| anonim_4396 a întrebat:

Bunaa, extraterestrii mititeiiii!laughing)
*seriozitate* straight face
Credeti ca o gandire pozitiva atrage lucuri pozitive, iar una negativa lucuri negative?
Daca da, de ce? Daca nu, de ce? laughing
:* *cata iubire* :*
laughing

5 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Dacă ai o gândire pozitivă o să reușești mereu ceea ce ți-ai propus.
De exemplu, dacă trebuie să înveți pentru un test sau examen, iar tu te gândești că este prea multă materie și nu o să reușești să înveți nimic, chiar nu o să reușești. Îți hrănești subconștientul cu gânduri negative și acesta reține doar că nu poți face acel lucru. Dar, dacă te gândești că poți învăța pentru o notă mare, chiar o să iei o notă mare.
Ți-am dat un exemplu, dar sunt mult mai multe exemple în care o gândire pozitivă îți aduce doar lucruri pozitive.

| T0T a răspuns:

Nu atrage lucrurile pozitive/negative, dar o gândire pozitivă/nagativă influențează acțiunile tale. Și acțiunile tale pot atrage lucruri pozitive/negative.

| LoveSleep a răspuns:

Nu și nu.

| OldSoul a răspuns:

Da si nu, daca ai o gandire negativa vei incepe sa te simti prost si altele, dar daca esti optimist vei vedea partea plina a paharului, deci daca esti optimist oarecum este mai bine, nu te mai deranjeaza asa mult lucrurile negative.

| Sociopat a răspuns:

Daca esti mereu optimist nu mai e nimic special cand se intampla ceva bun dar cand se intampla ceva rau esti devastat si socat.
Daca esti mereu pesimist si cea mai mica farama de bine care ti se intampla iti lumineaza ziua. Apreciezi mai mult lucrurile bune care ti se intampla.