| alinosh a întrebat:

Credeti ca tot ceea ce se intampla in lume sunt semne ale apocalipsei? stiti voi... tendinta de globalizare si tot restul...

Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Da eu cred ca toate sunt semne, cutremure, inundatii, multe boli mortale, multe accidente, incalzirea globala, sa nu mai vorbim cat de multa rautate exista in lume, chiar si intre parinti si copii si invers, intre frati, etc. Toate sunt semne ale apocalipsei dupa parerea mea.

10 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Crestinii asteapta apocalipsa de 2000 de ani si nu s-a intamplat nimic.Credeau ca vine apocalipsa in anul 666, si nimic. apoi prin anul 1000, si nimic.etc.in 2000 iar nimic.Tot timpul crestinii vad prezentul apocaliptic.tot ce-i negativ e semn al apocalipsei.Lumea s-a inrait; cutremure; razboaie.etc.de parca astea nu au fost din totdeauna.si mai rau inainte.

mira
| mira a răspuns:

De milenii lumea interpreteaza anumite derapaje morale si cataclismele drept semne ale apocalipsei.De fapt, nimeni nu crede in ea.Chiar si cei care o sustin sunt ipocriti. Daca ar fi convinsi de iminenta ei n-ar intreprinde nimic, n-ar sadi un pom, n-ar construi o casa, n-ar intemeia o familie, n-ar lupta pentru o cariera. Mira

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Apocalipsa este doar o credinta crestina. Si crestinii nu sunt decat 2 miliarde din 7. Cu restul ce facem care nu au concept apocaliptic?

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu!
"Semne" ale Apocalipsei au mai fost, fiecare perioada cu "semnele" ei...
Pe undeva, globalizarea nu este un lucru rau, daca se are in vedere imbunatatirea calitatii vietii tuturor oamenilor si nu ingreunarea ei..., cum fac unii..., dar acesta este un alt subiect de controversa si nu-l dezvolt.
Daca va fi un sfarsit al lumii, data si modul in care va avea loc, nu sunt cunoscute, nici macar anticipate de nimeni!

lolita
| lolita a răspuns:

Eu nu cred in apocalipsa.

| ShaKuri a răspuns:

Ca o sa ne autodistrugem... sunt sigur. intr'un viitor apropiat.

| giulia_6563 a răspuns:

Nostradamus, cel mai renumit dar si cel mai enigmatic profet al trecutului, indica anul 3797 drept data pentru sfarsitul lumii si vorbeste despre o serie evenimente, catastrofe, care vor marca apropierea inevitabilului.

Ca si in Apocalipsa, el profeteste ca: "Sabia mortii e in drum spre noi, sub forma de arsite, razboaie si foamete, care vor cuprinde pamantul si acestea vor reveni la intervale regulate".

Ploi si furtuni de foc vor lovi Pamantul si nimeni nu va putea scapa. Aceasta este doar introducerea la ceea ce Nostradamus numeste "parjolirea lumii" si care incepe odata ce Marte isi va incheia ciclul.IN SFANTA SCRIPTURA SE SPUN URMATOARELE:Unele semne sunt prea generale: predicarea Evangheliei la toate popoarele (cf. Matei 24, 14), înmulţirea fărădelegii şi răcirea dragostei dintre oameni (cf. Matei 24, 10, 12), căderea multora de la credinţă, amăgiţi de prooroci mincinoşi (cf. Matei 24, 4), înmulţirea războaielor şi a veştilor de războaie (cf. Matei 24, 67), mari catastrofe în natură (cf. Matei 24, 7, 29). Despre un alt semn consemnat în Sfânta Scriptură, convertirea poporului evreu la creştinism, peărintele Stăniloae. eu una cred ca sfarsitul seapropie datorita celor ce se intampla in jurul nostru acum depinde de fiecare ce crede nu judec pe nimeni.

| alinosh explică:

Draga mira... daca ai sti ca peste 5 ani e apocalipsa pana atunci na-i mai face nimic? nu stii cand e...deci trebuie sa faci in asa fel inact pana atunci sa traiesti in conditii optime

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.cred ca sunt semne premergatoare apocalipsei.globalizarea duce la posibilitatea de a fi controlati toti din toate punctele de vedere, economic social, politic si religios.