| EmaS a întrebat:

Afirmatiile sunt lucruri pe care le gandim sau pe care le rostim. Daca ea este pozitiva, aduce rezultate pozitive, daca este negativa aduce rezultate negative.Credeti ca cuvintele pe care le rostim au putere?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Da,au. Prin cuvinte putem dărâma sau zidi un suflet.
Se zice că uneori cuvintele sunt mai dureroase decât faptele!
Chiar şi în Biblie găsim: " Căci din cuvintele tale vei fi scos fără vină, şi din cuvintele tale vei fi osândit."

54 răspunsuri:
| EmaS explică:

Am ras pentru ca doream sa te intreb daca porti cumva si tu fusta! Iar te amagesti singur!

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

M-as bucura sa ai dreptate.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Eu intotdeauna am dreptate!:p

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Tu ma copiezi doar.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Chiar nu intentionez! Ti-am mai spus nu reprezinti un model de viata pentru mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Tu intotdeauna ai dreptate? laughing Asta, cind esti singura laughing

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Niciodata nu sunt singura!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nici cind faci dus?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

A! a! Nici chiar atunci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Inteleg ca te-a convins Hombre sa intri in jacuzzi-ul lui? laughing

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Foarte de ajutor raspunsul tau. Nu stiu ce ne-am face fara genii ca tine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu trebuie sa fii geniu, sa inveti romaneste. Mai deschide si tu cartea de gramatica, nu te teme ca nu musca.

| harciog a răspuns:

Stai un pic sa-mi creasca barba, macar sa par daca nu sint mai sfatos.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

CA CUvintele, sigur ca da!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ete na. Asta nu-i asa de grav. Mai grav e ca vorbeste cu multi de "i" si baga cuvinte carora nu le cunoaste intelesul, in contexte nepotrivite. Da' nu-i nimic daca greseste, se roaga seara si e iertatawinking

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nici mie nu imi plac utilizatorii neglijenti a caror postari sunt pline de greseli de scriere. Dar scopul nostru este sa le venim in ajutor, nu sa ii criticam. Am observat greseli si la doamna profesoara, dar ea si-a castigat acest drept, nu? Nu te mai obosi sa dai raspuns pentru ca nu voi mai raspunde. Daca doresti sa gasesti greseli cauta in alta parte. PA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Greselile de tastare apar cind tastezi repede, nu din neglijenta si e mai putin grav decit daca faci greseli pentru ca ti-a fost lene sa inveti gramatica.

| Dumnezău a răspuns:

Da,si nu doar cuvintele, dar si modul in care le spunem.Starea noastra este usor influentabila,astfel putand uneori sa aruncam cuvintele nepotrivite,sau pe un ton deranjant,persiflant,intr-un cuvant, nepotrivit pentru imprejurari. Puterea asta a cuvintelor, depinde si de interlocutori, de cata atentie confera cuvintelor ce li se spun, si modul in care judeca unele cuvinte.

| Inferno a răspuns:

Afirmatiile sunt lucrurile pe care le rostim nu pe care le gandim.
Important este ca afirmatia sa fie adevarata.

Răspuns utilizator avertizat
| pwp a răspuns:

Da,chiar au.
Si cateodata regretam afirmatiile pe care le facem.

| EmaS explică (pentru pwp):

Da, chiar asa este. Eu una am facut greseala aceasta cu unul dintre copiii mei. Mereu ii reprosam ca nu este la fel de inteligent, de cuminte ca ceilalti doi. Am facut comparatii gresite, am spus cuvinte care nu trebuiau rostite. Dar, din momentul in care am invatat ca, cuvintele mele au putere am inceput sa spun cuvinte de apreciere in dreptul lui si incep sa vad rezultate.

| pwp a răspuns (pentru EmaS):

Si mie mi s-a intamplat sa regret ce-am spus...si as fi dat orice ca sa dau timpul inapoi si sa nu mai spun ce am spus.
Ma bucur ca v-ati dat seama de asta inainte de a fi prea tarziu.

| 4b a răspuns:

''Moartea si viata sunt in puterea limbii...''

| Hmmmm a răspuns:

Da-mi un exemplu de afirmatie pozitiva urmata de un rezultat negativ, ca sa nu zici ca te contrazic eu.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Te las pe tine. Eu cred ca o afirmatie pozitiva aduce cu sine un rezultat pozitiv. Bineinteles ca tu vei gasi si exceptii. Sunt dispusa sa le ''ascult''.

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

O sa exemplific din ograda ta. Tu, ca o buna crestina ce esti, arunci cu sfaturi dumnezeiesti pe la toate colturile, ba mai mult, le si impui (asa trebuie' sa faci ca sa ai viata vesnicarolling on the floor!). N-ai zice tu, ca crestina, ca asta-i o afirmatie pozitiva, dar rezultatul cum e? Ca vorba aia, fiecare pasare trebuie' sa piara pe limba ei (libertatea de a alege). Dar tu, iti bagi limba peste limba altora si vezi tu, se face un schimb de saliva mai putin igienic.

| SentimentalConsil a răspuns (pentru Hmmmm):

In politica gasesti o gramada laughing

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Partea buna este ca tu care nu vrei ai parte de evanghelizare, ai, si ti se formeaza niste idei calauzitoare care functioneaza in subconstientul tau. Si partea pozitiva este ca te face constient atunci cand gresesti.

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Da, bine. Vezi ca d-zeu nu vorbeste de subconstient nicaieri. Combini stiinta cu credinta dupa bunul plac si te faci de rahat.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Inseamna ca nu stii ca sunt multi oameni de stiinta care sunt in acelasi timp si credinciosi. Stiinta este definita ca,,, investigarea, observarea, experimentala si explicarea teoretica a fenomenelor,,. Stiinta este o metoda pe care oamenii o pot folosi pentru a capata o intelegere mai profunda a universului. Este o cautare catre intelegere prin observarea şi presupunere. Avansul in stiinta se face doar pe baza logicii. Cu toate acestea, credinta unui crestin in stiinta nu trebuie sa fie niciodata precum credinta in Dumnezeu. Un crestin poate sa aiba credinta in Dumnezeu si respect pentru stiinta, in masura in care ne amintim intotdeauna cine este perfect si cine nu.,, Stiinta fara religie este imperfecta religia fara stiinta este oarba.,, Albert Einstein.

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Iar citate si iar citate. Gandeste si tu de una singura, macar pret de cateva secunde. Eu am spus foart clar: ai aflat despre subconstient din alte parti, nu din biblie, ca d-zeu nu ne vorbeste despre subconstient. Ti-am zis doar ca amesteci lucrurile. Stiinta presupune si implica evolutia, ori creatia ramane creatie, cum esti tu, nu evoluezi veci.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Este doar pararea ta!

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

De buna seama. Nu imprumut parerile altora.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Asta nu inseamna ca tu ai dreptate.

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Chiar daca te doare, sa stii ca am dreptate...Tot timpul am dreptatea de partea mea; nedrept este doar atunci cand cineva se indoieste de parerea mea.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Chiar nu ma doare. Avem standarde si pareri diferite. De la inaltime daca privesti vezi lumea foarte mica, dar nicio secunda nu uita ca cei de jos il vad la fel de mic pe cel din varful muntelui.

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Dar aia de jos se uita in sus, spre deosebire de cei inalt pozitionati, care privesc lejer in jos, cu usurinta.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Important este ca te vad la fel de mic!

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Ne asemanam, dar ne distingem. Tre' sa recunosti, n-ai incotro!

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Suntem atat de asemanatori si totusi atat de diferiti! Logic ca ne distingem, doar eu port fusta si pantofi cu toc! laughing

| Hmmmm a răspuns:

Da, da, ne distingem, ca doar nu si eu am ras la postul tau. Ai ras doar tu. In sinea ta ai recunoscut ca sunt mai "luminat" decat tinerolling on the floor.

| Hmmmm a răspuns:

Sharvany, pai evita-ma atunci, nu te mai contrazice cu mine, nu ajungi nicaieri, sunt mai destept. Cu toata modestia! Vezi ce putere au cuvintele mele? Te tin aicirolling on the floor.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Oricum stau aici. Nu-i bai. Nu trebuie sa te superi pe mine. Eu te apreciez ca om. Si eu eram ca tine. Ma credeam superioara, nimeni nu imi ajungea la nas. Dar, am inteles ca nu sunt cu nimic mai superioara decat cei din jurul meu.

| Hmmmm a răspuns (pentru EmaS):

Sa nu ma supar pe tine?rolling on the floor)Zau ca ma amuz copios pe seama ta; ai o varsta, dar nu releva deloc ce ar trebui. Nu ma poti aprecia la adevarata mea valoare pentru ca nu ai valoarea mea. Te credeai superioara, nimeni nu iti ajungea la nas...Eu nu ma cred superior, eu sunt superior si nimeni nu-mi poate ajunge la nas pentru ca-mi tin nasul in batista (duhneste a prostie). Ai inteles ca nu esti cu nimic mai superioara decat ceilalti pentru ca niciodata nu ai fost, ci doar te-ai crezut, spre deosebire de bine, care SUNT! Ma opresc aici cu posturile, deja ai primit prea multa atentie. D-zeu sa te calauzeasca.

| EmaS explică (pentru Hmmmm):

Eu am realizat ca tot ce am si tot ce sunt le-am primit de la Dumnezeu.
La tine intr-adevar, se vede ca te crezi cel mai destept, din postarile tale! Oricum, ne simtim onorati sa avem parte de genii aici pe TPU!

| TheCritic a răspuns:

Intr-o oarecare masura au putere, dar nu mereu. Depinde si de modul in care ni le alegem, momentul... Se pot schimba rolurile adica, afirmatie pozitiva, rezultat negativ si invers. Acum, depinde si de om, pe unii ii ating cuvintele, pe altii sentimentele si tind sa cred ca ma aflu in ultima categorie. Cred ca uneori, cuvintele sunt doar un mod de razbunare, nu neaparat ceva real, cuvintele pot ascunde sau pot arata ceva daca esti sincer atunci cand le rostesti. Deci, cum am mai spus, depinde de la persoana la persoana daca, cuvintele rostite au putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. nu numai rostite. nu tine faza cu gandesc una si spun alta, deci ambele trebuie sa fie pozitive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca au putere, mai degraba au substrat. Puterea e intre urechile lu' ala de receptioneaza o afirmatie, nu in gura lu' ala de-o emite... doar daca ala nu e vreun sef, ca atunci nici nu mai conteaza ce debiteaza...

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Cuvintele inseamna mult. Cuvintele pot rani, cuvintele pot aduce lacrimi, cuvintele pot aduce zambete. In cuvinte exista puterea prin care noi creem sau distrugem. Putem zidi sau darama. Asculta ce zice înteleptul Solomon: „In puterea limbii este viata si moartea".

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vezi... exact ce incercam sa subliniez eu. Degeaba iti trimit eu o fraza cu conotatii, daca tu bati campii aiurea si nu intelegi sensul ei.
Stai sa mut pe caps lock tastatura, sa intelegi mai bine. GATA!
CUVINTELE SUNT SUBIECTIVE, FUNCTIE DE SUBIECTUL CE LE RECEPTIONEAZA!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Waw! Am reusit sa te enervez?! Daca as putea sa iti citesc gandurile!

| richarddawkins a răspuns:

Ateismullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll