| afrodita3333 a întrebat:

Credeti in teoria aceea cum ca gandirea pozitiva atrage energii pozitive in viata noastra si lucruri mai bune iar cea negativa energii rele? Este mai bine sa fim pozitivi si sa ne gandim ca totul o sa fie bine?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Aici nu e vorba de energii ...aici e vorba de subconstient!
O gandire pozitiva iti afecteaza subconstientul, si deci deciziile pe care le iei in viata... dandu-ti seama de ele sau nu!
O gandire negativa atrage de la sine o reticenta in actiunile noastre care in cele mai multe cazuri ...ne trage in jos!
Sa gandesti pozitiv inseamna fericire...sa gandesti negativ inseamna tristete!
Fie ca accepti asta sau nu ...conceptele astea doua iti afecteaza direct subconstinetul!
Si e adevarat atunci... fericirea si tristetea ti-o faci singur

| CupY a răspuns (pentru Apache):

Nimic mai greșit maestre. Gândirea Freud presupun din ce spui tu. Nimic nu este posibil fără Dumnezeu cu ajutorul căruia facem orice lucru din viața noastră. Ai încercat să fii fericit la comandă, dacă tu poți să-ți faci singur fericirea?
Excemplu concret: ești în pustine în deșert ai rămas singur și ți-a murit mașina. Vrei sa spui că dacă eu gândesc pozitiv devin fericit în 15 minute sau cât trebuie să gândesc pozitiv ca să fiu fericit că risc să mor acolo?
Meditează la asta. Eu am căutat și am aprofundat fericirea, și până nu o treci prin filtrul trăirilor tale nu poți da sfaturi altora din cărți.
Caută adevărul și el te va elibera!

43 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

N-ai cum sa te gandesti ca esti sanatos, cand, de fapt, tu esti bolnav de leucemie, decat daca te minti de unul singur, ceea ce nu-ti va schimba energia negativa in energie pozitiva. Factorul declansator de energie este acolo, leucemia; n-ai cum sa tratezi efectele pana ce nu ai tratat cauza.

| afrodita3333 explică (pentru Vizitiul):

Da,sunt de acord cu tine.Pt mine a fi optimist inseamna a avea incrdere in tine si sa nu faci din toate nimicurile o tragedie dar in cazuri mai speciale precul leucemia este mai greu si in unele cazuri inutil dar nu te ajuta nici daca esti pesimist si te gandesti in fiecare clipa ca o sa mori.Trebuie sa pastrezi un echilibri, sa fii optimist si in acelasi timp cu picioarele pe pamant ca altfel o cami iei razna la un moment dat.

| Vizitiul a răspuns (pentru nobodybutme):

Da? Pai, in cazul asta, du-te si ucide afurisitul ala de caine. Dupa asta, baga-ti sugestii pozitive in vederea depasirii situatiei de criza. Tre' sa fii cu adevarat nebun pentru a crede ca un simplu gand iti poate aduce schimbari majore, indiferent ca este pozitiv sau negativ.

| eugenl a răspuns (pentru Vizitiul):

Tind sa te contrazic. O personalitate in medicina sau in fizica mai avea 2 luni de trait si timp de 2 saptamani, s-a inchis in casa si a ascultat, vizionat, citit, numai intamplari amuzante. A facuzt ceea ce se numaeste "terapia prin ras". Dupa doua saptamani cand a ajuns l-a consult au constatat ca era sanatos. Explica acum daca mai poti!winking

| Vizitiul a răspuns (pentru eugenl):

Cand i s-a zis ca mai are 2 luni de trait, i s-a dat o prezumtie eronata. Mai mult ca sigur i s-a gresit si diagnosticul. De ce era suferind? Cati oameni nu s-ar fi lecuit prin terapie ludica (terapie prin ras), daca s-a dovedit a fi atat de eficace. Lasa-ma cu glume de genul, ca n-am simtul umorului.

| eugenl a răspuns (pentru Vizitiul):

In cartea "Puterea extraodinara a subconstientului tau" se vorbaste despre credinta adevarata, iar in cazul acela tot asa a fost. Aceasta credinta s-a pierdut de mult. Si nu e vorba de religie, este cu totul altceva.

| Vizitiul a răspuns (pentru eugenl):

Mno bine, bre, eu ma retrag din discutia asta. Ma las pagubas; deja o dai in credinta. Te salut.

| nobodybutme a răspuns (pentru Vizitiul):

Hai sa-ti redau din aceea carte (si sa stii ca nu e carte de fictiune) insa nu mai retin exact asa ca am sa zic de la mine. O persoana era suferinda de o boala, mi se pare ca era cancer, infine pronosticul a fost pus de catre doctori, fiul acelei persoane i-a daruit nu stiu ce cruce sau un bat, whatevar, spunandu-i ca are puteri tamaduitoare sau ca e atinsa de nu stiu ce moaste, sau alte aberatii de genul, insa nu era deloc adevarat, si vreau sa spun ca acea persoana a crezut atat de mult in acel obiect si ca se va face bine in cat s-a vindecat fara ajutorul doctorilor. Nu mai stiu daca e vorba de cancer, ciroza, nu prea are importanta, eu doar ti-am dat inca un exemplu ca sa vezi ce poate face puterea sugestiei. Stiai ca toate functiile vitale ale organismului sunt controlate de catre subconstient? E intrebare retorica, ar trebui sa te gandesti mai mult la asta

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

De ce nu ma mir, de cate ori vine vorba de credinta, fugi ca...(suna prea urat ca sa continui cunoscuta expresie).

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Nu fug! Atat ca nu trag la credinta precum musca la ****. Suna prea fain.

| harciog a răspuns:

Da,dar o pozitivitate naturala nu impusa.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

Nu.
Cum a spus şi @MortemAeternum, gândirea pozitivă are efect numai asupra dispoziţiei tale. În general când eşti într-o dispoziţie bună ai şi mai multă voinţă. De aici vine şi mitul ăsta.
Cât despre porcăria aia 'Secretul' sau cum s-ar mai chema, sunt doar nişte şarlatani.

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

P.S : Nu uita ca totul este in esenta format din atomi;) Aceeasi material carte formeaza o scandura te formeaa si pe tine sau pe mine.

Mecanica cuantica reprezinta viitorul, aici vorbim de nivelul subatomic, adica mergem chiar mai adanc decat atom.

http://www.scientia.ro/......ntica.html

| shadovv a răspuns:

Asta nici mistica nu mai e! E doar prostie si reclama. Stii cate carti au vandut tipii aia?

| TychoB a răspuns:

Pro tip: daca cineva iti explica, te intreaba, vrea sa iti vanda ceva sau vorbeste cu tine si auzi cuvantul 'energie' urmat de subtila, invizibila, pozitiva, rea, daunatoare etc. (cam orice cuvant ce nu are legatura cu miscare, temperatura sau EM), ii zici 'la revedere, drum bun' si pleci.

| Ianna33 a răspuns:

Nu e o teorie, e un adevar, un principiu al Universului. Esti ceea ce gandesti.

| MâţulMov a răspuns:

Nu, chiar, eu mai mereeu sunt vesel si pozitiv, dar din cate am vazut, toti copii care sunt corigenti si lenesi primesc cele mai bune manuale, iar eu spre exemplu care am 10 pe linie primesc cele mai jerpelite manuale.
Ce sa-i faci, asta-i viata. Eu nu zic ca trebuie sa fim emo, dar daca faci ''fapte bune'' cum zice profa de religie laughing toti isi bat joc de tine.

chiar nu stiu ce mai putem face in zilele aste-a de c***t.

| MortemAeternum a răspuns:

Bazaconii de marketing american, trebuie sa fi prost...

| MortemAeternum a răspuns:

Daca ai fi ascultat niste maruturii ale unor oameni care au fost in lagare de concentrare, sa vezi cum le spuneau apropiatiilor totul o sa fie bine draga, nu iti fa griji, iar apoi ii gazau laughing, gandirea pozitiva are un efect doar asupra starii tale de spirit, nu si asupra mediului inconjurator.

| 220V a răspuns:

Uau, ati auzit de secret?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 220V):

E misto secretu. eu cred caa functioneaza

| 220V a răspuns (pentru anonim_4396):

La tine functioneaza?

| cosmasavoare a răspuns:

Logic si normal este sa gandesti mereu pozitiv pentru a nu te afecta pe tine ca persoana, dar acum daca gandesti pozitiv sa nu iti inchipui ca mereu o sa castigi la loto sau tot ce iti propui o sa mearga struna!

Este adevarat ca atunci cand gandesti pozitiv ai o stare de spirit mai vesela esti mult mai implinit si plin de viata pe cand daca stai si andesti mereu negativ nu faci altceva decat sa iti induci o stare de spirit pe care sigur nu ti-o doresti!
Asa ca gandeste pozitiv pentru binele tau!

| CupY a răspuns:

E demonstrat științific.

http://www.forum4you.ro/raiul/

| Paulla a răspuns (pentru CupY):

Mă aştept de la cineva care afirmă că un lucru este demonstrat ştiinţific măcar să numească studiile care au demonstrat lucrul respectiv.

| 220V a răspuns (pentru Paulla):

E demostrat stiintic, e vorba de efectul placebo, creierul ii cel mai puternic medicament descoperit, dar de, voi nu stiti, ca cu creierasul tau, poti sa faci mai mult decat iti imaginezi, si nu ma refer la ce stiu eu ce porcarii, dar trebuie sa stii sa-l folosesti

| 220V a răspuns (pentru Paulla):

In filmul secretul, spune clar, ca secretul e sa faci ce iti place, ca daca faci asta, automat o sa ai parte doar de lucruri care iti plac, e asa greu de inteles?

| Paulla a răspuns (pentru 220V):

Am auzit şi eu de efectul Placebo şi e o diferenţă destul de semnificativă între el şi acea 'lege a atracţiei'(sau cum au mai numit-o) ce e prezentată-n filmul ăla. Şi ca fapt divers, efectul Placebo nu funcţionează mereu. Funcţionează destul de rar(şi atunci în cazuri 'slabe', ca să zic aşa).
'secretul e sa faci ce iti place, ca daca faci asta, automat o sa ai parte doar de lucruri care iti plac' în fiecare zi văd persoane care fac ce le place. Iar ironia e că n-au parte doar de lucruri care le plac. Realitate nu poate fi sfidată doar de gânduri pozitive.

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

Filmu acela fabuleaza mult asta-i clar. Dar iti garantez ca are un oraesce sambure de adevar. Eu am vazut efectul asa zisei legi a atractiei cu ochii mei. (si stii ca eu nu fac afirmatii gratis) Sunt multe chestii pe care nici nu le stim. Eu chiar tind sa cred ca, creierul nostru este mult mai potent decat pare
Pe principiul legii atractiei functioneaza si religia.
Nu uita ca, microprocesorul, se bazeaza pe mecanica cuantica, este un domeniu cu totu nou si pare destul de interesantwinking

| EmaS a răspuns (pentru 220V):

Deh,eu continui sa sper ca te vei schimba.

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Cred în voinţa şi cred că cei puternici o posedă într-o cantitate mai mare, dar nu cred în credinţă oarbă. Cred că va avea mai multe şanse de vindecare cel care luptă pentru asta, dar nu cred că diferenţa va fi atât de semnificativă.
Sâmburele de adevărat pe care-l văd eu în acea lege a atracţiei e faptul că o dispoziţie bună duce la o voinţă mai puternică.
Religia e exemplul perfect. Ea se bazează pe autosugestie. Persoanele religioase în general vor avea o stare de confort psihic, ele crezând că lumea e în grija unui zeu, dar realitate va rămâne neafectată de ideile lor iar în lume vor continua să apară boli incurabile, foamete, războaie etc etc.
Nu cred în aşa noţiuni ca 'energie pozitivă, negativă, folositoare, nefolositoare, bună, rea etc.'. N-au treabă cu fizica.

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

Lasa enegriile happy Citeste ce am pus in link happy
Sunt multe chestii pe care nu le intelegem, dar care au o explicatie. Si aia nu este aceea ca un zeu a creat totul din energie. Este mult mai complex si mai interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afrodito, cum te vad eu in poza aia...hai fii pozitiva si cu mine putin!

| afrodita3333 explică (pentru anonim_4396):

Hai c-ai fost simpatic laughing...ai fi primit funda daca nu ar fi fost o intrebare seriasa laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru afrodita3333):

Data viitoare. stau cu ochii pe tine c-ai zis ca-mi dai funde happy

| afrodita3333 explică (pentru anonim_4396):

Nici o problema...pentru un raspuns bun o sa primesti funda laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand gandesti ca totul este bine trebuie sa si crezi sa fii convins ca asa e sau ca va fi.este scris; daca cineva ar avea credinta cat un bob de mustar...ar putea muta muntii.sau; apropiete femeie, credinta ta te-a mantuit.sau sfantul petru cand i-a cerut mantuitorului sa-l cheme la el,a mers pe apa dar cand s-a indoit, se scufunda.a strigat Isuse scapa-ma; putin credinciosule, pentru ce te indoiesti? cand cereti ceva in rugaciune in numele meu sa cereti si vi se va da.iar cand cereti sa credeti ca a-ti si primit.deci credinta cea mare te va ajuta intodeauna.

| Avaya a răspuns:

Uite eu ma trezesc dimineata si zic"azi o sa fie totul okey" nu-mi fac griji si chestii si totul e okeyhappy

| nobodybutme a răspuns:

Da cu siguranta, culegi cea ce semeni, este o lege unanim acceptata. E bine sa-ti pastrezi optimismul insa e bine in acelasi timp sa fi si ancorat cu realitatea, e de prisos sa aspiri la mai stiu eu ce bogatii pe cand tu de fapt esti sarac lipit pamantul, e bine sa sa speri tot timpul la ceva mai bun, insa nu la ceva concret caci astfel vei avea parte de dezamagiri, e bine sa crezi ca tot timpul ceva bun va avea loc, si e bine sa si sti sa apreciezi un lucru bun.

| nobodybutme a răspuns:

Sunt cazuri concrete in care multe persoane s-au vindecat doar prin puterea sugestiei, sau din contra, s-au imbolnavit din cauza starii psihice morbide. Iti recomand cu caldura sa citesti cartea "Puterea extraordinara a subconstientului tau", o gasesti pe internet, in caz contrar poti sa-mi trimit un mesaj si am sa ti-o trimit in format pdf, aceasta carte o sa te lamureasca iti garantez!