| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in prezicerile staretilor? Dc?
"[eu cred. xD :p}

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cine te tine sa nu crezi, prostia e imensa, profita si umple golurile ramase.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Toţi prezicătorii sunt şarlatani. Toţi! Fără nicio excepţie!
Mă refer evident la cei care prezic aspecte improbabil.
Parafrazându-l pe Mihaidavidoglu1954, există "preziceri" care sunt fie atât de relative încât chiar se vor întâmpla fie pur şi simplu fapte care au loc ciclic (răsăritul soarelui, eclipsa de lună, etc. etc.).
Exemplu: "Va fi un război mondial în următorul mileniu" - şansa să se întâmple asta e foarte-foarte mare dar asta nu înseamnă că sunt un prezicător.

Noroc.

| Flav a răspuns:

Si astia mai fac preziceri? In loc sa fim intr-o lume mondena, suntem deja in mileniul 3, noi credem in orice bors mananca fiecare. Am ajuns sa ne punem intrebari cand un cretin de prin padurea fara plopi spune la televizor ca va cadea peste noi un meteorit, sa credem in prezicerile vrajitoarelor (culmea, mass-media le mai si promoveaza!), sa urmarim chiar si caracatitele, care mai nou sunt experte in ale fotbalului.
Eu nu cred nici in Nostradamus!

| Angel0 a răspuns:

Esti informata gresit.

mira
| mira a răspuns:

Nu este cazul.

| MMihai a răspuns:

Principial nu!
Dacă a prezis : că Mâine va răsării soarele, cred într-o asemenea prezicere!

| Chris a răspuns:

Staretii nu sunt conducatorii manastirilor? Ce preziceri fac ei? Nu, frate, nu cred in prostii din astea... De ce? Sa-ti zica staretii!

| corasa a răspuns:

Sa ma pis pe stareti, marii pilosi si invartitori de afaceri. Mai nou fac si preziceri?!

| king4aday a răspuns:

Nu cred in prezicatori. Pana acum toti au "prezis" evenimentele doar dupa ce s-au intamplat. Ca el a stiut si a scris si a facut si vazut, stiu eu ce. Cand unul singur macar, o sa prezica un eveniment inainte ca acela sa se intample, atunci poate o sa stau pe ganduri. Asa e si cu fanii Nostradamus: asteapta sa se intample ceva, ce corespunde cat de cat unei versete din cartea lui, si hopa, asta l-a prezis. Pai, nu. big grin

| alecsStar a răspuns:

laughing noi nu suntem in stare nici sa alegem calea cea buna si tu vrei preziceri laughingrolling on the floor

| SentimentalConsil a răspuns:

Daca staretul iti zice ca maine o sa ti se intample ceva rau, ce faci?

| thekillerboyka a răspuns:

Ce e aia staret? Cred in preziceri in oare care masura, dar ma feresc de ele si nu doresc sa am deaface, acolo e mana diavolului!

| Aylee a răspuns:

Eu nu cred in prezicerile nimeni, totul este doar o speculatie.

| MatildaPetrini a răspuns:

Staretii au marea legatura cu Dumnezeu, adica ma refer la cei care se roaga intens Lui. Lor le este daruit acel puternic Duh Sfant prin care Dumnezeu le da puterea prezicerii. Ma referisem la Sfarsitul Lumii. Multe au zis ei despre asta + si Proorociile lui Sfantul Ioan Teologul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai degraba in hoscorop.nici nu-mi incep ziua pana nul cetesc.la cafea. dupa aia ma uit prin zat asa la deruta, sa-mi fac o idee.si cad ies, am un binoclu cu care ma uit sa nu vad nici o mata neagra pe o raza de 500 metri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Așa se poate prezice orice, orice necalificat poate să își spună o părere și să se numească stareț.

| mircea89fzr a răspuns:

Cei care au cu adevarat har pot avea si darul vederii lucrurilor viitoare, dar sunt foarte putini aceia. trebuie sa aiba o viata cu adevarat de sfant. nu cei care apar la televizor cu deschiderea evangheliei sau cei care cer bani. aceia sunt doar speculanti.