| Steregoi a întrebat:

Cum a selectat selectia naturala sa se formeze mana cu cinci degete?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

4 erau prea putine si 6 prea multe.

| Steregoi explică (pentru RoCkKiD):

Intrebarea e cum, pentru ca noi nu eram ca sa decidem ca 4 erau prea putine si 6 prea multe si chiar daca ar fi fost entitati inteligente acestea ar fi fost necesar sa modifice ADN-ul celulei ou pentru a genera maini cu 5 degete. In plus teoria evolutionista exclude astfel de entitati si spune ca pur si simplu s-a intamplat de la sine ocolind intrebari de genul de mai sus insa facand astfel exclude de fapt si selectia naturala din schema. Ce a intervenit in ADN-ul celulei ou de a generat in general maini cu 5 degete pe scala evolutiei inchipuite?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Steregoi):

Tu poti sa iti explici povestea cum vrei dar pe baza fosilelor speciile care existau pe vreamea stramosilor mamiferelor aveau pana pe la 8 degete parca. Reductia s-a facut din cauza ca nu era nevoie de ele si organismul scapa de chestiile pe care nu le foloseste (acelasi principiu pin care astronautii pierd masa musculara in spatiu). Procesul la care te referi e gresit, dedetele nu au fost construite ci s-a renuntat la ele.

| Steregoi explică (pentru RoCkKiD):

Cum a decis sau ce a determinat sau ce a obligat celula ou sa renunte la 3 degete din 8 degete? Si ca intrebarea sa fie mai explicita, ce a obligat spermatozoidul si ovulul sa formeze o celula ou care la randul ei sa formeze un organism cu 3 degete mai putin? Treaba cu astronautii e ceva diferit pentru ca astronautul e un organism deja format ( nu o celula ou ) si care ulterior pierde din masa musculara.

Ce descrii tu acolo pare mai degraba creatie si specii disparute. Si acum Dumnezeu creeaza si dispar specii.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Steregoi):

Celula ou este formata din celule stem, ele se diferentiaza pe baza informatiei genetice. Nu celula ou a renuntat la degete cum nu renunta nici la exoschelete sau alte mecanisme proprii organismului.

Ce ti-am zis mai devreme se refera la atrofiera organelor/functiilor nefolosite, organismele care nu au mai investit energie sa creasca atatea degete au fost mai competitive deci informatia genetica s-a transmis in forma cu 5. S-au facut experimente cu crustacee care o data aduse in ape fara pradatori dupa cateva generatii au inceput sa renunte la exoscheletul rezistent pentru unul mai subtire care nu necesita atatea resurse. Practic crustaceele care nu au mai investit resurse in intretinerea exoscheletului ai avut mai multe resurse la dispozitie pentru alte domenii care le-au dat un avantaje competitiv fata de fratii lor mai blindati. Deci organismele pot renunta la atribute daca asta le da un avantaj.

Acum, sa nu ai impresia ca incerc sa te conving de ceva, parerea ta este mai mult decat formata si nu astepti decat o eroare din partea me sa-ti reconfimi ca dumnezeu a creat totul dupa imaginea lui. In primul rand eu nu stiu destula biologie si genetica incat sa iti prezint toata povestea si in al doilea rand tu nu stii destula biologie si genetica incat sa intelegi toata povestea. Si treaba asta se aplica si la intrebarile pe care el tot puneti despre fizica.

Daca intr-adevat vrei sa intelegi cum functioneaza mecanismele lasa TPU, pune-te si invata un minim de genetica si biologie incat sa intelegi articolele de specialitate si combate informatiile alea, sunt mai mult decat interesat de rezultat.

| Steregoi explică (pentru RoCkKiD):

Exoschelet mai subtire tot exoschelet e si nu a disparut. Muschiul atrofiat tot muschi e si nu a disparut. Lipsa excrementelor pradatorilor a cauzat un mediu mai nefertilizat si exoscheletul a devenit mai slab sau mai subtire. happy E neconcludent exemplul dat de tine. Organismele sunt gata specializate. Malformatiile nu se perpetueaza. Porcul, vaca au 4 degete dintre care doua mici. Calul are un deget. happy