Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca omenirea o sa mai apuce anul 3000? Argumentati.

34 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai probabil rasa umană va mai exista şi prin anul 3000, deşi poluarea, (aproape)terminarea resurselor naturale şi suprapopularea Pământului îi vor face existenţa nu tocmai plăcută.

| Dreamer a răspuns:

Omenirea o sa reziste atat de mult incat pana la urma nici nu vom mai numara in ani...de asta sunt sigur.
Da, o sa dispara multe specii, o sa apara altele (create de noi), probabil si noi in viitor ne vom upgrada prin augumentari sau modificari ADN, dar in niciun caz nu se pune problema ca omenirea ca specie sa dispara. Da avem probleme ca orice specie, dar nu trebuie sa dramatizam.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu stiu.
Argument? Se poate intampla orice oricand.Si acum cand scriu asta poate erupe un vulcan undeva pe globul asta si sa aiba urmari catastrofale.

| Musique a răspuns:

Nu cred că va mai apuca cineva 3000.
Adică, vezi și tu că poluarea domină în jurul tău.
Suprapopularea va duce la foamete datorită epuizării rurselor de hrană, care și așa sunt puține... și mai e și chestia cu "sfârșitul lumii" care chiar dacă nu știm când vine, nu cred că e prea departe.
O seară frumoasă!

| relian a răspuns:

Omenirea va supravietui aici si milioane de ani, asta daca nu apare o alta specie mai inteligenta sau mai puternica ca noi.Dar si asa tot vom supravietui ca specie.Vom supravietui inca 1, 7 miliarde de ani deacum incolo cit planeta va sta in zona locuibila adica la distanta care o avem acum fata de soare, sau daca soarele nu va deveni nervos sa ne spulbere cumva.Deci daca totul decurge ca si pina acum toate sansele sa stam mult si bine aici si pe pozitia ce o avem acum.Ca pe parcurs or mai fi urcusuri, coborisuri asta e dar vom supravietui.Chiar daca vom deveni iar primitivi dar o vom lua de la zero si iar vom fi aici.

| zurick a răspuns:

Vei mai apuca sa aflii raspunsul la aceasta intrebare? Bineinteles ca nu.Viata-i prea scurta sau nu stim noi cum sa o,, lungim,,(nu ma refer la ani)?
Pana acum dupa parerile altora trebuiam sa fim morti sau poate suntem si nu stim in ce hal am ajuns. Oricum nici un om n-are cum sa stie cand omenirea se va sfarsi, dar curiozitatea in caracterizeaza(uimitoare trasatura a omenirii:-D )

| sublime89 a răspuns:

Eu cred ca da, pentru ca pana la urma, nu-i chiar asa mult un mileniu. Ne uitam in istoria noastra si vedem ca am existat atatea milenii, deci inca unul nu ar fi asa mult, probabil. Nu cred ca vom disparea asa repede, dar asta depinde de actiunile noastre. In orice caz, viata in anul 3000 va fi foarte diferita fata de ce traim acum. Daca in bine sau rau, e greu de zis. Pe de o parte tehnologia ne-ar putea imbunatati viata, pe de alta parte ne-ar putea-o distruge. Totul tine de noi si de cum stim s-o folosim.

| Wøodenpints a răspuns:

De ce mi-ar păsa? Oricum nu trăiesc eu până atunci.

| ErrorFound a răspuns:

Pff, nu stiu, nu ma intereseaza, vreau doar ca eu sa apuc anul 3000. rolling on the floor

| Crucified a răspuns:

Sigur că da.
Dar sunt curioasă cum va fi în anul 5000...

| Kalla a răspuns:

Oamenii de stiinta spun ca in anul 2025 nu o sa mai fie nici apa pentru majoriatatea.Nu cred ca printem nici anul 2200

| relian a răspuns (pentru Kalla):

Asa si unde dispare apa? Ori nu ai inteles tu ori aia spun povesti. Apele planetei nu se evapora sa diapara.Or sa se evapore in spatiu peste cam 1, 7 miliarde de ani cind pamintul se va muta mai aproape de soare. Pina una alta apa ramine deocamdata pe pamint.Ca poate unele zone vor deveni aride asta e alta poveste dar apa va cadea altundeva dar tot aici pe pamint ori in apa oceanelor.Omenirea va supravietui atita timp cit planeta va sta in zona locuibila adica unde stam acum.Scuze ca intervenii la tine.

| LordBolton a răspuns:

Daca mai supravietui 100-300 de ani o sa fie un miracol, trebuie sa oprim poluarea altfel in anul 3000 este posibil ca planeta sa fie un desert.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu dispare omenirea fara o catastrofa de proportii. cred ca mai prinde. suntem inca foarte mici.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Nu cred ca apucam nici 2100. La cati suntem mi-ar fi greu sa imi imaginez.

| Corinnààà a răspuns:

Nu-mi pasa.

| Sxx a răspuns:

Nu cred, avand in vedere toate sursele de poluare si multe alte chestii. Oricum nu cred ca ar trebui sa ne intereseze din moment ce suntem in anul 2013 pana atunci e cale multawinking si nu se știe niciodată.

| Grigore666 a răspuns:

Da cum să nu dar până în anul ăla murim cu toți.

| NoNameqed a răspuns:

Nu nu vom mai ajunge pana in anul 3000

| bunelutu a răspuns:

Prindem! oamenii nu vor pieri niciodata
chiar daca vom duce razboaie intergalactice cu diferite specii
al treile arazboi mondial nu va fi nici odata est doar o conceptie facuta de niste idioti care cred miciunile religiei
apa nici o data nu va disparea este un circuit inchis consumam apa o dam afara se vaporizeaza ploua iar consumam
eu nu stiu ce darcu fac astia din anul 3000 acum ca ar putea avea time transporter.Ganditiva chiar in acest moment cand eu scriu aici undeva in viitor stra star nepoti stau si feaca menta in loc sa vina inapoi in timp sa schimbe ceva.

| Mymiii a răspuns:

Este o argumentare pentru scoala sau ca sa te convinga pe tine? Tu sau eu, sigur nu mai prindem anul 3000 happy Insa omenirea are multe sanse. Sunt sigura ca stra-stra-etc. nepotii nostri o sa fie mai fericiti in anul 3000 decat suntem noi in anul 2013. Avem mari probleme precum poluarea sau altele dar le putem rezolva... Sper ca te-am convins! happy Insa ceva imi spune ca asta e o tema la romana sau la un obiect de la scoala. Daca e asa, nu uita ca ai nevoie de o premisa, argumentarea propriu-zisa( care sa aiba doua argumente si 2 exemple) si concluzia...SA nu uiti de conectori precum: in primul rand, in al doilea rand, astfel, deci etc.

| anonim_4396 explică (pentru Mymiii):

Nu e o tema, eu nu imi fac temele niciodata.

| bDaniel a răspuns:

Nu cred pentru ca o sa ajungem sa ne omoram intre noi ca si aia din Syria nu ai vazut ce e acolo. cu bombe nucleare si toate tacamurile!

| AnneSiAtat a răspuns:

Bună (:.
noi, cei din 2013, cu siguranţă nu mai ajungem noi până în 3000, dar sunt şanse 100% ca alţii să ajungă. eu sunt de părere că omenirea va evolua, cei din 3000 vor fi mai deştepţi decât noi, vor avea o groază de alte posibilităţi, şi cu siguranţă se va trăi mai bine decât acum. atunci, pc-urile, iPhon-urile, laptop-urile, vor fi ANTICE. cine ştie ce se va mai inventa pe parcursul anilor? Dar un lucru este sigur : omenirea va evolua.

| Copildeciocolata a răspuns:

Pana atunci o sa fie cel de al 3 razboi mondial si o sa arunce toata planeta in aer cu cele 6 bombe nucleare si toate cele happy

| TheGamerAdrian a răspuns:

Cu slabe sanse.Dar anul 4000 chiar nu cred!

| SobolanLaBOT a răspuns:

Nu, noi nici n-ar trebui sa existam eu sincer nu ma intereseaza daca maine ne bubuie un meteorit sau altceva lumea asta e de ca cat scuzatimi limbaju da cele mai intelepte cuvinte pe care le stiu sunt ale lui Einstein "Daca credeti ca generatia asta e distrusa sa o vedeti pe urmatoarea" sincer eu as fi vrut sa ma nasc prin 1400-1800 fara tehnologie care mananca neuroni si devenim niste zombi retardati... nu cred ca o sa ajungem nici in 2100 ar fi deja prea mult

| andrey2323 a răspuns:

Frate eu zic sa iti traiesti viata fara sa te gindesti la asmeanea lucruri Deci viata merge mai departe or ce s-ar intampla.

| HeartByHeart a răspuns:

Nu, pentru ca dupa cum vezi oamenii distrug totul. La un moment dat o sa ne distrugem pe noi insine.

| damy24 a răspuns:

DaP CRED CA da

| KClaudiu a răspuns:

Cred ca o sa evolueze oameni dar imi si imaginez oameni foarte evoluati cu nave etc etc si mai injos toti gunoieri sau ceva de genu pentru ca intro societate evoluata exista si sucursuri s i daca atunci o sa fie bine o sa fie la fel de rau

| DoArtU30 a răspuns:

Da....de ce nu
omenirea poate supravetui(parerea mea)
iar eu in sfirshitul lumii nu credbig grin