| roxybarnoyu a întrebat:

Hei voi credeti in dumnezeu? eu da.(vreau sa raspunda si ateii)spuneti-va parerea de ce credeti sau de ce nu credeti.cine imi da cel mai bun raspuns sa cred sau sa nu cred primeste funda

46 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Vrei să-ţi spunem noi în ce să crezi?
Din partea mea, poţi să crezi şi în inorogi roz zburători care îţi îndeplinesc dorinţe, cât timp nu mi-i bagi pe gât.

| mona a răspuns:

Cred... pentru ca asa am fost invatata sa cred

| Thunderstruck a răspuns (pentru mona):

Felicitari, cred ca esti cea mai sincera crestina de pe-aici.

| RAY a răspuns (pentru mona):

Bravo,cea mai sincera persoana de pe aici, meriti un premiu

| RAY a răspuns:

Eu unul nu cred pentru ca nu cred ca nu cred ca din nimic apar creatori care creaza universul din nimic de asta nu cred restul argumentelor sunt
suferinta
moartea
biblia insati
crestini
si mai multe cand vad copii cu tot felul de boli cum naiba sa cred intr-un creator bun si iubitor

| roxybarnoyu explică (pentru RAY):

Da bolile, suferinta nu sunt date de dumnezeu ci de satana. daca dumnezeu exista normal ca exista si satana. daca dumnezeu n-ar exista ce scop ar mai avea viata omul? sa traiasca 70-80 de ani si apoi sa moara? te-ai gandit vreodata la asta?

| RAY a răspuns (pentru roxybarnoyu):

Inseamna ca nu dumnezeu creaza boli, parca dumnezeu a creat totul

| RAY a răspuns (pentru roxybarnoyu):

Crestini din ziua de azi scopurile lor nu au nici o legatura cu religia lor bazata pe iubire

| roxybarnoyu explică (pentru RAY):

Offfffffffff greu e sa-ti expil.da dumnezeu ne-a creat a creat pamanntul si tot ce vezi in juru nostru.dar bolile suferintele sunt date de satana.satana ne indeaman la lucruri rele si creaza atata suferinta.voi ateii va bazati pe stiinta.dar sa stii ca nu intotdeauna stiinta e raspunsu.de exemplu noi de unde venim? ne tragem din maimute? si maimutele alea de unde vin? au parut asa din senin?

| RAY a răspuns (pentru roxybarnoyu):

In primul rand explica aparitia lui dumnezeu,apoi explica cum a creat universul din nimic, apoi dovedeste cea ce afirmi degeaba afirmi daca nu poti dovedi, ateismul nu are vreo legatura cu stiinta, ateismul e o lipsa, lipsa de sex ce legatura are cu evolutia? big bang? faptul ca imi place stiinta e altceva, degeaba isi explic ai o minte fxa si inchisa spre explicati rationale

| roxybarnoyu explică (pentru RAY):

Dumnezeu nu are un inceput si un sfarsit.asta trebuie inteles prin credinta. universul a fost creat de EL si noi la fel.tu nu crezi adr eu cred in dumnezeu si asta nu e o minte fixa ci o credinta puternica.e treaba ta daca vrei sa crezi sau nu dar daca tu imi spui cum am aparut noi si pamantul si maimutele alea din care ziceti ca am evoluat eu iti dau tie drepatete

| RAY a răspuns (pentru roxybarnoyu):

Nici scufita rosie nu are un inceput si un sfarsit deci exista

| sublime89 a răspuns:

Tu crezi, dar nici nu stii de ce.

| ErrorFound a răspuns:

Decizia iti apartine.
In orice caz, eu nu cred in Dumnezeu sau in alt zeu fiindca ei au fost creati de oameni pentru as putea explica lucruri pe care nu le puteau intelege la momentul respectiv. Religia a mai dat un scop(anost) vietii si a facut ca frica de moarte(de necunoscut) sa dispara.
Daca ai putina minte iti dai seama ca frica de moarte nu are sens si continuarea pe o idee proasta, care nici macar nu-ti mai trebuie, nu este necesara. Pana la urma religia a inceput ca ceva bun dar a degenerat intr-o prostie colosala.

| grab a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu, EL este viata si dorinta de a merge mai departe cand pare ca e imposibil. EL e fericirea din interior si invazia orgasmica ce te inunda cand intelegi viata!

| fuzzer a răspuns:

Asemenea decizii au calitate pur subiectiva, fie crezi, fie nu. O faci din proprie initiativa!

SI nu-ti baga nimeni pe gat religia, cum spun alti atei, cum am mai spus, este o alegere pur subiectiva.

Ateii nu cred in Dumnezeu, pentru ca cer mai multe detalii cu privire la existenta lui Dumnezeu. Crestinilor le-a ramas doar "Biblia", singurul document ce atesta existenta lui Dumnezeu.

Eu cred in Dumnezeu deoarece, istoria merge mana-n mana, cu "Biblia", exista atatea profetii ce s-au implinit, s-a prezis distrugerea Ierusalimului, s-a prezis nasterea lui Cirus, si toate astea s-au implinit.De asemenea s-a prezis nasterea Fiului Lui Dumnezeu, chiar daca multi nu cred in asa ceva, si asta s-a implinit...

Poti fii sigura, ca nu este o prefacatorie, pentru ca toate acestea au rezistat mai bine de 2000 de ani, daca era ceva atat de fals, lumea s-ar fi prins si ar fi renuntat in "a mai crede".

Dar tu trebuie sa fi constienta ca exista cineva mai mare decat tine, omul este ca frunza-n vant, astazi e, maine numai e. De asta increderea noastra trebuie pusa in cineva mult mai mare, care depseste conditia umana.

| NOname a răspuns (pentru fuzzer):

"...tu trebuie..."

Da, desigur, nu o bagi deloc pe gât.

Lasă omul să decidă singur ce trebuie şi ce nu, când vine vorba de credinţe şi de lucruri atât de abstracte, nedovedibile.

| fuzzer a răspuns (pentru NOname):

Omul trebuie sa constate singur, ca exista cineva mai mare decat el, cel putin logica spune asta...

Eu doar i-am dat argumente, caci asta cerea fata.

Tu poti sa crezi in cine vrei, dar vor exista si consecinte pe viitor...

Si nu-ti baga nimeni pe gat, tu ti le bagi singur, caci exista etapte in viata umana la care pur si simplu nu gasesti raspunsul.

Si stiinta, ii manipuleaza pe toti, asa face si religia..Practic va invartiti in cerc, si niciodata nu veti putea veni cu explicatii pe masura. Atat logica cat si istoria va contrazic!

| NOname a răspuns (pentru fuzzer):

"Omul trebuie sa constate singur, ca exista cineva mai mare decat el, cel putin logica spune asta...

Eu doar i-am dat argumente..."

"Logica" ta îţi spune asta, nu şi o logică a unui om care o are.
Ai dat fetei "argumentele" tale şi o forţezi să creadă în concluziile tale.
Deloc nu i le bagi pe gât...doar îi spui că "trebuie", iar pe mine mă mai şi ameninţi.

"Si stiinta, ii manipuleaza pe toti, asa face si religia..Practic va invartiti in cerc, si niciodata nu veti putea veni cu explicatii pe masura. Atat logica cat si istoria va contrazic!"

1. Cine "vă"?
2. Cum poţi să afirmi asemenea aberaţii? Nu te simţi măcar un pic bizar şi ipocrit?
3. Nici în glumă să nu pui semnul egalităţii între ştiinţă şi religie. Sunt diametral opuse. Este ca şi cum ai spune că imaginile de pe satelit sunt tot aia cu ghicitul în cafea al unui sminţit ignorant.
- http://i.imgur.com/bt99Vo0.jpg
- http://i.imgur.com/PvsEPik.jpg
- http://i.imgur.com/GHS9wF1.png

| Dumniezău a răspuns (pentru NOname):

Mare dreptate ai, sa stii.

| fuzzer a răspuns (pentru NOname):

Prin "va", m-am referit la atei, se pare ca si tu esti unul din ei.

Omul a fost creat cu "liber arbitru", prin urmare are dreptul de a alege, ce cale doreste sa urmeze. Fie esti de partea lui Dumnezeu, fie NU!

Nu exista neutralitate cum sustineti "voi".

Si cand fata care a pus intrebarea, va trebui sa dea socoteala, ce va spune? Ca asa a vazut pe TPU, de la niste destepti! Si cand tu, si multi altii veti fi nevoiti sa dati socoteala ce veti spune?

Acum pot aparea diverse speculatii, de genul "din frica faci asta, ti-e frica sa nu mori etc"...

Ar trebuie sa existe frica, si respect fata de Creator, dar voi veniti cu ideile voastre si incercati sa aduceti tot felul de argumente. In fine!

Astept un simplu raspuns, daca tu si multi altii veti fi pusi in situatia de a da socoteala, cu privire; a credinta voastra. Ce veti spune?

| NOname a răspuns (pentru fuzzer):

Scuză că ţi-am dat atenţie. Nu o meritai.

Eşti prea înfipt în iluzii, sofisme, vinovăţii şi frici imaginare. La mine nu au niciun efect.
Condoleanţele mele şi sănătate, sper să-ţi revii!

| fuzzer a răspuns (pentru NOname):

Da!

Un raspuns demn de "utilizatorul anului"!

| Inferno a răspuns (pentru fuzzer):

"Eu cred in Dumnezeu deoarece, istoria merge mana-n mana, cu "Biblia"..."
Istoria nu-si permite sa califice mitologia drept adevar istoric, din considerente evidente.
"Poti fii sigura, ca nu este o prefacatorie, pentru ca toate acestea au rezistat mai bine de 2000 de ani, daca era ceva atat de fals, lumea s-ar fi prins si ar fi renuntat in "a mai crede"."
Oamenii nu renunta la credinta in Dumnezeu, deoarece aparitia acesteia nu e doar o simpla intamplare asa cum probabil crezi, a aparut din necesitate.

| fuzzer a răspuns (pentru Inferno):

In fine, m-am lovit de atatea pareri, si de atatea mentalitati.

Timpul, cred ca ne va lumina mintea tuturor, adica nu-mi poate spune niciun pamantean 100% ca nu exista Dumnezeu, sau alta divinitate.

Si asta cred ca vom afla in viitorul apropiat, pana atunci ne dam doar cu parerea.

| Dumniezău a răspuns (pentru NOname):

Lasal naibii ca orice i-ai spune tot pe a lui o tine.

| Nicoleta a răspuns:

Toata ordinea din natura, tot mecanismul de functionare a corpului uman, toata lumea care ne inconjoara e perfecta asa cum e ea.Noi oamenii am schimbat-o. E greu de crezut ca " o intamplare" ar fi creat o asa perfectiune sau ca totul e la voia intamplarii si ca nimeni nu e in spatele tuturor lucrurilor. Eu prefer sa cred ca am fost creata perfect de Dumnezeu, nu ca am evoluat din maimuta sau ca provenienta mea este o explozie uriasa.

| Maxim96 a răspuns:

Tu trebuie sa crezi de bunavoie, nu cineva sa-ti bage cu deasila.Trebuie sa cauti, iar mai devreme sau mai tarziu vei afla si raspunsul.Bafta!

| roxybarnoyu explică (pentru Maxim96):

Eu cred in dumnezeu foarte mult am pus intrebara doar asa sa vad ce parere au si alti.chiar cred ca am primit un semn pe ce cale trebuie sa merg. daca vreti vi-l spun.doar daca vreti

| Lizzu a răspuns (pentru roxybarnoyu):

Ce semn?

| roxybarnoyu explică (pentru Lizzu):

Pai eu obisnuiesc sa ma rog in fiecare seara.iar intr-o seara nu m-am rugat si pe la 2 noaptea m-am trezit brusc din somn si cautam oglinda pe intuneric.am facut zgomot si m-au auzit parintii.si m-au intrebat ce fac.eu am zis ca caut oglinda dar nu stiu de ce.m-am pus a loc si in 2 secunde am adormit.ciudat pentru ca eu adorm foate greu.iar dimineata mi-a zis mami ca eram cu icoana in brate.dar eu habar nu am cum a ajuns icoana la mine.pentru ca nu-mi aduc nimic aminte de icoana, restul imi amintesc perfect.si chestia asta a fost acum cateva luni

| Lizzu a răspuns (pentru roxybarnoyu):

Inteleg...
Nu-mi explic. Poate ca in momentul acela cautand in mintea ta oglinda, ai gasit pe intuneric icoana, simturile tale au perceput-o ca si cum ai fi gasit oglinda pe care o cautai. E totul ca un automatism.
E greu de inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aţi venit cu religia şi aici?
Mută întrebarea la religie dacă vrei răspunsuri mai elaborate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa crezi ori sa nu crezi? adica sa mori ori sa traiesti.e tare greu de ales.

| Scarbo a răspuns:

Oamenii nu pot fi schimbati de alti oameni, oamenii se schimba singuri, depinde de tine daca alegi sa crezi sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

"oamenii se schimba singuri"
Am ajuns sa nu mai cred, nici asta, se fac schimbari minime, dar cu adevarat, rasa umana va ramane acelasi parazit care exploateaza resursele pana le nimiceste si apai se muta in alt cuib

| Dumniezău a răspuns:

Eu nu.Acum cativa ani credeam ca un copil naiv ce eram ca ciar exista.Dar cu timpul mi-am dat seama ca el de fapt este doar in mintea noastra.El nu exista cu adevarat.Incet,dar sigur, am luat-o pe calea logica.De atunci nu mai cred in zeitati din astea bune sau rele.Ca exista viata vesnica si toate cele.Nu cred deloc in chestiile astea.Acuma depinde de tine daca crezi sau nu.Eu nu iti zic sa te indepartezi de credinta ta, daca asta te face mai fericita crezi in continuare. Daca consideri adevarat ceea ce crezi, daca e adevarat pentru tine, nu-i lasa pe ceilalti sa te faca sa nu mai crezi, crezi in ce vrei tu, daca asta te face sa te simti mai bun.

| Lina1993 a răspuns:

Eu nu il vad pe Dumnezeu ca pe un mosulica batran cu barba alba care trimite fulgere dintr-o parte in alta si te baga intr-o incapere plina de smoala si draci daca nu crezi in el laughing astea sunt basme.
Eu cred in univers. Cred in karma,cred ca atunci cand faci un bine, acel bine ti se va intoarce,cred in energii,cred in legile universului,in natura, in puterea gandului, in fortele proprii. Cred ca daca sunt o persoana care nu face rau nimanui si ajut cat pot, voi avea parte de acelasi tratament. Cred ca fiecare piedica este o lectie din care daca nu invatam cate ceva, ne vom lovi iar si iar de aceeasi problema. Cred in MINE in primul rand, in judecata proprie, si sunt o femeie fericita si implinita pe toate planurile.Cred ca daca am o greutate, trebuie sa muncesc putin si sa imi pun mintea la contributie, sa gasesc solutii care mai de care mai creative ca sa-mi rezolv problemele, nu sa-mi cada un miracol SF din cer.
Nu ma blamati.

| ALEX2402 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu pentru ca au fost prea multe semne si nu am motive sa nu cred

| Inferno a răspuns (pentru ALEX2402):

Absenta motivului de a nu crede ceva nu reprezinta un motiv pentru a crede lucrul respectiv ca daca ar fi asa am putea crede ca exista si dragonul Mao-Tao, ca nu avem motiv sa nu credem in el.
Asa cum poti crede in Dumnezeu pentru ca nu ai motiv sa nu crezi in El, poti sa sa nu crezi in acesta pentru ca nu ai motiv sa crezi in El.
Prin urmare rationamentul tau functioneaza si invers. Asa ca ce facem? Dam cu banul sa vedem ce varianta alegem?

| DiandraDya a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa crezi sau sa nu crezi in functie de ce citesti pe net.
totusitongues. 19:1: „Cerurile anunţă gloria lui Dumnezeu, întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor sale".
Ps. 104:24: „Cât de multe sunt lucrările tale, o, Dumnezeu! Oamenii de ştiinţă au identificat peste 100 de elemente chimice. Structura lor atomică dezvăluie că între ele există relaţii matematice complexe. Tabelul periodic al elementelor constituie dovada evidentă a existenţei unui proiect. Un astfel de proiect uluitor nu poate fi un simplu accident, un produs al întâmplării.
Ilustrare: Când privim un aparat de fotografiat, un radio sau un computer, recunoaştem imediat că este opera unui proiectant inteligent. Ar fi raţional atunci să afirmăm că lucruri mult mai complexe, cum ar fi ochiul, urechea şi creierul uman, nu au avut un Proiectant inteligent?
Sper ca te-am ajutat.happy
Pe toate le-ai făcut cu înţelepciune. Pământul este plin de operele tale".

| ADN30 a răspuns:

Credinţa in Dumnezeu presupune mai mult decât să recunoaştem că universul şi viaţa sunt opera unui Creator inteligent. Presupune să avem încredere în Iehova Dumnezeu ca persoană — o persoană care vrea să o cunoaştem şi să păstrăm relaţii de prietenie cu ea.
Nenumaratele situatii din viata noastra in care s-a vazut clar iubirea tatalui nostru iubitor din ceruri ma face sa cred ca el exista si se intereseaza de fiecare om. - 1 Petru 5 : 7

| StopShowingOff a răspuns:

Orice turma de oi are nevoie de un cioban pentru a fii coordonate, dar eu unul prefer sa fiu tapul ispasitor si sa judec dupa fapte, nu dupa cum fluiera ciobanul.

| нσяяσя a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu! De ce? Deoarece nu am de ce sa nu cred in acesta!

| Inferno a răspuns (pentru нσяяσя):

Argumentul acesta poate fi adus de orice nebun pentru a-si justifica credinta.
"Eu cred ca sunt Sf. Petru si Fecioara Maria! De ce? Deoarece nu am de ce sa nu cred asta!"
"Eu cred ca apostolul Pavel s-a reincarnat in sticla de bautura! De ce? Deoarece nu am de ce sa nu cred asta!"
Etc, etc.
Iar psihiatri pun: Manifestare eronata a proceselor cognitive.

| нσяяσя a răspuns (pentru Inferno):

Ma daca ai tu argumente mai bune.Te rog sa le expui nu sa imi comentezi mie in zadar si fara nici o noima ca oricum nu imi pasa de tampenia asta de raspuns!