cerceta." Cat o sa mai mearga treaba asta? adica numai cand spui sa crezi si sa nu cercetezi, suna a prosteala...cu alte cuvinte, mergi pe mana mea, orbeste, ca e bine.

23 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Atata timp cat adeptii acestei zicale vor exista, treaba asta va continua sa mearga. Cei care au creat-o exista, si-au creat-o pentru c-au crezut in ea. Si chiar de aia ce au creat-o nu mai exista, exista sumedenia de idioti care au mostenit-o. Stii tu, moare o oaie, dar se naste un miel cu mentalitate de turma.
Andra, eu iti pot aduce luna la picioare, doar pune-ma la incercare, si-ai sa vezi de ce-s in stare. Nu-s in stare de nimic... Voiam sa-ti luminez noaptea.

Apache
| Apache a răspuns:

,,Crede si nu cerceta,,
...multi o zic, putin o cred
Sa crezi asta e ca si cum ti-ai calca in picioare firea umana ...nu poti sa nu cercetezi, curiozitatea este o trasatura fundamentala a caracterului uman!
SI cred ca orice om cu un iq peste 0, 1 realizeaza ca toata expresia asta e manipulatoare...

Apache
| Apache a răspuns:

Iar preotii lacomi care vor sa tina lumea sub control e religia in sine...asa a fost si acum 1000 de ani, si asa e si acum
Nu neaparat de preotii astia de cartier care cred cu adevarat in cauza lor... vorbim de capete mai mari aici

| harciog a răspuns:

Baaiii lua-v-ar dreacu nu mai bagati citateee.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Si lui Har ia luat mintea viscolu'.

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Chiar mi-a luat-o.Sint vrajit, nici nu pot raspunde nici nu pot pune intrebari.

| Flav a răspuns:

Da' cum ar fi sa-ti zica o femeie lucrul asta? Ai sti ca daca i-ai cerceta trecutul, te-ai speria poate. Nu mai bine crezi?big grin

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Se refera la credinta in Dumnezeu. Nu poti sa intrebi "de ce Dumnezeu" caci raspunsul ti ar "belii" realitatea. Citatul de mai sus este o forma mai primitiva de a spune: A sti la scara umana, poate fi folositor dar in nici un caz mantuitor.

| GusWaters a răspuns:

O sa mearga atat timp cat o sa existe prosti care sa creada orbeste intr-un zeu,prostiti de niste popi,de o carte,sau de aia care ii invata sa creada in Dumnezeu,ca e pacat sa nu crezi in el. Dumnezeu asta, daca te interesezi si citesti putin, iti dai seama ca este un dictator lipsit de logica si scrupule.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Asta spune tot.
http://www.youtube.com/watch?v=qahB7mYhLxs
Ţi se pare cunoscut scenariul? :)

| Wehrmacht a răspuns:

Asta o vad cel maid es la religie.Aia sunt oameni idioti.Le place sa creada orbeste in ceva. Daca un preot le spune sa faca nu stiu ce dans ca sa ninga, idiotii creduli or sa il faca, ca doar na! E preot...
Adica, sa crezi ce spun oameni de stiinta din zilele noastre care pot explica logic ceva e normal cu o limita.Dar sa crezi ce spun aia de acum 2000+ de ani e deja prostie pura.

| 4b a răspuns:

Din moment ce "treaba asta" are origine pagana...e valabila pentru pagani si va merge numa la ei.

| AndraNicoleta a răspuns:

Crede si nu cerceta e o mare minciuna...
Am pierdut secole incercand sa luam luna-n mana!

| ChioruL14 explică (pentru AndraNicoleta):

Parazitii

| AndraNicoleta a răspuns (pentru ChioruL14):

Da love struck

| Woodenpints91 a răspuns (pentru ChioruL14):

Melodia asta ar trebui să o asculte majoritatea românilor. Păcat că mulţi se opresc la cuvintele vulgare, fiind incapabili să înţeleagă mesajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult va mai tine ca omul e credul degeaba i spui ca viata de apoi e o iluzie ca degeaba se roaga daca nu face nimic, ca nu trebuie sa fi cu vreun zeu sa fi om bun, in Romania va tine mult in tarile bogate nu mai tine nici acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In religia voastra asa e.vor sa va prosteasca.nu ca nu a-ti fi.dar uite la noi la crestinii ortodocsi scrie altfel; priviti si cercetati totul in jurul vostru si alegeti ce e bun.caci toata creatia striga slava si gloria bunului Dumnezeu.cine ma va CAUTA,cu toata placerea,dragostea si comvingerea,voi iesi in intampinarea lui, voi intra la el, si vom cina impreuna.caci viata vesnica este aceasta; ca omul sa caute sa adune CUNOSTINTA despre tine si despre cel pe care l-ai trimes tu. dupa cum vezi noi nu credem orbeste asa cum se cere la voi, ci studiem.lumea,cuvantul Domnului, stiintele celelalte prin care vedem slava gloria si marirea Domnului.si maretia operei sale.iar la noi chiorule stii cum e? ca muntele; cand santem la distanta este mic. cercetand si descoperind,apropiindu-ne de muntele acesta care e Dumnezeu, il vedem din ce in ce mai mare. cand santem langa el, ne dam seama cat de putin am facut si de abia atunci incepe urcusul cel greu dar plin de descoperiri Dumnezeiesti.in timp ce la voi nu mai merge cu crede si nu cerceta, la noi de abia langa munte incepe cercetarea cea adevarata.da pun ramasag ca nu ai intales nimic din ce am postat eu. vrei sa te iau cu mine pe munte? sa cercetam impreuna? sau pui botul la vrajeala asta prosteasca ce tocmai ai postat-o si ramai jos? e greu urcusul si cercetarea dar.MERITA.si de ce urci mai sus de ce o sa vezi mai bine cu ochii amandoi.fiindca de sus se deschid alte orizonturi de cunoastere.nu ramai prost ca aia de la poale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite lolosaurus intelege taman cu picioarele.fiindca probabil cu ele citeste.este scris, cand Iisus i-a spus lui Toma necredinciosul; fiindca ai vazut, ai crezut. ferice de cel ce nu a vazut si a crezut.si mi se pare normal sa fie asa.de aia i se spune credinta.de ce as contesta daca stiu sigur ca Dumnezeu nu minte? satan a mintit si minte in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, tu vrei sa-mi pun iar poza la avatar? laughingwinking
Treaba asta merge pentru idioti. Noi, astia mai trecuti prin scoala, si prin dumnezeii insirati pe banda rulanta de catre tatii nostri (si alti factori) atunci cand o dadeam prost, nu prea rumegam basme d-astea de culoare rozwinking Scoala lu' tata, apoi scoala vietii prin straini... Ba, ce de scoli am! Esti nebun? As putea sa mi-o trag singur, sa nasc un super-roman, in pana mea laughing
P.P. Ce ai rulat "in strung" ultima data? Bruneta, sau alte obiecte? big grin

| ChioruL14 explică (pentru anonim_4396):

Esti curios, golane. daca iti raspund va trebui sa participi si tu la activitatile de genul. hai...mai gandeste-te, sigur ti-ar placea. Puoop

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChioruL14):

"Frumusico", daca ma mai baga astia la izolare, o sa particip doar la activitati de genul "ridica sapunul, ca ai fese ca-n basme!", sau la categoria "ce conteaza ca gandesti, daca pulanul este in mana mea). :))
Uite frate, te pup si eu cu asta, sa nu ramai neconsolat (nu ca ai ramane, tampitule!)
http://www.youtube.com/watch?v=V_0sYffMxlM&feature=related