| EmaS a întrebat:

Credeti in puterea rugaciunii? Ati primit raspuns la rugaciunile voastre?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Au fost cazuri cind nu am primit. Interesant e ca mereu am stiut de ce nu am primit raspuns. Au fost si cazuri cind nu am stiut de ce, dar asta a fost de citeva ori in doua decenii. In rest, in proportie de 90-95%, am primit raspuns. Am primit raspuns si la rugaciuni facute cu ani de zile inainte, si la care nu ma mai asteptam sa primesc vreun raspuns. Dar cel mai extraordinar e cind ma rog pentru ceva si primesc mult mai mult decit am cerut, sau cind doar imi doresc ceva, si primesc, fara a mai apuca sa ma rog. Eu numesc asta rasfat din partea lui Dumnezeu.
Raspunsul la rugaciuni e una din dovezile ce le am cu privire la faptul ca Dumnezeu exista. Daca as putea sa ma uit in urma la toate rugaciunile facute si la raspunsul primit la ele, logic vorbind, nu pot decit sa trag concluzia ca Dumnezeu exista, ca nu s-a facut totul la intimplare, lucrurile sunt prea evidente pentru a spune ca e doar intimplarea, din asta pot vedea ca exista ceva sau Cineva care ia seama la ceea ce eu spun cind ma rog.

33 răspunsuri:
| EmaS explică:

Bamse
Biserica adevărată este adunarea celor care au crezut din toată inima în Domnul Isus Hristos, au încheiat legământ cu El, au fost născuţi din nou şi acum trăiesc o viaţă sfântă conform învăţăturii Sfintelor Scripturi. Să nu credem că Biserica se limitează la creştinii unei confesiuni cum ar fi ortodocşii, sau catolicii, sau protestanţii, sau neo-protestanţii. Este adevărat că unii aşa cred şi toată ziua trâmbiţează că sunt unicii care vor întra în cer de parcă ar deţine monopol asupra Împărăţiei Cerurilor. Nu este aşa. Împărăţia Cerurilor este Împărăţia lui Dumnezeu şi El o dă celor care cred din toată inima în Domnul Isus Hristos şi trăiesc potrivit cu voia Lui scrisă pe paginile Sfintelor Scripturi.
Stii ce trebuie sa faci dupa ce cunosti adevarul lui Dumnezeu? Marea trimitere:Mergeti si spuneti despre vestea cea buna a iertarii prin Isus Hristos. Daca taci, inseamna ca te rusinezi cu El. Duhul Sfant iti da o putere mai mare de a marturisi.Eu prin asta inteleg ascultare, nu mandrie.

| EmaS explică:

Bamse
Adevaratul crestin are datoria sfanta de a duce mesajul evangheliei mai departe.Acesta este scopul nostru /Citeste cartea:,, Viata condusa de scopuri,, si vei vedea ca scopul nostru este sa Il facem cunoscut pe Isus tuturor oamenilor. Daca ucenicii ar fi tacut, cum crezi ca in ziua de astazi am mai fi un numar atat de mare de credinciosi? Daca doresti iti dau versete din Biblie in care suntem trimisi.

| EmaS explică:

Bamse
Domnul Isus a spus"Cine vrea sa ma urmeze,sa-si ia crucea in fiecare zi si sa Ma urmeze".
Daca cunosti poruncile este un pacat sa te inchini la idoli"Sa nu-ti faci chip cioplit nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri,sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul"Daca vrei iti mai dau trimiteri care ne opresc sa ne inchinam la altceva decat lui Dumnezeu, in Duh si Adevar.De cine sa ascult:de tine,sau de Dumnezeu?
Si noi la fel ca si voi suntem din punct de vedere legal,apartinem de Ministerul Cultelor la fel ca si Biserica Ortodoxa cu aceleasi drepturi. Avem aceleasi baze fundamentale, cu diferenta ca noi incercam sa si traim dupa voia lui Dumnezeu, sa-l traducem in viata noastra prin modul nostru de viata.Incercam sa fim crestini autentici, nu numai cu numele!

| EmaS explică:

Chelstone
De ce esti nedrept.Tu ai citit si raspunsul lui Bamse? De unde ai aparut iar? Parca si tu erai impotriva credintei? Cum cu Bamse esti de acord? Se confirma ca ai ceva personal cu mine.Ori nu esti destul de barbat sa te lupti si cu barbatii? Nu o sa-ti mai dau satisfactia sa-ti mai raspund.La revedere.

| Alphawolf a răspuns:

M-am rugat o data cand eram obosit la coltul patului sa ma ajute sa dorm neintors...si sa vezi minune! - patul mi-a raspuns - am dormit neintors.

| cristi202 a răspuns:

@Alphawolf:
Chiar te-ai rugat de pat sa dormi neintors? Nu sunt eu de acord de multe ori cu ceea ce spui, dar cred ca esti o fiinta mult prea inteligenta (se vede asta din raspunsurile pe care le dai) pentru a te ruga unui pat.
@CristinaSiOmulețiiVerziChiarExista:
Oare nu e mai usor sa zici ca Dumnezeu nu exista atunci cind ii ceri sa iti trimita niste poze cu ingerite blonde goale, si nu primesti un raspuns, decit sa cauti sa vezi ce poti sa ii ceri lui Dumnezeu pentru ca sa primesti un raspuns si astfel sa vezi ca exista? Rugaciunea e o stiinta, e o arta, pe care putini dintre credinciosi au deprins-o. Ea isi are principiile ei, si daca le respecti, incepi sa vezi ca Dumnezeu se implica in viata ta, rugaciunea nu este doar vorbe pe care le spui, e o relatie cu Dumnezeu in care comunici cu El. Si cum orice relatie intre doi oameni isi are principiile si regulile ei stabilite intre cei doi, tot asa e si cu Dumnezeu. Diferenta e ca doar El face regulile, caci El nu se poate schimba, fiind bun cu desavirsire, noi, care suntem rai, trebuie sa ne schimbam si sa acceptam regulile lui.

| danut a răspuns:

La ce fel de rugaciuni te referi, la cele citite din diverse cartuli sau adresate diverselor zeitati? La rugaciunile adresate lui Dumnezeu prin intermediul diferitelor persoane (preoti, pastori, guru, sfinti, morti, etc), diverselor obiecte (moaste, icoane, biserici, etc) sau cele adresate direct Creatorului? Dumnezeu asculta toate rugaciunile adresate Lui prin intermediul canalelor DIRECTE (Duhul Sfant) dar raspunde doar acelora ale caror rugaciuni sunt in concordanta cu spiritul, gandurile si planurile lui Dumnezeu care bine spus nu sunt asemenea gandurilor si planurile noastre. Nu exista om care s-a rugat lui Dumnezeu si sa nu fi primit raspuns de la Acesta. Totul consta a intelege ce doreste Dumnezeu pentru tine si nu ce doresti tu. Daca raspunsul nu este conform cerintelor tale sigur nu-l vei receptiona.

| FucktheSystem a răspuns:

Nup, de fapt nici n-am nevoie să mă rog, dacă vreau să obțin ceva o fac prin muncă nu prin rugă, mers al biserică, pupat de moaște și alte porcării. Eu nu aștept să-mi pice ceva din cer, mă bazez pe munca mea.

| FucktheSystem a răspuns:

@biaaa eu propun să le mulțumești medicilor că te-au ajutat să te vindeci și din banii de lumânări( și alți bani care-i mai cheltuiești pe la biserică) ai putea să le iei și un cadou în semn de recunoștință, pentru că ei te-au ajutat nu Dumnezeu.

| DianaScorpio a răspuns:

Da. Al doilea "da" vine cu aceeasi sinceritate, am primit raspuns la ele. Nu la toate inca, dar am primit.

| chelstone a răspuns:

Ema, esti de-a dreptul penibila, spui de altii ca vorbesc povesti si argumentele tale sunt aduse din alte povesti laughing
''Bamse
Domnul Isus a spus"Cine vrea sa ma urmeze, sa-si ia crucea in fiecare zi si sa Ma urmeze".''
Si eu spun ca domnul nu a spus asa, si ca de fapt nu exista nici un domn.

| chelstone a răspuns:

''Si noi la fel ca si voi suntem din punct de vedere legal,apartinem de Ministerul Cultelor la fel ca si Biserica Ortodoxa cu aceleasi drepturi. Avem aceleasi baze fundamentale, cu diferenta ca noi incercam sa si traim dupa voia lui Dumnezeu, sa-l traducem in viata noastra prin modul nostru de viata.Incercam sa fim crestini autentici, nu numai cu numele!''
Aici deja ai jignit credintele altora, plecand de la o premisa falsa, aceea ca doar ''voi'': ''noi incercam sa si traim dupa voia lui Dumnezeu''. Adica, un alt fel de a spune ca voi detineti adevarul, un adevar nedemonstrat deci un adevar gol, doar de fatada, si ca restul au doar false credinte si principii, cata ipocrizie...

| chelstone a răspuns:

Ema, fac o rectifiare si asta pentru ca eu am inteles gresit ceea ce ai spus tu, nefiind atent la numele ''basme'', am crezut ca prin faptul ca ai inceput cu basme te refereai la continutul a ceea ce a spus el.

| Malphas a răspuns:

De când mă rog de directorul şcolii să înlocuiască ora de religie cu ceva mai folositor (ore de tricotat sau ceva), şi bulangiul tot nu mă ascultă!

| Hăgiul a răspuns:

Eu nu mă rog pentru a primi ceva material, este ca o insultă pentru ceea ce înseamnă rugăciune. Din păcate, noţiunea de rugăciune astăzi este foarte distorsionată.
Mă rog pentru a-mi limpezi gândurile, pentru a-mi echilibra emisferele cerebrale, pentru a mai scăpa din lanţurile acestei realităţi, pentru a putea căpăta chiar şi un gram de gândire corectă. Mă rog din iubire pentru Dumnezeu, nu din dorinţa acerbă de a primi cele fără de folos.

| bamse a răspuns:

Zice pe undeva ca nu toti care zic "Doamne, Doamne" sunt si ascultati.

Depinde ce ceri. Unii cer sa castige la loto, sa moara dusmanii...etc.

Altii au mandrie in ei si se cred ei mai speciali si au rugaciunea fariseului: Multumesc Doamne ca nu sunt rau ca ceilalti oameni.

Iar in ziua de azi, sunt multi care si-au denumit idolii lor cu nume noi, zicand vechilor idoli hristosi.

Cred ca raspunsul la rugaciune este autocunoasterea din ce in ce mai profunda si linistea sufleteasca.

Autocunoasterea te arata ce poama esti si ca ai in tine tot raul pe care il critici la altii.

Linistea vine ca ai un Tata acolo sus care trece peste toate daca doresti sa devii cat poti tu de bun, sa te corectezi, mai ales pe interior.

Fii atenta, caci in crestinism este un singur Hristos deci o singura cale. Fii atenta ca Hristos nu a venit pe pamant acum 2 mii de ani ca sa arate acum la spartul targului calea vietii.

Voi astia cu sectele, v-ati despartit de Biserica din mandrie, deci asta e punctul vostru slab, caci ati judecat Biserica dupa preoti, nu dupa vorbele lui Hristos care a numit biserica ortodoxa Mireasa lui. Deci intoarceti-va la ortodoxie, pocaiti, adventisti, martori ai lui Iehova, ce o-ti fi voi si o sa vedeti atunci raspunsuri la rugaciunile voastre.

Ce aveti voi bun este curatia trupului, pe care puneti voi sectarii mare accent si moralitatea sociala. Insa astea sunt mai mult elemente care tin de vointa omului nu de darul divin. Deci cand omul vrea sa devina bun prin sine insusi, prin propriile forte, sa tinda spre perfectiune prin el insusi care este imperfect este culmea mandriei. Iar aici, nu va deosebiti cu nimic de budisti, care tot prin ei insisi vor sa atinga stari inalte de spiritualitate. Insa Pavel zice ca nici desfranatii, nici criminalii, nici trufasii nu vor intra in Imparatia lui Dumnezeu, deci atentie.

Deci aveti zestre cu care sa va intoarceti voi toate sectele protestante si neoprotestante, numai ca va lipseste putina smerenie.Iar smerenia e in fata lui Dumnezeu nu a oamenilor. Oamenii nu au cum sa deosebeasca un om smerit decat daca au experienta si il intreaba ce trebuie.

Gandeste-te la asta, si nu mai polemiza aiurea cu ateii pe aici sa-i convingi ca exista Dumnezeu, ca nu are rost. Am facut-o si eu si am vazut ca mai rau turbeaza.

| bamse a răspuns:

Zice undeva sa nu arunci margaritare cainilor. Trebuie interpretate Sfintele Scripturi. Si asa cum iisus a ales apostolii atunci, tot asa va alege El pe cineva crede El sa-i descopere sensurile Scripturii. Eu cred ca El asa va face pana la sfarsit si ca e mandrie sa creada fiecare ca intelege de capul lui. Eu ce stiu am cules de la Sfintii Parinti, care au avut acelasi dar ca si apostolii.

Altfel, e posibil sa intelegi ca atunci cand a zis "Am venit sa aduc sabie pe pamant" inseamna sa scoti o pusca si sa tragi sau sa creezi inchizitia, in loc sa intelegi talcuirea ca e vorba de sabia cuvantului.

In stilul asta, eu maine vin si zic ca ma fac piroman, caci si Iisus a zis ca a venit sa arunce foc pe pamant si ca ar dori mult sa fie aprins. fara sa inteleg ca e vorba de focul dragostei.

cat despre discutiile polemice si vestirea Evangheliei, a randuit iarasi pe cei 70 mai mici, deci El alege, nu te autoalegi tu. Noi suntem la nivel mic si trebuie sa invatam la nivelul nostru, fara sa ne dam ca stim mai mult. Eu evit sa zic de la mine, eu zic de la Sfintii Parinti, care si-au dedicat viata in asceza aflarii tainelor dumnezeiesti, apoi ni le-au impartasit noua. Ca si ingerii sunt pe categorii, unii mai mari si unii mai mici, si cei mari impartasesc celor mai mici taine dumnezeiesti. Si noi zice la Tatal Nostru, Precum in Cer asa si pe pamant. Deci ierarhie dupa criteriile lui Iisus si apostolice, nu dupa ureche, daca vrei sa fii numit crestin.

dar am zis, ca multi au dumnezei hristosi, desi invatura lor e diferita de cea a primilor crestini. E ca si cum ai fura drepturile de autor nu? E ca si cand faci o masina si ii zici mercedes. Ce s-ar intampla in lume? Ai fi trasa la judecata nu?

Iar despre pagani zice: Dupa prima si a 2-a mustrare lasa-i in pace, nu mai vorbi cu ei ( pe tema asta ). Asa zice Pavel. Sau voi nu mai ascultati nici de apostoli?

| bamse a răspuns:

Dupa cum vezi si eu vestesc, dar dupa anumite reguli. Daca alegeam calea calugariei sau a preotiei, misiunea mea era alta. Trebuie regula si ierarhie. Nu te trimiti tu singur nestiind ce sa vestesti. Repet, Mergeti si vestiti le-a zis Iisus ucenicilor, iar a fi ucenic a lui iisus nu e la indemana oricui, ci dupa multa experienta.

Insa din discutiile cu sectarii am observat aceasta caracteristica a voastra de a reveni obsedant asupra unor versete, aspecte, etc, traind incuiati in niste slove, si va vad ca nu sunteti liberi cu adevarat.

In fine, daca acestia vor tacea, pietrele vor striga, zice Iisus. Deci nu du tu grija lui Dumnezeu sa-l vestesti, ci vesteste-l prin viata ta mai bine.

Ema fa cruce, nu mai batjocori crucea lui Iisus, fii asa cum au fost romanii nostri de la inceput si intra in ascultare de apostoli si Sfintii Parinti.

Eu nu mai discut cu tine mai mult, caci am experienta si stiu ca nu o scot la capat cu voi. Dar mai sunteti cate unii sinceri si cand va intoarceti la ascultare deveniti stalpi ai lui Iisus. De esti si tu un astfel de stalp, eu ti-am batut clopotul acum ca sa auzi.

Dixit et salvat anima meam, ziceau romanii!

| Laminin a răspuns:

Hei!
Da cred in puterea rugaciunii. Rugaciunea fierbinte misca inima lui Dumnezeu. Nu am primit raspuns la toate rugaciunile, dar am credinta ca El imi va oferi ceva mai presus decat am cerut eu, dar cand hotaraste El, pentru ca El are un plan mai bun pentru viata mea decat imi pot imagina eu vreodata.
Gbu :]

| PetreConstanta a răspuns:

DA Mereu cineva acolo sus M-A IUBIT

| DBlack a răspuns:

Raspunsuri primesti la nivel psihic, sau mintal. happy la nivel fizic sigur nu o sa primesti vreun raspunshee hee. creatorul este prezent prin psihic si minte. acolo este infinitul happy in puterea rugaciunii, sigur ca, cred. este ca un fel de meditatie happy

| InnocentSmile a răspuns:

Da cred si da am primit!
este imposibil sa nu primim macar un mic raspuns!

| oohYeahBoo a răspuns:

DA, spun cu mâna pe inimă că am primit răspuns! Dar asta doar când eram beat...

| cnaibig a răspuns:

Da, cred si da am primit am avut o problema grava de sanatate, m-am rugat si Bunul Dumnezeu m-a ajutat!

| cnaibig a răspuns:

@FucktheSystemFacePauzăDeTpu : este adevarat medici au facut piciorul dar cine le-a dat minte doctorilor sa faca operatiile bine fara nici o greseala?! Dumnezeu, normal orice ati spune Dumnezeu ajuta intotdeauna!

| herbalist a răspuns:

La prima intrebare raspunsul meu e clar da iar la a doua un da la fel de sincer ca primulwinking

| Gstefan a răspuns:

Credeti in budha, vishnu, thor si odin? Ati primit vreodata raspuns de la ei?

| Heart2014 a răspuns:

Da,cred. si da, am primit mereu raspuns la rugaciuni! dar tu?

| YoungMoneyWeezy a răspuns:

Nu prea cred si nu am primit rasp la rugaciuni.Da cred ca din cauza ca de 3 ani jum.n-am mai fost la biserica.