| Duucu a întrebat:

Cu ce lucruri de acasă aș putea face un generator de curent electric care să funcționeze manual?

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Cat de mult vrei sa-l faci tu? Te poti folosi de un motor existent, sau vrei sa-l faci tu cu totul?

Daca vrei sa-l faci sa functioneze manual, o sa-ti trebuiasca un sistem de a mari viteza de rotatie. De la, sa zicem, 100 RPM pe la vreo 3000 RPM, deci de vreo 30 ori. Asta se poate face prin roti dintate, si/sau prin roti cu niste curele de transmisie.

| User2 a răspuns:

Daca ai vreun electromotor, un dinam, un motor de flex sau chiar unul de aspirator si un mic reductor tot de la flex vei putea genera curent.