| RationalityRules a întrebat:

Credeti ca specia de animale homo sapiens sapiens se va autodistruge printr-un razboi nuclear in curand? Sau vom avansa la o civilizatie de tip 1, apoi de tip 2 si tot asa?

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Civilizatii tip 1 si tip 2 sunt inventiile unui om care a zis odata o chestie si dupa au inceput toti sa o repete ca papagalii rolling on the floor

Nu exista nici un motiv pentru care progresul sa insemne exploatarea mai multor resurse.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu cred că poate prevesti cineva ce va urma insa sigur vor veni vremuri grele.
Sa avansam,puțin probabil, noi ne degradăm pe zi ce trece, niciunde urma de evoluție până în prezent.
Da, tehnologia a evoluat, dar omul deloc, ba chiar s-a prostit și mai mult.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Hyperion7):

Pai tehnologia nu a evoluat de capu ei. Omul a avansat-o

| Hyperion7 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Da,nu a avansat de capul ei,corect spui,dar oare cei ce au avut ca scop aceasta evoluție,nu a dorit oare cumva rău maselor?
Adică,un exemplu banal,rețelele sociale,daca erau așa bune, de ce au foarte multi useri cu anxietate și depresie? De ce oamenii nu vorbesc unii cu alții când sunt in societate? Pentru că au anxietate din cauza tehnologiei.
Și dacă asta e un lucru mai puțin rău, stai sa vezi când va fi pe deplin funcțională realitatea virtuală, ori când vor apărea roboții sexuali sau alte și alte bazaconii.
Deci, tehnologia rupe oamenii de alti oameni și îi prostește, nu ii luminează sau daca ii luminează, tot ii smintește!

| Dragosdoar a răspuns:

Sunt Intrebari care se pun de decenii Intregi. Asta cu anihilarea nucleara e folosita adesea de regimul putinist de la moscova pentru a santaja statele NATO sa nu intervina pentru a ajuta In Ucraina pe care a atacat-o acum 2 ani. Nu ar trebui sa ne lasam Ingrijorati de asta, vor fi zone cu siguranta de pe planeta ocolite de dezastre de genul asta unde vor mai exista oameni. Despre un razboi nuclear se fac scenarii peste scenarii care mai de care apocaliptice, dar adevarul e ca nu avem de unde sa stim cum va fi de fapt In realitate. Sunt doar simulari, nimic mai mult, iar rsicurile sunt luate In calcul bazandu-ne doar pe evenimente de genu hirosima sau nagasaki, unde In prezent sunt orase locuite de oameni.

| EliLeli a răspuns:

Nu cred ca se va autodistruge printr-un razboi nuclear. Mai departe nu stiu.