| Dorotheea21 a întrebat:

"Creierul este un Povestitor. Prin el vedem cum sunt lucrurile, sau ne imaginam cum ar putea sa fie."
Ce este realitatea pentru voi?
Cat anume din "realitatea" voastra credeti ca este imaginatie?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Dupa parerea mea, cu ceeace cunoaste fiecare in prezent, explicatia e tehnica si destul de prozaica.

Intrebarea si-au pus-o multi inainte, filosofi, poeti ("Că vis al morţii-eterne e viaţa lumii-ntregi") daca ceeace percepem (sau credem ca percepem) e realitate sau iluzie.

Aproape nimeni nu se indoieste ca sediul gindirii este creierul, care este insa incapsulat, izolat de lumea inconjuratoare. "Prin el vedem cum sunt lucrurile, sau ne imaginam cum ar putea sa fie.".

"Realitatea" ne este livrata de senzorii nostri (vaz, auz, limbaj, senzori din interiorul corpului etc) continuu, la o viteza de 40 Mb/s, o viteza foarte mare. E vorba de milioane de biti de informatie in fiecare secunda. E normal, pentru ca primim semnal video si audio de mare rezolutie, plus altele.
Dupa o eventuala prelucrare sumara (ochii sunt si ei capabili de anumite operatiuni de baza de procesare) informatia se trimite in creier (in doua locuri). Dar in primul rind este preluata de partea subconstienta a creierului (la care nu avem acces, desi e cuibarita in noi) care continua prelucrarile. Daca privim la un sarpe de exemplu, procesarea consta in a recunoaste forma lui, a cauta intr-o baza de date imensa in memorie (experienta noastra) si identifica "sarpe" dupa care se face o cautare in alta baza de date pentru a identifica riscurile legate de el. Apoi se face o prelucrare (calcul) din care poate rezulta un avertisment "Fugi!" sau "Stai..." care ne este trimis in zona constientului, in aceasta forma filtrata, la un flux de informatie continuu dar mult redus. Pentru ca nu putem procesa (tine in minte) constient mai mult de 5-8 biti pe secunda.

Tot subconstientul ne mai pune la dispozitie imaginea continua (banda video) a lumii si toate celelalte. Daca primim un pumn de la cineva, ne pune la dispozitie senzatia de durere localizata in zona respectiva.

Important de observat este ca aceasta informatie continua si filtrata ne e livrata cu o intirziere de jumatate de secunda! Se poate spune ca aceasta jumatate de secunda este distanta noastra in timp fata de realitate si totodata o aproximare a timpului necesar computerelor din creier sa proceseze informatia. Lucrul asta ne e impartasit de experimentul psihologului Libet prin 1970. Nimic nou deci. https://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Libet

Deci percepem realitatea prin intermediul unei simulari care o filtreaza (subtiaza) atita cit sa avem puterea sa o urmarim. Aceasta simulare corespunde realitatii (pumnii pe care ii primim si interactiunile noastre sunt cit se poate de adevarat) dar este totusi o simulare. Viata nu e o iluzie, dar noi o percepem cu limitari - mai bine decat nimic...

Toate lucrurile astea sunt tehnice si nu au de a face cu capacitatea noastra de a inventa. Dimpotriva, noi suntem creati ca sa ne straduim sa percepem realitatea cit mai exact. Dar posibilitatile tehnice sunt asa cum sunt.

S-a cercetat si scris foarte mult despre asta (si ar merita citit o parte, macar de prin Wikipedia) iar eu citez din memoria doar o mica parte.

29 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

E un creator. Prin el vedem ce avem nevoie si ce nu. Percepi ceva intr-un anumit fel in functie de nevoile tale.

Apa e formata din molecule, pentru ca ne e daunatoare in cantitati mari, o vedem, pestii probabil n-o vad, dar moleculele din aer nu le vedem, totusi, aerul e materie. Tot ce exista e format din atomi sau molecule, daca am vedea totul, ar fi un fel de ceata permanenta, n-am putea distinge ceva.

| CuriousStuff a răspuns:

Tu numai intrebari de natura filosofica pui pe aici?
Realitatea e tot ce ne inconjoara si nimic din realitate nu poate fi imaginar, se bat cap in cap, sunt antonime. Eventual dragostea, in unele cazuri.

| Dorotheea21 explică (pentru CuriousStuff):

Realitatea ta "e tot ce ne inconjoara si nimic din realitate nu poate fi imaginar?" laughing
Asa? laughing
Bine.
Ce este pentru tine hiperrealitatea? big grin

| CuriousStuff a răspuns (pentru Dorotheea21):

Scuza-ma ca nu am timp de filosofat si nu am cunostinte asa multe despre subiect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CuriousStuff):

E femeie, cu asta se ocupa ele.

| Dorotheea21 explică (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze ca nu ma ocup cu tractoarele. happy
Cine nu are cunostinte despre subiectul "realitate", rolling on the floor poate sa mearga linistit la Dragoste si sex!
Cine stie cate copile de 12 ani au mai ramas gravide pentru ca le-a privit iubitul un pic mai lung in ochi. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

rolling on the floor ce urat ai zis o.

| UnBroken2016 a răspuns:

Lasand la o parte intrebarile astea "filozofice" care doar starnesc certuri am sa iti raspund totusi la intrebarea ta. Si nu la intrebarea "cat" ci mai degraba " ce". Eu cred ca bunatatea nu exista cu adevarat ci e doar o iluzie tampita. Chiar exista cineva care e altruist? Eu cred ca majoritatea o fac doar de frica ( barbosul se uita din ceruri mereu, are acoperire buna peste tot ) sau ca asa le spune societatea ca e bine sau o fac ca sa se simta ei bine. Pana la urma tot pentru tine e acel bine nu pentru cine il faci.

| Mădă0611 a răspuns (pentru UnBroken2016):

:O se mai trezeste lumea.
https://www.youtube.com/watch?v=n8C-ntwUpzM
Mi-a zis cineva ca numai eu am idei din astea, si subiectul era unu slabut pentru mine. Am inteles ca totul e pentru propria supravietuire, deci si reproducere, asa ca in fiecare comportament al fiecarui om caut logica, ii caut legatura cu supravietuirea/reproducerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord cu citatul.
Realitatea e formata din lucrurile pe care le vezi cum sunt ele si lucrurile pe care le percepi altfel fata de restul. Astea doua, formeaza realitatea ta personalizata.Nu ai cum sa stii totul despre orice.Iti mai dai si cu parerea gresit.
Nu am nicio idee ce trebuie sa raspund la "ce anume din realitatea voastra e imaginatie?", habar nu am ce.Probabil ca sunt destept si eu sunt prost, sau ca sunt prost si de fapt sunt destept, sau sunt de amandoua si de fapt nu conteaza.

| Dorotheea21 explică (pentru anonim_4396):

Citatul ii apartine lui Morgan Freeman, chiar daca nu esti tu de acord cu el.
Poate odata am sa pun un citat din Einstein, numai ca sa rad de voi si de al vostru "Nu sunt de acord!" laughing
Nu stii sa raspunzi la intrebare? Nu este o problema, raspunde la alta. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Imi plac filmele lui, dar asta nu inseamna ca are dreptate mereu,e si el om,corect? happy
Si uuu, ce rea esti tu acolo, ok, raspund la alta, da maine, ca-s obosit sarmanu de mine.
Si nu, nu pune citate cu ale lui Einstein ca ma omori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorotheea21):

"Numai sa rad de voi si de al vostru * *Nu sunt de acord!** "
Doro draga,oricine il poate contrazice pe Freeman,Einstein,Steinhardt,Berne sau oricare alt inventator, filosof, fizician, etc. Daca ei au sustinut o idee, nu inseamna automat ca toti ceilalti trebuie sa creada in ea. Avem dreptul la opinie.
Revenind la intrebrea ta, hindusii sustin ca mintea este maya, adica valul iluziei.Asadar,spun ei, totul este creatie mentala.Cand ea inceteaza a mai crea iluzii, se retrage in propriul vid care este Nirvana.Totu.i visare!

| Dorotheea21 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspunsuri. happy
Ezit intre tine, ubox7007 si Mada0611, asa ca nu voi da fundita chiar acum. happy

| ubox7007 a răspuns:

Eu nu cred ca cineva vede un lucru exact asa cum este el, ci mai degraba cum il "citeste" creierul, apoi ca in mare parte citeste realitatea, este altceva. Pt mine cel mai probabil opinia mea pentru viitor este imaginatie, pentru ca am 19 ani...

| Dorotheea21 explică (pentru ubox7007):

Imi place.
Pana acum, esti cel mai aproape de realitate. happy

| Nitunitu a răspuns:

Realitatea pentru mine este formata din sentimente si taramul imaginatiei.

Restul se numesc natura si societate.

Opinia mea...

| LostInPark a răspuns:

Creierul e un bulangiu, nu un povestitor. Daca punem si amintirile false inradacinate involuntar, nu mai exista realitate.Sau macar nu te mai poti baza pe ea.Imaginatia n-are treaba, pana si nebunii percep destul de bine realitatea, numai ca insista sa completeze.
Morgan Freeman, un tip care isi vinde vocea, a generat o fundita in universul asta.

| ambicio a răspuns:

Realitatea pentru mine este ceea ce văd și simt.

| Ripley a răspuns:

Tinand cont ca ochii primesc de fapt niste impulsuri electrice pe care creierul apoi le transforma in lumea pe care o "vedem" as putea spune ca totul e imaginatie laughing

| Dorotheea21 explică (pentru Ripley):

Cu ochii vezi, cu gandul iti imaginezi. Ce te faci insa cand atingi "imaginatia" asta a ta? laughing
Daca era simplu de raspuns, nu mai intrebam. big grin
Merci oricum. happy

| Ripley a răspuns (pentru Dorotheea21):

Poate ca nu atingi nimic, doar ti se pare ca atingi ceva

| Dorotheea21 explică (pentru Ripley):

Ah! Am atins niste taste.
Se vede?
Adica, citesti? happy

| Ripley a răspuns (pentru Dorotheea21):

De unde stii ca eu exist si nu vorbesti chiar acum cu propria ta imaginatie?

| Dorotheea21 explică (pentru Ripley):

Nu am atat de multa imaginatie incat sa inventez un Ripley. happy
Ma scuzi. Nu caut atentie si nici nu vreau sa strang 70 de "raspunsuri", altfel intrebam "Ce melodie asculti in acest moment?" sau "Cum fac sa scap de cei care se uita la fundul meu si claxoneaza?" big grin
Multumesc pentru raspunsuri, noapte buna. happy

| Ripley a răspuns (pentru Dorotheea21):

E ok.Am raspuns doar pentru ca tratezi totul mult prea superficial " tastez deci exist" ..desigur, daca aia te ajuta sa dormi noaptea. Noapte buna.

| Dorotheea21 explică (pentru Ripley):

Ma enervezi si chiar trebuie sa ma culc! "Tratez" si eu un subiect, in functie de ora, ok?
La tine, tot ce vezi, este imaginatie. Bine.
Dimineata, incearca sa imi spui de ce "imaginatia" ta este asociata cu ochii si semnalul electric, in timp ce la toti ceilalti "imaginatia" se petrece numai in creier, fara a include semnale vizuale.

Ma trezesc la 10:30, ai timp. happy

| Ripley a răspuns (pentru Dorotheea21):

Felul in care bati campii e prea greu de combatut, probabil consecinta superficialitatii tale (da e o dovada a superficialitatii cand mergi la alte intrebari si arati cat de mult iti pasa ce te-a numit cineva online superficiala). Am inteles, tu esti mai desteapta decat toti ( ti-e doar greu sa arati asta ) i-ai bagat in buzunar pe toti si pe aia cu universul lor de tip holograma, pe toti. Ce pot spune, inteligenta ta e la fel de reala precum sunt culorile in realitatea din afara creierelor noastre happy bafta

| RaulAndrei20v a răspuns:

Realitatea pe care o percepem noi astazi este "realitate" doar 3%. De cand cu draconienii si cu celelalte fiinte extraterestre, realitatea nu mai e nimic. Toti conducatorii, toate marile puteri sunt de fapt ET. ET=ExTraterestru ca sa fie mai usor. Nu poti sa zici ca ce e astazi e realitate. Aproape toata cultura biblica e falsificata. Nici macar data nasterii lui Isus nu este adevarata. Isus s-a nascut la 31 martie (daca nu ma insel). Realitatea de astazi e foarte eronata. Ti-as povesti mai multe, dar acum cand scriu nu imi aduc bine aminte unele chestii. Poate in alta zi.