| christian a întrebat:

Credeti ca va exista o zi in care toti oamenii, toate natiunile si popoarele vor sta inaintea Lui Dumnezeu la judecata finala? si ca ii va desparti pe unii de altii asa cum desparte patorul oile de capre? Eu cred asta. Voi ce spuneti? Rog sa-mi raspunda cei in cunostinta de cauza, nu vreau dispute!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cred. Am citit foarte multe documentare, carti religioase si subiecte din Biblie. Daca citesti si te informezi despre religie stii ca asa se va intampla. Daca nu citesti, e normal sa apara indoiala.

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca tu esti convins inseamna ca asa va fi.

| joy a răspuns:

Si eu cred ca va fi o zi in care multi isi vor musca buzele de ciuda.

| Alexandrinaa a răspuns:

Orice ar fi, sunt sigura ca va veni vremea in care va trebui sa platim pentru faptele noastre, pentru ca indiferent cine este Dumnezeu, acea entitate care ne vegheaza va avea grija sa ne imparta asa cum trebuie pe treptele unei viitoare existente: ca se numeste rai, iad sau reincarnare. In orice caz, sunt convinsa ca asa cum fiecare om este om ca fiinta rationala si sociala prin definitie, asta insemnand ca esti om de le neamtz pana la filipinez, indiferent de etnie, religie etc, toti vom ajunge in acelasi loc, pentru ca toti avem natura umana. Toti traim pe acelasi glob. Toti vom ajunge in pamant. Dar valoarea de DREPTATE tot va exista, altfel lumea a fost cladita pe minciuna.

| dyanna a răspuns:

Sincer, da. chiar cred ca va exista o asemenea zi. in care ti se va derula intreaga viata si pe care o vor putea urmarii toti, ca sa-ti vada greselile pe care le-ai facut, atunci cand i-ai dezamagit, cand i-ai mintit, etc. si cred ca in functie de parerile celorlalti si de parerea lui Dumnezeu se vor alege locurile unde vor sta sufletele noastre pentru eternitate...winking

| tradaro a răspuns:

Fiindca plata pacatului este moartea: dar darul fara plata al ui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru.
Romani 6, 23

Notiunea de judecata marelui scaun alb de domnie se gaseste in Apocalipsa 20:11-15 si reprezinta judecata finala a celor pierduti care merg apoi in iazul de foc (locul pedepsei eterne, altfel cunoscut si sub numele de iad). Cunoastem din Apocalipsa 20:7-15 faptul ca aceasta judecata va avea loc dupa trecerea celor 1000 de ani si dupa ce Satan, fiara si falsul profet este aruncat in lacul de foc (Apocalipsa 20:7-10). Cartile care se deschid (Apocalipsa 20:12) contin inregistrarile faptelor tuturor, fie ca sunt fapte bune, fie rele, intrucat Dumnezeu stie tot ceea ce oamenii au spus, au facut sau au gandit; si El va pedepsi sau recompensa pe fiecare conform cu aceste fapte (Psalmul 28:4; Psalmul 62:12; Romani 2:6; Apocalipsa 2:23; Apocalipsa 18:6; Apocalipsa 22:12).

In acelasi timp se va deschide o alta carte, si anume "cartea vietii" (Apocalipsa 20:12). Aceasta carte va fi cea care va arata daca o persoana va mosteni viata vesnica alaturi de Dumnezeu sau pedeapsa vesnica in iazul de foc. Cu toate ca toti crestinii poarta responsabilitatea pentru faptele lor, ei sunt iertati in Hristos iar numele lor au fost scrise "de la intemeierea lumii in cartea vietii" (Apocalipsa 17:8). Stim de asemenea, din Scriptura ca la aceasta judecata Domnul Isus Hristos va judeca mortii dupa faptele lor (Apocalipsa 20:12) si ca "oricine n-a fost gasit scris in cartea vietii, va fi aruncat in iazul de foc" (Apocalipsa 20:15).

Momentul adevarului:
Matei 25, 31-46

31. Cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, si toti sfintii ingeri cu El, atunci va sedea pe tronul slavei Sale.
32. Si se vor aduna inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum desparte pastorul oile de capre.
33. Si va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stanga.
34. Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui: Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii.
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit;
36. Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine.
37. Atunci dreptii Ii vor raspunde, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei?
38. Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit, sau gol si Te-am imbracat?
39. Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine?
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut.
41. Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui.
42. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau;
43. Strain am fost si nu M-ati primit; am fost gol, si nu M-ati imbracat; am fost bolnav si in temnita, si n-ati venit pe la Mine.
44. Atunci vor raspunde si ei, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand, sau insetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita si nu Ti-am slujit?
45. El insa le va raspunde, zicand: Adevarat zic voua: Pridecateori n-ati facut aceste lucruri unuia dintre acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie nu Mi le00-ati facut.
46. Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa fii in cunostiinta de cauza pentru a da un raspuns la intrebarea ta. E ca si cum ai cere unui savant sa iti raspunda la intrebarea aceasta simpla.Eu cred ca nu va exista o asemenea zi pentru ca Dumnezeu nu exista din punctul meu de vedere.
Acum fi bland si nu crea vreo disputa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va veni un moment cand vom da socoteala pentru faptele noastre in fata Lui.