| KiaraHoney a întrebat:

Credeti ca timpul exista sau ca prezentul, trecutul si viitorul l-am inventat noi? Noi trecem sau timpul trece pe langa noi?

Răspuns Câştigător
| ioana1704 a răspuns:

" timpul nu trece, noi trecem prin el " Garabet Ibraileanu

12 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Daca prin "timp", intelegi "durata unui eveniment" in raport cu perceptia creierului tau asupra acelui eveniment, atunci da, timpul exista. Insa daca te referi la "timp" ca la un element concret (sau dimensiune daca doresti) independent de orice perceptie, atunci trebuie sa te intrebi ce inseamna de fapt perceptia ta asupra a ceea ce numim "timp"? Cum proceseaza creierul informatia legata de ceea ce inseamna timp/trecut/viitor/prezent si de unde stim ca mecanismele creierelor noastre prin care percepem timpul sunt "acordate corect"? happy... daca exista, timpul poate e ceva cu totul diferit fata de ceea ce percepem noi happy. deh' filosofeli...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Timpul este doar un termen,inventat de noi,omenirea.I-am asigurat o unitate de masura pentru a ne putea orienta in spatiu ( minute,ore,zile, luni, ani).In realitate el nu exista!

| SatanaInIzmene a răspuns:

Timpul e o dimensiune infinita.Noi l-am sectionat ca sa ne raportam activitatea zilnica unui orar bine stabilit. Timpul isi vede de ale lui, cum noi ne vedem de ale noastre.Nu exista nicio intersectie cu el, doar paralelisme.

| dexro a răspuns:

WR104 in viitor se poate calatorii! In fiecare moment satelitii nostri calatoresc in viitor in fata noastra, daca nu am stii asta nu am putea avea GPS, timpul este influentat de viteza si gravitatie nu este o chestie doar de perspectiva este o dimensiune a universului, el poate fi accelerat sau incetinit inca nu se stie daca poate fi si derulat inapoi! Probabil ca nu...

| dexro a răspuns:

Nu WR104 nu asta vreau sa zic... speram ca nu este nevoie de explicatii...
Se stie ca viteza maxima este viteza luminii eh... daca materia atinge aceasta viteza sau accelereaza incercand astfel sa o depaseasca din cauza faptului ca viteza luminii este maxima universul cedeaza timp, adica in momentul in care obicectul respectiv are viteza luminii el nu parcurge doar distanta ci comparativ cu restul materiei percepe altfel timpul, pentru materia ce calatoreste 1 secunda este egal cu cateva sute de ani (in functie de cat de repede merge) acelasi fenomen sa intampla si in prezenta unei gravitatii foarte mari, de exemplu daca esti langa o gaure neagra si te uiti in univers o sa ai impresia ca totul se misca foarte foarte repede!
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_travel - uitate jos la teoria generala a relativitatii
http://www.youtube.com/watch?v=y8ikfs3ZAi0&feature=related
uitate la asta incepand de aici...

Viteza si masa influenteaza trecerea timpului :P
Orice calatoreste in viitor nimic nu sta pe loc sau calatoreste in trecut, doar ca nu tot universul calatoreste cu aceeasi viteza in viitor! Chestia asta se stie de mult timp, de fapt a fost ideia ce a inspirat filmul "planet of the apes"
Hai ca te-am iluminat in seara asta;))

| dexro a răspuns:

WR104 esti liminat, ma intristeaza sa vad asta...

| WR104 a răspuns:

Am mai raspuns acum cateva zile la o intrebare de genul asta aproape identica si sincer nu mai stiu ce am raspuns.Cred ca timpul nu exista pentru ca daca ar exista ar fi fost nevoie de un inceput la fel cum incepe o secunda.un minut.o ora si asa mai departe.Se spune ca el a inceput o data cu Big Bang-ul doar ca si Big Bang-ul a avut loc la un momendat asa ca.nu se leaga.Vitorul cu siguranta nu exista.numai gandeste-te daca ar exisa viitorul ar exista si "sfarsitul" timpului sau alt exemplu ar fi calatoria in timp(in viitor), daca aceasta calatorie ar fi fost posibila normal se putea calatorii si in trecut ceea ce este evident ca nu sa intamplat.Noi suntem singurii care facem timpul sa treaca prin actiunile noastre dar timpul nu se poate masura, el doar exista pentru ca noi existam.

| WR104 a răspuns:

Dexro te credeam mai inteligent.Credeam ca stii ca e mai usor de calatorit in trecut(care exista) decat in viitor (care nu exista).Tu vrei sa spui ca daca eu am iau la intrecere cu tine si ajung primul la finish am calatorit in viitor iar tu ai ramas in trecut.Sa-ti imi spun ceva.acum daca tu te uiti la Luna o sa vezi luna cum era acum 1 secunda iar maine daca ai bafta de soare o sa il vezi cum era cum 8 minute inainte deci.ai calatorit in trecut...sau soarele in viitor.la fel si cu satelitii.

| WR104 a răspuns:

Dexro.pe mine deja m-ai pierdut cu explicatiile tale pentru ca.din punctul meu de vedere gaura neagra nu exista.Tu stii macar ce este o gaura neagra si care este dovada ca ea exista? Viteza luminii nu fost egalata sau "ajunsa" adica nici un obiect cum spui tu nu a atins viteza luminii.viteza luminii este cea mai rapida pentru noi oamenii dar nu trebuie sa fie neaparat asa.

| Luori a răspuns:

Hm. trecem, odata cu el, insa el( timpul ) merge mai departe chiar si fara mine, tine, el, ea s.a.m.d. Daca " ce am facut " nu-i trecut, atunci ce este? Cert este ca s-a intamplat "atunci", ca traiesc acum, si ca maine nu-i sigur.
Daca vreun filosof spune ca nu exista, ii cer sa-mi spuna de ce crede asta. Cred in ceva spus de o persoana, daca-mi dovedeste. Sunt de acord cu faptul ca noi, oamenii, sau oricine altcineva, a dat "timpului" o unitate de masura, pentru a ne fi mai usor noua ( eventual mai greu? ) in diferite situatii, momente, probleme, etc.
Unele lucruri, la care noi, oamenii, putem ajunge cu gandirea noastra, trebuie sa aiba logica. Dar, ca sa spunem cu 100 % siguranta ce-i adevarat si ce nu-i. e peste noi.

| Anarchy_9738 a răspuns:

Parerea mea este ca timpul exista, insa contrar a tot ce spun multi altii, el este irelevant.Trecutul este in ceata,ceea ce-l face incert, prezentul se manifesta in acest moment, iar viitorul este cel mai nesigur deoarece nici macar nu ne putem da seama cat vom trai cu exactitate.Amintiriile,locurile familiare,oamenii pe care uneori ai impresia ca i-ai mai vazut undeva,toate astea te fac sa crezi ca trecutul,asa cum il sti tu,a existat cu adevarat.Dar adevarul e ca nimeni nu poate sti acest lucru. Poate ca totul este, pur si simplu, in imaginatia noastra.La urma urmelor (si lasa-ma sa-mi inchei raspunsul printr-o alta intrebare)... avem noi vreo garantie sigura ca am existat si ieri?

| demicsabi a răspuns:

Filozofic? happy timpul nea luat cu el happy timpul trece, dar timpul nu exista in trecut, ci doar in prezent. Timpul din trecut, numai prin fapte si/sau obiecte se identifica. Iar in viitor nu exista nici timpul, si nici obiecte/fapte.