| RAY a întrebat:

Credeti ca nimeni nu face umbra pamantului si toata lumea are un rost pe lumea asta? Pana la urma ce inseamna expresia aia?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Da, si fiecare e unic in felul lui. De aia fiecare are un rost, țel în viața asta.
Eu tot cred că rolul nostru pe pământ, in dimensiunea asta este să înțelegem ce suntem de fapt. Pare filozofic dar cam așa îmi pot eu explica mai bine ce se întâmplă. Tot ajungem cu toți să ne întrebăm "ce e viața", ce e moartea, ce înseamnă că trăiesc. De unde vin întrebările astea atunci? De unde vine dorința de a găsi informații? Se zice că lumea e doar curioasa dar asta ne și împinge să trăim și să explorăm pământul și condiția noastră umană

| RAY explică (pentru Dandinelle):

Singurul raspuns bun restul pentru puncte si atat, bravo

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cam toţi au un rost. Ăia care se droghează, de exemplu, sunt necesari pentru ăia care vând droguri. Bătrânii bolnavi sunt necesari pentru cei ce vând medicamente. Hoţii de buzunare dau de lucru poliţiei. Personalul penitenciarelor se bucură când ajung oameni după gratii, că îşi justifică şi ei salariile ş.a.m.d.

| RAY explică (pentru sabin89):

Ai dreptate, eu mi-as dori o lume diferita

| SoareDaniel a răspuns (pentru sabin89):

Completez eu cu una dura, femeile practica prostituatia pentru barbatii loviti de soarta din ''nastere'', care nu atrag datorita aspectului in societate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Expresia nu este corecta. Si nu este expresie filozofica, ci o expresie populara. Sau ai gasit tu undeva? Expresia este: Nu face degeaba umbra pamantului.

| RAY explică (pentru CodrutElian1990):

Un raspuns dat pentru puncte

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RAY):

Nu am inteles. Nu caut puncte. Dar eu nu am auzit de aceasta expresie.

| Meme10Memu a răspuns:

Cand nu ai copii.